Stymulator serca (rozrusznik serca) to małe urządzenie elektroniczne, które wszczepia się pacjentom, gdy ich serce pracuje zbyt wolno i wymaga „wspomagania”.
Impulsy elektryczne wytwarzane przez stymulator, pobudzają serce do pracy, zastępując lub wspomagając aktywność elektryczną naturalnych struktur serca, które nie działają prawidłowo.
Jak działa stymulator serca?
Stymulator jest wyposażony w mały komputer zasilany z baterii, który monitoruje i analizuje pracę serca oraz dostarcza impulsy stymulujące wtedy, kiedy jest to niezbędne.
System stymulujący oprócz metalowej puszki stymulatora, składa się z jednej lub więcej elektrod. Elektrody to cienkie, elastyczne przewody, których jeden koniec połączony jest ze stymulatorem, a drugi poprzez żyłę umieszcza się wewnątrz serca. Za pośrednictwem elektrod rozrusznik serca „widzi” co dzieje się w sercu i w razie potrzeby może dostarczyć elektryczne impulsy stymulujące mięsień sercowy. (czytaj więcej o trybach pracy stymulatora)
Informacje, które trafiają do urządzenia są zapisywane w jego pamięci. Dzięki temu lekarz podczas okresowej kontroli może zobaczyć m.in.: jak szybko biło nasze serce, czy wystąpiły arytmie, jak często serce było stymulowane, czy układ stymulujący działa prawidłowo i na jak długo wystarczy jeszcze bateria.
Jak długo działa bateria w stymulatorze?
Urządzenie jest zasilane z baterii, która znajduje się wewnątrz puszki stymulatora. Pomimo małych rozmiarów i ciągłej pracy urządzenia, żywotność baterii to kilka lat. To jak długo posłuży nam stymulator zależy od tego jak ciężko musi pracować – jeśli nasze serce wymaga wspomagania impulsami ze stymulatora rzadko, trwałość może sięgnąć nawet kilkunastu lat. Przy każdej okresowej kontroli stymulatora, lekarz sprawdza energię pozostałą w baterii. Jeśli przewidywana żywotność jest krótsza niż rok, następna kontrola będzie za kilka miesięcy i lekarz wyznaczy nam termin zabiegu wymiany całego rozrusznika serca na nowy. Praktycznie nie zdarza się, że bateria wyczerpuję się nagle. Jeśli regularnie zgłaszamy się na kontrole, lekarz widzi jak szybko zużywa się bateria i moment wymiany urządzenia jest w pełni przewidywalny. Dowiedz się dlaczego w rozruszniku nie wymienia się samych baterii?
„Przyjaciel”
tak pieszczotliwie określają urządzenie pacjenci, którym wszczepiono stymulator. Ten przyjaciel nie tylko czuwa nad pracą serca, ale robi to inteligentnie. Stosowana w stymulatorach technologia, bardzo się rozwinęła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. We współczesnych rozrusznikach serca, wiele funkcji jest zautomatyzowanych, dzięki czemu między okresowymi kontrolami urządzenie samo dopasowuje się do zmian w sercu, co zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Pamięć wbudowana w stymulatorach jest teraz tak pojemna, że w razie pojawienia się arytmii rejestrowany jest wewnątrzsercowy zapis EKG, który może być w czasie kontroli odtworzony przez lekarza. Zaawansowane urządzenia posiadają także specjalne funkcje antyarytmiczne, które mogą być pomocne u pacjentów, cierpiących na napadowe migotanie przedsionków. Niektóre stymulatory mogą być kontrolowane na odległość. Pacjent w domu przy łóżku stawia specjalny bezprzewodowy transmiter, który okresowo, w nocy podczas snu, kontroluje stymulator i wynik kontroli przesyła do serwera, na którym raport i dane z kontroli może obejrzeć lekarz.
Jak sprawdzić, czy stymulator działa prawidłowo?
Najprostszym sposobem jest pomiar pulsu. Można go wykonać tradycyjnie, mierząc liczbę pulsów w tętnicy nadgarstka w ciągu 30 sekund i pomnożyć x2 lub mierząc ciśnienie automatycznym ciśnieniomierzem, który wyświetla również wynik pomiaru tętna. Jeśli wynik naszych pomiarów jest większy niż 50-60 uderzeń/min, można założyć że stymulator działa prawidłowo. Tętno szybsze, np. 80 u/min, nie jest oznaką wadliwej pracy, ponieważ prawdopodobnie stymulator wtedy nie stymuluje, a jedynie „obserwuje” (więcej na ten temat przeczytasz w artykule tryby pracy stymulatora)
Taki test, sprawdza jedynie podstawową funkcję stymulatora, czyli utrzymywanie częstości pracy serca na poziomie nie niższym niż zaprogramowana przez lekarza (najczęściej 50-60 u/min). Dokładnego sprawdzenia stanu baterii, czy stymulator działa właściwie, a parametry elektrod są prawidłowe, można dokonać tylko podczas okresowej kontroli stymulatora, dlatego regularne kontrole w wyznaczonych terminach są bardzo ważne!
Jeśli pomiędzy wyznaczonymi kontrolami zaobserwujesz:
– zbyt wolną lub nierówną pracę serca
– zawroty głowy, omdlenia
– powróciły objawy sprzed wszczepienia stymulatora np. szybkie męczenie się
Zgłoś się niezwłocznie (poza wyznaczonym terminem) do swojej poradni kontroli stymulatorów, żeby upewnić się czy twoje urządzenie działa prawidłowo!
Co wolno a czego nie można robić, mając stymulator serca?
Stymulator ma poprawić komfort naszego życia a nie je uprzykrzać. Zachowując zdrowy rozsądek, z wszczepionym rozrusznikiem, możemy robić wszystko to co robią osoby bez stymulatora czyli np.:
uprawiać sport (również pływać i nurkować), aktywnie wypoczywać
jeździć samochodem
pracować
prowadzić aktywne życie seksualne
korzystać z telefonu komórkowego i większości urządzeń RTV/AGD
podróżować, latać samolotem
przechodzić przez bramki w sklepach i na lotniskach
Wszystkie nurtujące pytania najlepiej zadać lekarzowi podczas kontroli, ponieważ zna on dokładnie stan naszego zdrowia i najlepiej odpowie na nasze pytania. Jeśli wprowadza się jakieś ograniczenia aktywności pacjentów, często wynikają one z chorób współistniejących, a nie z samego faktu wszczepienia rozrusznika serca. Więcej przeczytasz w artykule Pacjenci z rozrusznikiem – co wolno a czego unikać?
Ilość wszczepionych rozruszników serca rośnie w szybkim tempie. Dużą część stanowią wymiany wszczepionych uprzednio rozruszników, których liczba przyrasta od wielu lat. Zaawansowane funkcje i dostępność sprzyjają coraz szerszemu ich zastosowaniu. Jeśli lekarz zaproponuje wszczepienie stymulatora serca nie trzeba się tego obawiać, to urządzenie ma poprawić jakość życia i pozwolić znów się nim cieszyć tak jak milionom ludzi na całym świecie.
żródło: http://mojeserce.info
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz