wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













środa, 26 lipca 2017

Rzeszów/ Powstało urządzenie rehabilitujące dla osób po udarze

Urządzenie do rehabilitacji zwłaszcza dla pacjentów po udarach mózgu i osób starszych powstało na Politechnice Rzeszowskiej. Umożliwia ono wzmocnienie ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta, w tym ćwiczenie m.in. równowagi i unikanie upadków,


Pomysłodawcami i konstruktorami mechanizmu są Jacek Mucha i Jacek S. Tutak.
Urządzenie, służące do wykonywania ćwiczeń przypominających wstawanie z krzesła, składa się z kilku modułów: pod stopy, siedziska, oparcia wraz z rączkami oraz wysięgnika z monitorem. Każdy z modułów wyposażony został dodatkowo w czujniki siły nacisku uwzględniające m.in. reakcję każdej stopy osobno. W czujniki zostały również wyposażone poręcze. Ponadto moduły pod stopy i siedzisko mają możliwość zmiany kąta nachylenia.

Jeden z konstruktorów Jacek S. Tutak wyjaśnił PAP, że każdy z modułów może być wykorzystywany w ćwiczeniach oddzielnie. Zauważył, że osoby po udarze, a także starsze, mają często zaburzoną koordynację ruchów, równowagę. Zdarza się – jak mówił – że będąc wśród ludzi mogą zostać lekko popchnięci, czy potrąceni, w wyniku czego upadają, co w konsekwencji może prowadzić do złamań. To z kolei powoduje, że z obawy przed powtórzeniem się sytuacji, zamykają się w domu.

Nowe urządzenie ma im pomóc w rehabilitacji. „Np. moduł pod stopy poprawia równowagę, zdolność koordynacji ruchów, umożliwia ćwiczenie balansu ciałem, siłę mięśni, przez co może poprawić u pacjentów pewność siebie; sprawić, że nie będą się zamykać w czterech ścianach” – mówił w rozmowie z PAP Tutak.

Wyjaśnił, że urządzenie posiada „rozwiązania niestabilnego podłoża, które wprowadzają dodatkowe bodźce, na podstawie których pacjent samodzielnie uczy się stosownie reagować i unikać upadków” – tłumaczył Tutak.

Dodał, że ćwicząc na module pod stopy pacjent może też rozłożyć ruchomą poręcz i w razie konieczności chwycić się jej, chroniąc przed upadkiem.

Urządzenie zostało wyposażone także w moduł diagnostyki i raportowania postępów prowadzonej rehabilitacji. Ponadto pacjent może uzupełniać te ćwiczenia zestawem gier w wirtualnej rzeczywistości, które także pomagają w ćwiczeniu równowagi. Konstruktorzy zapowiedzieli, że będą udoskonalać opracowane rozwiązanie. Chcą m.in. dołączyć do urządzenia specjalne gogle do zestawu gier.

Tutak podkreślił, że „Urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych” zapewnia możliwość wzmocnienia ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta.

Urządzenie przedstawiono na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017, które odbyły się pod koniec czerwca w Katowicach.



(PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz