wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













czwartek, 12 listopada 2020

Kardiologia. Prewencja i profilaktyka ważniejsza niż kiedykolwiek


To trudny rok nie tylko dla polskiej medycyny. Wciąż rosnące potrzeby pacjentów kardiologicznych, nie do końca zaspokajane przed pandemią, teraz stały się jeszcze większe.






Podczas tegorocznej konferencji Kardiologia Prewencyjna 2020 (jest zaplanowana na 18-21 listopada) eksperci skupią się na najważniejszych tematach dla polskich pacjentów i rozwiązaniu największych wyzwań systemu ochrony zdrowia związanych zarówno z pandemią COVID-19, jak i leczeniem najpoważniejszych chorób przewlekłych, przede wszystkim chorób serca i naczyń.

Choroby poważne i współistniejące

Konferencja Kardiologia Prewencyjna 2020 to interdyscyplinarny przekrój najtrudniejszych wyzwań systemu ochrony zdrowia spowodowanych pandemią koronawirusa i poszukiwanie rozwiązań możliwych do wdrożenia. – Program tegorocznej konferencji obfituje w wiele ciekawych tematów. Szczególnie interesujące i ważne z punktu widzenia bieżącej sytuacji są sesje poświęcone problemom związanym z pandemią COVID-19, profilaktyką i leczeniem chorób niezakaźnych w dobie pandemii – mówi prof. Piotr Jankowski.

Epidemiologia inna niż zwykle

Eksperci wraz z przedstawicielami administracji publicznej najważniejszych polskich instytucji w ochronie zdrowia dyskutować będą też o czynnikach związanych z ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak również ryzykiem ciężkiego przebiegu tej choroby. – Planujemy również sesje anglojęzyczne, w których skupimy się na dostępności do programów rehabilitacji kardiologicznej oraz nadciśnieniu tętniczym, algorytmach postępowania, a także najbardziej skutecznych metodach leczenia tego schorzenia – podkreśla prof. Piotr Jankowski.

Sens i zastosowanie teleporad

Dużo emocje wzbudzi z pewnością sesja poświęcona teleporadom. Eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, czy teleporady ratują pacjentów w czasie trwającej pandemii, czy to raczej „nakładka” posiadająca za duże ograniczenia aby traktować ją jako metodę diagnostyki i leczenia poważnych problemów zdrowotnych. – Teleporady uratowały system ochrony zdrowia na początku pandemii, ale obecnie, po prawie 8 miesiącach jej trwania narasta, świadomość ograniczeń związanych z teleporadami. Podczas sesji konsultanci krajowi, dyrektorzy szpitali i lekarze dyskutować będą, jak udoskonalić system teleporad, by mogły skuteczniej służyć pacjentom i w większym stopniu mogły zastępować tradycyjne konsultacje medyczne – dodaje prof. Jankowski.

Prewencja najbardziej potrzebna od dekad

Pandemia koronawirusa to bezprecedensowe wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia – lekarzy i pacjentów. Nie tylko pod kątem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji pandemii jest zmniejszenie liczby konsultacji i procedur zabiegowych wykonywanych w najpoważniejszych, zagrażających życiu schorzeniach, w tym zawałach serca czy udarach mózgu. Obecnie profilaktyka nabiera szczególnego znaczenia. Leczenie chorób serca i naczyń jest utrudnione z powodu przeznaczenia części oddziałów i szpitali na dedykowane walce z koronawirusem. Zwiększył się jeszcze i tak już duży deficyt kadr medycznych. Lekarze i pielęgniarki, podobnie jak inne osoby, zarażają się wirusem lub przebywają na kwarantannie – przyznaje prof. Jankowski. – Ograniczenia związane ze stanem epidemicznym powodują zmianę naszego codziennego stylu życia na jeszcze bardziej bierny i siedzący, co nie sprzyja zdrowiu. Pandemia to namacalny dowód, że nasze zdrowie na co dzień jest przede wszystkim w naszych rękach. Dotyczy to zarówno noszenia maseczki, dystansowania fizycznego, jak i aktywności fizycznej oraz wyborów żywieniowych – dodaje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz