wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 7 maja 2012

Światło chroni serce przed uszkodzeniami


Ekspozycja na intensywne światło, nawet światło dzienne, może zniwelować ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku zawału - twierdzą amerykańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Nature Medicine".


Co wspólnego ma światło z zawałem mięśnia sercowego? Odpowiedź tkwi, co może być zaskakujące, w zegarze biologicznym, który regulowany jest przez proteiny w mózgu. Te same białka znajdują się w innych narządach, także w sercu - mówi dr Tobias Eckle z Uniwersytetu Kolorado.

Naukowcy ustalili, że jedno z nich o nazwie Period 2 (Per2) odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom podczas zawału, kiedy do serca nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Niezbędna jest wówczas zmiana w metabolizmie, którego głównym substratem energetycznym zamiast kwasów tłuszczowych staje się glukoza. Bez tej zmiany komórki serca obumierają i dochodzi do uszkodzeń - wyjaśniają naukowcy.

Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że aktywowane przez ekspozycję na silne światło białko Per2 usprawnia zmiany metaboliczne, minimalizując uszkodzenia.

Dalsze badania mają pomóc lepiej zrozumieć wpływ światła na metabolizm mięśnia sercowego i możliwości wykorzystania go w leczeniu.


PAP - Nauka w Polsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz