Niektóre zakłócenia w aktywności i funkcji genów, do jakich dochodzi u palaczy papierosów, mogą się utrzymywać nawet przez 30 lat po zerwaniu z nałogiem – wykazały badania opublikowane przez „Circulation: Cardiovascular Genetics”.
Wiele badań już wcześniej sugerowało, że potrzeba długiego okresu, żeby po rzuceniu palenia ryzyko związanymi z nim chorób spadło do poziomu, jaki występuje u osób, które nigdy nie paliły.
Z najnowszych analiz wynika, że większość zakłóceń w metylacji DNA, od której zależy prawidłowe działanie wielu genów, do jakich dochodzi u palaczy, zanika po pięciu latach od zaprzestania zaciągania się dymem papierosowym. Jednak niektóre utrzymują się nawet przez 30 lat.
Jeden z autorów tych badań wyjaśnia, że chodzi o geny, które związane są z rozwojem niektórych nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Wiadomo jednak, że palenie zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, objawiającej się postępującą niewydolnością płuc.
Dr. Stephanie J. London z National Institute of Environmental Health Sciences w USA podkreśla, że najnowsze badania nie powinny zniechęcać palaczy do pozbycia się nałogu. Wręcz przeciwnie: wynika z nich, że organizm byłych palaczy próbuje naprawić szkody, jakie powstały na skutek palenia tytoniu. Im wcześniej ktoś zatem zaprzestanie palenia, tym większe są szanse na uniknięcie poważniejszych schorzeń.
wiadomość powitalna
ALL ABOUT THE HEART
"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
TRANSPLANTACJA SERCA
MOJE PRZESŁANIE
POEZJA
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju
"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Palenie to okropny nałóg i ogromna ilość palących - niestety. Chyba tylko firmy tytoniowe mają się dobrze.
OdpowiedzUsuń