wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 7 czerwca 2011

Zielona herbata i jej właściwości

Zdjęcie

Zielona herbata, a więc jak jedna filiżanka może wpłynąć na nasz organizm i dlaczego tak ważne może okazać się picie tego cudownego napoju. Kto dba o swoje zdrowie powinien pić zieloną herbatę.


Zielona herbata pochodzi z Chin i tam jest uważana jako napój Bogów. Zielona herbata jak się okazuje ma bardzo dobre właściwości i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Stosunkowo nie różni się ona zbytnio od tradycyjnej herbat. Została poddana jednak procesowi oksydacji co sprawia, że ma tak intensywny smak, oraz aromat.   Zielona herbata jest ceniona w krajach rozwiniętych i o jej właściwościach mogło przekonać się już wiele osób. Picie tylko jednej filiżanki zielonej herbaty dziennie może znacznie poprawić nasze samopoczucie, a co za tym idzie, będziemy czuć się znacznie lepiej i możemy również oczyścić nasz organizm z toksyn. Ma ona również pozytywny wpływ na odchudzanie. Udowodniono naukowo, że zielona herbata przyśpiesza metabolizm, a co za tym idzie osoby, które się odchudzają mogą szybciej stracić niechciane kilogramy. Powstała również zielona herbata w tabletkach, dla osób, które nie chcą pić.Trzeba pamiętać, że aby w pełni wykorzystać dobroczynną moc naparu, należy dołożyć staranności przy jego przygotowaniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na długość parzenia, temperaturę oraz miękkość wody. Herbatę należy pić tuż po przyrządzeniu, nie pozostawiając w naparze listków, które mogą nadać napojowi gorzkawy smak. 
Do uzyskania tego rodzaju herbaty nie stosuje się procesu fermentacji. Listki, tuż po zerwaniu, poddaje się suszeniu, co pozwala zachować nieporównywalnie więcej cennych składników i delikatniejszy smak, niż w herbatach czarnych. Napar z zielonej herbaty zawiera witaminy C, E, B, a także sole mineralne i garbniki.

Właściwości:

- posiada silne działanie przeciwutleniające - zapobiega i hamuje rozwój nowotworów,
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zapobiegając przeziębieniom i wzmacniając odporność,
- chroni przed zawałam serca i przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu,
- wykazuje działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój oraz stabilizujące nastrój,
- posiada właściwości przeciwwrzodowe, oczyszcza organizm z toksyn i reguluje nadkwasotę żołądka,
- chłodnego naparu używa się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek.

Przygotowanie: 

Czas zaparzania zależy od twardości wody i rozdrobnienia listków. Przy twardszej wodzie i dużych listkach powinien być odpowiednio dłuższy. Zielone herbaty zalewa się wodą o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza.

Większość zielonych herbat powinno się parzyć dwu, a nawet trzykrotnie, za każdym razem wydobywając z naparu inny smak i właściwości. Pierwsze parzenie, dające napar pobudzający, powinno być zawsze krótkie i trwać około 3 minut. Przekroczenie tego czasu sprawia, że herbata nabiera gorzkawego posmaku. Najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi. Ma delikatniejszy aromat i działanie uspokajające. Drugie parzenie może być dłuższe - dzięki temu uzyskuje się mnóstwo cennych składników.  Jest do na pewno udogodnienie dla osób które nie lubią tego napoju. Zielona herbata może być przygotowana na dwa sposoby. Pierwszy to taki by uzyskać efekt pobudzenia wówczas należy parzyć zieloną herbatę około 5 minut, jeżeli natomiast chcemy w pełni wykorzystać możliwości zielonej herbaty wówczas należy parzyć ją dłużej około 10 minut. W obu przypadkach ważna jest temperatura w której będziemy przygotowywać herbatę nie powinna ona przekraczać 80 stopni C. Zieloną herbatę należy podawać zgodnie z tradycją w porcelanowych filiżankach.   Podsumowując na koniec zielona herbata jest napojem, który warto jest pić codziennie. Nie jest to na pewno droga herbata, więc każdego będzie stać na wypicie jednej filiżanki tego napoju. Po kilku tygodniach picia regularnego zielonej herbaty zauważymy u siebie zmianę i z pewnością będziemy czuć się lepiej.

6 komentarzy:

 1. Czytałam, że zielona herbata nie tylko poprawia samopoczucie, ma dużo więcej właściwości...Bodajże na blogu klubu miłośników dobrej herbaty czytałam, ze poprawia tez nasze krążenie, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, usuwa toksyny z organizmu, pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Tak wiec pijmy ten zdrowy napój jak najczęściej!;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio jest wielka moda na zdrowe diety i odchudzanie i herbata na tym korzysta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam ta herbate i jej nie pije...musze zaczac...jak najszybciej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piję zielonkę z 5 razy dziennie już od ok. 2 lat. Jestem zadowolona, jem sporo a nie tyję tyle co powinnam. Herbatka doskonale radzi sobie z nadmiarem pokarmu ;) nie wyobrażam sobie dnia bez niej, chociaż na początku w ogóle mi nie smakowała...
  P.S. Tylko liściasta, mówimy NIE torebkom expresowym ze zmielonym, nie wiadomo jakim suszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobno kobiety w ciąży nie powinny pić zielonej herbaty ze względu na zawarty w niej jeden składnik, który źle wpływa na rozwój płodu (nie pamiętam jak się nazywa). Zapamiętałem to, ponieważ chodziło o kobiety w ciąży. Było to przy temacie o odchudzaniu. Czytałem w Wikipedii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Destyna
  Tak to prawda zielona herbata, to jest zajefajna:-) Codziennie ją piję.
  Bardzo mi podobało się napisane moje serce itd.
  Zdróweczka życzę panu andriju

  OdpowiedzUsuń