wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

sobota, 24 września 2016

U palaczy uszkodzenia DNA nawet po 30 latach

Niektóre zakłócenia w aktywności i funkcji genów, do jakich dochodzi u palaczy papierosów, mogą się utrzymywać nawet przez 30 lat po zerwaniu z nałogiem – wykazały badania opublikowane przez „Circulation: Cardiovascular Genetics”.

Wiele badań już wcześniej sugerowało, że potrzeba długiego okresu, żeby po rzuceniu palenia ryzyko związanymi z nim chorób spadło do poziomu, jaki występuje u osób, które nigdy nie paliły.

Z najnowszych analiz wynika, że większość zakłóceń w metylacji DNA, od której zależy prawidłowe działanie wielu genów, do jakich dochodzi u palaczy, zanika po pięciu latach od zaprzestania zaciągania się dymem papierosowym. Jednak niektóre utrzymują się nawet przez 30 lat.

Jeden z autorów tych badań wyjaśnia, że chodzi o geny, które związane są z rozwojem niektórych nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Wiadomo jednak, że palenie zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, objawiającej się postępującą niewydolnością płuc.

Dr. Stephanie J. London z National Institute of Environmental Health Sciences w USA podkreśla, że najnowsze badania nie powinny zniechęcać palaczy do pozbycia się nałogu. Wręcz przeciwnie: wynika z nich, że organizm byłych palaczy próbuje naprawić szkody, jakie powstały na skutek palenia tytoniu. Im wcześniej ktoś zatem zaprzestanie palenia, tym większe są szanse na uniknięcie poważniejszych schorzeń.

(PAP)

1 komentarz:

  1. Palenie to okropny nałóg i ogromna ilość palących - niestety. Chyba tylko firmy tytoniowe mają się dobrze.

    OdpowiedzUsuń