wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













wtorek, 5 września 2017

Transplantacje, czyli przywracanie do życia.

Transplantacje są szansą na przywrócenie ciężko chorych do życia - podkreślają lekarze. W Polsce żyje ponad 20 tys. osób z przeszczepionymi narządami, spośród nich nadal żyje kilkanaście tysięcy. To coraz większa grupa pacjentów. Na nową nerkę, wątrobę czy serce czeka co roku kilka tysięcy chorych. Niezwykle ważne jest znalezienie dla nich odpowiedniego dawcy. Każdego roku w  styczniu w Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji.

NOWE SERCE

W ostatnich latach wykonywanych jest w naszym kraju rocznie ponad 1,5 tys. operacji przeszczepiania narządów - informuje krajowy konsultant ds. transplantologii prof. Lech Cierpka

Najczęściej przeszczepiane są w Polsce nerki, w dalszej kolejności - wątroba, serce i trzustka. Od kilku lat przeszczepia się także płuca. Transplantacją nerek zajmuje się 15 polskich ośrodków medycznych, serca - 4, wątroby - 3. Trzustkę zazwyczaj przeszczepia się razem z nerką. Na milion osób przypada obecnie w Polsce 15 pobrań narządów.

Najmłodszą w Polsce pacjentką, której kilka lat temu w Zabrzu przeszczepiono z powodzeniem serce, była 17-miesięczna Ola.

"Transplantologia jest nauką o możliwości przywracania do życia chorych, których narządy są nieodwracalnie uszkodzone" - mówi dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca http://www.sccs.zabrze.pl/ w Zabrzu, prof. Marian Zembala.

Profesor przypomina, że transplantologię popiera oficjalnie Kościół, a sam papież Jan Paweł II w 2000 roku w wystąpieniu do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego http://www.transplantation-soc.org/ ocenił przeszczepianie narządów jako "wielki krok naprzód w dziejach nauki służącej człowiekowi".

BIAŁE PLAMY

W Polsce transplantologia jako odrębna specjalizacja medyczna funkcjonuje od dwóch lat. "Mamy już doskonałych specjalistów i prawdziwe powody do zadowolenia. Coraz mniej osób wpisuje się też na listę sprzeciwów przeciwko zostaniu dawcą" - zwraca uwagę prof. Zembala.

Profesor ubolewa jednak, że jeśli chodzi o liczbę zgłaszanych dawców narządów na mapie Polski istnieją białe plamy. "Granicą jest linia Wisły. Na wschód od Wisły pobrań narządów od dawców jest bardzo mało, choć paradoksalnie właśnie na wschodzie najwięcej jest osób oczekujących na nowe narządy" - zaznacza.

Najaktywniejsze pod względem liczby zgłaszanych dawców są, według Zembali, województwa: zachodniopomorskie, dolnośląskie, śląskie, opolskie oraz mazowieckie. "Do najmniej aktywnych należy województwo małopolskie - mówi profesor. - Należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie są tam zgłaszani dawcy. To sytuacja bardzo niepokojąca".

Zasady przeprowadzania operacji przeszczepiania narządów reguluje prawnie ustawa o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z połowy lat 90. "Zgodnie z tą ustawą narządy od osób zmarłych wolno popierać jedynie wówczas, jeśli osoba ta wyraziła za życia zgodę na oddanie swoich organów po śmierci" - zaznacza dr hab. n. med. Artur Kamiński

Ustawa określa także, że narządy można pobierać, jeśli niezależna komisja lekarska orzeknie śmierć mózgu u potencjalnego dawcy. Oznacza to, że narządy można pobierać, jeśli u dawcy jeszcze bije serce, co - jak przyznają lekarze - wywołuje w społeczeństwie pewien opór.

Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, ponieważ właśnie w tym dniu, w 1966 roku, przeprowadzono pierwszy w Polsce udany przeszczep narządu - nerki. Operacja, którą przeprowadzili profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski, miała miejsce w I Klinice Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie http://www.amwaw.edu.pl/



Przydatna strona - Przeszczep.pl http://www.przeszczep.pl
autor: Joanna Poros
PAP - Nauka w Polsce, 

1 komentarz:

  1. W Polsce mamy bardzo dobrych specjalistów, lekarzy. Domyślam się że gdyby tak płacić lekarzom z USA to nawet nie mieliby 10% tak ciężko pracujących lekarzy. Oczywiście zawsze moze byc lepiej. Ale zgadzam sie ze słowami Pana prof.

    OdpowiedzUsuń