wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 20 listopada 2011

Czy ocet jest zdrowy?

ZdjęcieCzy ocet jest zdrowy? To zależy o jakim occie mowa i o jakiej jego ilości. Ocet jest dość silnym kwasem. W nadmiarze na pewno szkodzi, stosowany z umiarem ocet jabłkowy i inne octy (poza spirytusowym) uważane są tradycyjnie za dodatki o właściwościach zdrowotnych.Co prawda poważnych chorób octem nie wyleczymy, stosując go nie pozbędziemy się też wszystkich dolegliwości, tym niemniej zawarte w octach składniki mineralne (i inne substancje) mają pewne walory odżywcze (minerałów potrzebujemy na co dzień), kosmetyczne a nawet lecznicze. Dodatek do sałatki w postaci octu jabłkowego, balsamicznego, winnego czy ryżowego nikomu nie zaszkodzi. Najtańszy i najbardziej dostępny jest jednak ocet jabłkowy i to na nim (i jego walorach zdrowotnych) skupmy się w tym poście. 

Pierwsze i podstawowe pytanie brzmi: 

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Raz na jakiś czas przeżywamy falę powrotów do odchudzania opartego na occie. Ma to pewne uzasadnienie, aczkolwiek każdy kto łudzi się, że tylko i wyłącznie dzięki octowi można schudnąć jest w błędzie. Ocet nie odchudza, poza tym ilości tego specyfiku jakie można wypijać w ciągu dnia są naprawdę ograniczone. Octu nie można pić zupełnie bezkarnie i bez ograniczeń - to kwas, który w nadmiarze szkodzi. Spożywany z umiarem może natomiast poprawić metabolizm, ułatwić oczyszczenie organizmu z toksyn i nieco zahamować apetyt. Cudów jednak spodziewać się nie należy. Traktujmy ocet jako dodatek, smakowy, a nie coś co załatwi sprawę odchudzania tj. sprawi, że stanie się ono bardzo skuteczne i zupełnie bezbolesne. Kluczem i tak jest dieta i wysiłek fizyczny.

Inne zalety octu 

Jako że ocet jabłkowy jest przede wszystkim skarbnicą minerałów (wszelkich) i bardzo cennych jabłkowych pektyn można przy jego pomocy łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Pro-zdrowotne i łagodzące właściwości octu odkryła już medycyna ludowa i w tym akurat przypadku można tej medycynie zaufać. Co i w jaki sposób możemy poprawić stosując ocet? 

Krążenie krwi i przemianę materii 

Oprócz tego ocet jabłkowy przyczynia się do redukcji poziomu cholesterolu, a zawarty w nim potas jest doskonałym stabilizatorem ciśnienia krwi i stymulatorem układu nerwowego. Jeśli masz problem z cholesterolem wypijaj codziennie szklankę wody z dodatkiem dwóch łyżeczek octu jabłkowego, ale pamiętaj, że to nie zastąpi wizyty u lekarza i zapisanej przezeń kuracji! 

Oczyszczanie organizmu 

Proces oczyszczania organizmu z toksyn wspomagają pektyny i zawarte w occie minerały. Ponieważ specyfik ten pobudza również trawienie (usprawnia je) z oczyszczeniem przewodu pokarmowego nie będzie większych problemów. Jeśli zależy ci właśnie na tym wymieszaj szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu, a jeśli dodasz do tego dwie łyżeczki miodu zyskasz dość smaczny napój łagodzący przebieg zatruć pokarmowych. 

Na zęby 

O wybielaniu zębów octem raczej zapomnij, ale jeśli dodasz go od czasu do czasu do sałatki, albo będziesz płukać jamę ustną szklanką wody z dodatkiem łyżeczki octu możesz liczyć na zahamowanie krwawienia z dziąseł, wzmocnienie ochrony przed próchnicą, minimalne rozjaśnienie koloru zębów i zmniejszenie tempa odkładania się kamienia nazębnego (podobne efekty uzyskasz jednak stosując dobrą pastę do zębów i płyn do higieny jamy ustnej, więc zalecenie odnośnie octu potraktuj raczej opcjonalnie). 

Obrzęki, ból i świąd 

Co do tego wątpliwości nie ma żadnych, bo pewnie każdemu z nas zdarzyło się testować ocet w ramach walki ze świądem po ukąszeniach komarów. Ocet faktycznie łagodzi dolegliwości typu świąd, ból czy obrzęk. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach jeden do jeden i przykładać w formie kompresów (szmatki nasączone płynem) na skórę. Nieprzyjemne doznania ulegną złagodzeniu, a może zdarzyć się i tak, że całkiem znikną. 

Cera 

Jeśli masz problem z trądzikiem, albo po prostu od czasu do czasu chcesz przyrządzić sobie oczyszczającą i łagodzącą parówkę wykorzystaj do tego odrobinę octu. Na litr wody weź cztery łyżeczki octu i przygotuj klasyczną parówkę. Nad parą wytrzymaj około dziesięciu minut. 

Włosy 

Na szklankę wody weź łyżeczkę octu (przygotuj więcej płynu to wskazanie dotyczy jedynie proporcji) i tak przygotowaną płukanką płucz włosy. Zyskają dzięki temu jedwabistość i połysk. Będą też mocniejsze, a przy tym zyska skóra głowy, bo taka płukanka przywraca skórze jej naturalne kwaśne pH. 

Na koniec jedna ważna uwaga: ocet nie jest napojem służącym do picia, tak więc nie pij go litrami (nawet po rozcieńczeniu wodą). Nie używaj też octu spirytusowego, znacznie mocniejszego i bardziej szkodliwego niż ocet jabłkowy. Postaraj się wybierać dobre gatunkowo i jakościowo octy (zwróć uwagę na to, czy aby na pewno są z jabłek i jakie dodatki zawierają), w ostateczności przygotuj ocet domowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz