Przedstawiciel młodszego pokolenia roślin uprawnych. Agrest. Nie odnajdujemy o nim informacji ani u starożytnych Rzymian, ani u starożytnych Greków. Pierwsze wzmianki o nim można odnaleźć w literaturze XVI wieku.
Krzew agrestu wydaje białe, żółte , zielone, a i nawet czerwone owoce, które w smaku są słodko-kwaśne. Zawierają duże ilości kwasu cytrynowego oraz jabłkowego, które pobudzają trawienie oraz apetyt. Jest on bogatym źródłem wielu składników mineralnych. Zawiera magnez, wapń oraz potas, co korzystnie wpływa na serce cały układ krążenia, stan uzębienia oraz stymuluje wzrost kości. Ma również niezliczone złoża witaminy C, A, B, pektyn, fosforu oraz żelaza. Chroni organizm oraz wspomaga cały system odpornościowy. działa moczopędnie oraz oczyszczająco. Jednak osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny się go wystrzegać. Dodatkowym atutem jest to, że nie tuczy. A wręcz przeciwnie, dzięki małej zawartości kalorii jest składnikiem wielu diet odchudzających.
Dojrzałe owoce agrestu nadają się niemalże do wszystkiego. Można z nich robić dżemy, konfitury, galaretki, soki, a nawet i ocet. Podczas gotowania kompotów najlepiej wybierać owoce, które nie są jeszcze w pełni dojrzale, gdyż takie podczas gotowania nie rozpadną się. Dzięki dużej zawartości pektyn można z niego przyrządzać wyśmienite, domowe wino. Niewiele ludzi wie, iż konfitura z agrestu idealnie nadaje się do drobiu czy ryb. Natomiast owoce duszone w sosie do pieczeni perfekcyjnie komponują się z białym mięsem. Agrest ponadto jest efektownym dodatkiem do ciast oraz deserów. Zatem korzystajmy z dobrodziejstw lata i konsumujmy agrest do granic możliwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz