Zmiana czasu nie stanowi zagrożenia zdrowia, choć u części ludzi powoduje spory dyskomfort - mówią eksperci w rozmowie z PAP. Zamiast dwa razy w roku przestawiać swoje cykle dobowe o godzinę - lepiej naturalnie synchronizować się z tym, co dzieje się na zewnątrz.
▼
poniedziałek, 30 października 2017
czwartek, 26 października 2017
"CARPE DIEM"
niedziela, 22 października 2017
Naukowcy z UŚ opatentowali lek amorficzny dla osób z chorobami układu krążenia
Amorficzny lek o dwojakim działaniu: obniżający poziom "złego" cholesterolu oraz obniżający ciśnienie tętnicze krwi – opatentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne, które do tej pory podawano w osobnych tabletkach.
środa, 18 października 2017
Wirtualne serce pomoże lepiej kształcić lekarzy
Stworzenie wirtualnego modelu serca o prawidłowej anatomii i z wadami, z którymi muszą się mierzyć lekarze, zakłada projekt „Wirtualne serce”, który wykorzysta do kształcenia przyszłych medyków narzędzia wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. Szczegóły projektu przedstawiono we wtorek w Zabrzu.
sobota, 7 października 2017
Prof. Ufnal: odkrycie noblistów pozwala wyjaśnić regulację cyklu dobowego
Odkrycie tegorocznych noblistów pozwala wyjaśnić mechanizm regulacji cyklu dobowego, co może posłużyć np. do wyjaśnienia zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - tłumaczy w rozmowie z PAP dr hab. Marcin Ufnal z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
środa, 4 października 2017
Kawa - Szkodzi czy pomaga ?
Sięgamy po nią by stanąć na nogi, delektujemy się jej aromatem i smakiem. Traktujemy jej picie jako swoisty rytuał nie zastanawiając się, czy każdy jej łyk rujnuje czy poprawia nasze zdrowie. W Europie pierwszymi, którzy poznali smak kawy byli Anglicy, potem Francuzi i Holendrzy. Z czasem dotarła do Ameryki Południowej, która stała się jej największym producentem i skąd trafiła na cały świat.