wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 11 marca 2012

Cała prawda o cholesterolu

O cholesterolu nie wiele ludzi wie czym tak na prawdę jest ta substancja obecna w naszym organizmie. Dobrze jest wiedzieć, czym jest cholesterol, jak go obniżać i jak utrzymywać układ krwionośny w dobrej kondycji.


Złe stężenie cholesterolu prowadzić może do ostrych chorób, jak np. miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. Choć problemy z cholesterolem są powszechne u osób w podeszłym wieku, coraz częściej problem ten dotyka również ludzi młodszych.

Co gorsze, coraz to większa ilość bardzo młodych osób boryka się z problemem nieprawidłowego zagęszczenia cholesterolu - jest to powodowane mało aktywnym trybem życia, złym odżywianiem, nie uprawianiem sportu. Dlatego warto wziąć się za siebie. Jeśli mamy kłopoty z samodzielnym ustaleniem właściwej diety lub doborem aktywności fizycznej, możemy wybrać się do lekarza dietetyka, który udzieli odpowiedzi na nasze problemy i zaleć i nam odpowiednią dietę.

Jak obniżyć cholesterol? Konieczne są regularne badania stężenia "złego" i "dobrego" cholesterolu. Jedną z istotnych kwestii jest dobrze zbilansowana dieta. W jej układaniu powinien brać udział lekarz, który zna wyniki badań a także nasz stan zdrowia. Kolejną sprawą jest ruch i ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza, że ważna jest waga - zbyt duża jest w stanie być powodem problemów z cholesterolem. Zbyt wysoki poziom cholesterolu występuje zwykle u osób po 65 roku życia.
Zwykle słowo "cholesterol" kojarzy nam się negatywnie, jako zapalnik powodujący niebezpieczne schorzenia. Jednak jest bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są dwa rodzaje cholesterolu: "dobry" i "zły". Dobry oznaczany jest jako HDL. Ma on za zadanie transport cholesterolu z krwinek do wątroby. Co powoduje że komórki tłuszczowe nie gromadzą się w naczyniach krwionośnych, co mogłoby doprowadzić do groźnych schorzeń. Ten typ cholesterolu dostarczają kwasy omega 3 i witamina e które zawierają m.in. lucerna, ryby, kapary itp.

LDL, czyli "zły" cholesterol, w przeciwieństwie do HDL, przenosi substancje lipidowe z wątroby do krwinek. Jego zbyt duża ilość spowodować może utworzenie się złogów tłuszczu w krwinkach, a w rezultacie doprowadzić do miażdżycy, zawału serca. Przyczyną zbyt dużej ilości złego cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, niedobór witaminy c i e, a także dziedziczenie genetyczne.

Zdrowa dieta jest kluczowa i stanowi podstawę zapobiegania cholesterolowi. Należy spożywać 4-5 posiłków na dzień o ustalonej, lecz nie powinny być one zbyt duże. Kolejnym ważnym posunięciem jest ograniczenie do minimum spożywania potraw robionych na głębokim tłuszczu. Co zatem jeść należy i jak obniżyć cholesterol? Na przykład chude mięso, warzywa i owoce, suplementy diety, wszystko co obfite w witaminy e i b, pić niegazowaną wodę mineralną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz