środa, 28 grudnia 2016

Wynalazek krakowskich naukowców może wspomóc transplantologię

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii. 

piątek, 23 grudnia 2016

Test krwi pozwalający przewidzieć zawał serca

Zwykłym testem krwi badającym poziom troponin można prognozować zagrożenie zawałem serca, nawet w ciągu najbliższych 15 lat - informuje „Journal of the American College of Cardiology”.

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Lekarze trenowali zabiegi ablacji na świni mapując serce w 3D

Wykonywanie zabiegów leczących arytmię serca metodą ablacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu mapowania 3D ćwiczyli w piątek na modelu zwierzęcym lekarze kardiolodzy w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

wtorek, 13 grudnia 2016

Pierwsze zastosowanie polskiego robota kardiochirurgicznego w przyszłym roku

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego jest planowane podczas operacji w przyszłym roku – poinformowano w piątek podczas konferencji poświęconej robotom medycznym w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu (Śląskie).

piątek, 9 grudnia 2016

Pierwsze w Polsce małoinwazyjne zabiegi leczenia tętniaka w łuku aorty

Pierwsze w Polsce dwa zabiegi leczenia tętniaka znajdującego się w łuku aorty metodą mało inwazyjną przeprowadzili w poniedziałek i we wtorek specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Stymulacja rdzenia kręgowego może pomóc osobom z chorobami serca

Elektryczna stymulacja rdzenia kręgowego jest nową szansą pomocy dla osób z ciężką chorobą wieńcową. O możliwościach zastosowania jej u polskich pacjentów mówili w Warszawie specjaliści na konferencji naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Neurochirurgii "Mózg Podstawą".

piątek, 2 grudnia 2016

Regeneracja fragmentów serca u osób po zawale już możliwa

Przenosząc dorosłe komórki macierzyste z mięśnia uda do mięśnia sercowego można regenerować zniszczone przez zawał serce. W Poznaniu, gdzie po raz pierwszy w Polsce podjęto próby stosowania komórek macierzystych w terapii kardiochirurgicznej, skorzystało już z tego 25 chorych.