wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 12 lipca 2011

USG doppler naczyń krwionośnych – nauka w służbie człowieka

Usg doppler naczyń krwionośnych jest szybkim i bezbolesnym badaniem, dzięki któremu można ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie to jest wykorzystywane w diagnostyce chorób układu krążenia i chorób serca.
Usg doppler naczyń krwionośnych to badanie mające na celu ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystywane jest w diagnostyce chorób układu krążenia i chorób serca. Stosowane podczas badania urządzenie wysyła i odbiera ultradźwięki. Lekarz, analizując odbitą od krwinek czerwonych falę ultradźwiękową, może określić kierunek i sposób przepływu krwi. Badanie usg doppler naczyń krwionośnych pozwala zmierzyć obszar zmiany barwy oraz nasycenie i dzięki temu wykryć ewentualne nieprawidłowości.

USG doppler naczyń krwionośnych – badanie szybkie i bezbolesne
Badanie usg doppler naczyń krwionośnych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Można wykonywać je nawet małym dzieciom. Badanie usg doppler naczyń krwionośnych wygląda w ten sposób, że pacjent kładzie się wygodnie na łóżku, odsłania badaną część ciała, a lekarz nakłada na nią specjalny żel. Ułatwia on przesuwanie głowicy i przenikanie fali ultradźwiękowej. Głowica aparatu usg przykładana jest do ciała i przesuwana tak by lekarz mógł obserwować na monitorze obraz. Usg doppler naczyń krwionośnych, różni się od zwykłego usg towarzyszącymi mu efektami dźwiękowymi. Są to przetworzone komputerowo odgłosy szumu krwi przepływającej przez naczynia. Lekarz może dzięki temu zaobserwować ewentualne zakłócenia w szumie. Zaletą tego badania jest także fakt, iż wyniki otrzymuje się od razu po badaniu.
USG doppler naczyń krwionośnych – krew pod kontrolą
Lekarz, wykonując badanie usg doppler naczyń krwionośnych może zaobserwować gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej lub gdzie może się cofać z powodu niedomykających się zastawek żylnych. Możliwe jest także zmierzenie przepływu krwi dzięki czemu można sprawdzić przekrój i wydolność badanych żył i tętnic. Pozwala to wykryć miażdżycę, zwężenie tętnic, zakrzepicę oraz inne schorzenia naczyń krwionośnych. Usg doppler naczyń krwionośnych wykorzystywane jest także do sprawdzenia ukrwienia narządów i wykrywania guzów nowotworowych. W ten sposób nie można jednak zbadać naczyń, które znajdują się wewnątrz czaszki gdyż tkanka kostna stanowi barierę dla ultradźwięków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz