wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













wtorek, 27 września 2011

Krew na wagę złota

Życie bez krwi byłoby niemożliwe. Serce pompujące krew przez sieć naczyń krwionośnych i żył dostarcza komórkom składników odżywczych i tlen oraz usuwa uboczne produkty przemiany materii.



Krew to substancja podtrzymująca życie. Ciągle krąży w organizmach żywych dostarczając komórkom pożywienia by te z kolei wytworzyły energię oraz regenerowały tkanki. Krew to także „służba oczyszczająca” usuwająca z komórek „odpady” głównie dwutlenek węgla, a także pełni funkcje obronne organizmu przez zniszczenie bakterii i zarazków przedostających się z zewnątrz.
Ten życiodajny płyn „waży” około 1/14 ciężaru ciała. Ilość jest zależna od wielkości człowieka – mężczyźni posiadają około 5 litrów, a kobiety nieco mniej. Krew dociera do wszystkich komórek ciała poprzez naczynia krwionośne, tętnice, żyły oraz naczynia włosowate.
Krew posiada 4 grupy: A, B, AB, 0. Podział ten wprowadził w 1900 roku Karl Landsteiner. Ma to bardzo istotne znaczenia szczególnie w przypadku transfuzji krwi.
W 1940 roku Landsteiner rozwinął klasyfikację grup krwi przez odkrycie systemu Rh. Najważniejszy okazał się tu być czynnik D, który posiada 85% populacji ludzkiej (Rh dodatnie). Z kolei 15% ludzi nie ma czynnika D, stąd ich Rh jest ujemne. Jeśli osoba z Rh- otrzyma krew Rh+ jej własna krew zacznie produkować przeciwciała w celu zneutralizowania czynnika D, który uzna za „obcy”. W przypadku pierwszej transfuzji przeciwciała powstają stosunkowo wolno, nie powodując większych kłopotów. Jednakże osoba ta nabywa odporności na czynnik D i kolejne transfuzje powodują szybkie namnażanie się przeciwciał.
 Grupy krwi i czynnik Rh są dziedziczne. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku kobiet. Gdy dojdzie do poczęcia dziecka, gdzie kobieta ma Rh- a mężczyzna ma Rh+ dziecko może mieć Rh+. Na szczęście zdrowie matki nie jest zagrożone gdyż komórki krwi są zbyt duże by się przemieścić z organizmu dziecka do organizmu matki. Stąd tez organizm kobiety nie wytwarza przeciwciał. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz