wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













niedziela, 6 lutego 2011

Bezpieczne serce Twoich najbliższych

Każdy rodzic dba o to, by zapewnić swoim pociechom poczucie bezpieczeństwa. Z biegiem lat dzieci przejmują rolę opiekunów, stając się odpowiedzialnymi za komfort i jakość życia najbliższych.


Bukiet kwiatów, ciepłe kapcie czy inny drobiazg to prezenty, którymi najczęściej obdarowujemy rodziców w dniu ich święta. Liczy się gest i pamięć, więc każdy upominek spotka się z wdzięcznością. Warto jednak przy wyborze prezentu kierować się faktycznymi potrzebami swoich najbliższych, zwłaszcza tymi, dotyczącymi zdrowia.

Stan chorobowy
Codzienny stres, brak ruchu i niezdrowe odżywianie doprowadziło do ekspansji chorób cywilizacyjnych, do których zaliczyć można cukrzycę, nowotwory, osteoporozę i wszelkie dolegliwości związane z układem krążenia. Rodzice, niezależnie od tego czy są nadal aktywni zawodowo, czy przebywają już na emeryturze, rzadko dbają o swoje zdrowie. Tymczasem, wraz z upływem lat wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia, a także i życia. Statystyki są niestety bardzo niepokojące. Z powodu nowotworów rocznie umiera 24,5% chorych. 2 miliony starszych osób cierpi na cukrzycę oraz astmę. Jeśli chodzi o cukrzycę - połowa chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z dolegliwości, skutkiem czego nie poddaje się leczeniu. Największym zagrożeniem są natomiast choroby układu krążenia, które odpowiadają za 50% wszystkich zgonów w Polsce. Prawie co piąty dotyczy osoby poniżej 50 roku życia. Choroby te są również najczęstszą przyczyną umieralności wśród osób powyżej 65 roku życia. Z powodu swojego ostrego przebiegu i częstości występowania, stanowią główną przyczynę niepełnosprawności i gorszej jakości życia starszych osób. Jednym z powodów tak wysokich wskaźników zachorowań oraz umieralności jest brak profilaktyki.

Podstawa to zapobieganie
Profilaktyka, czyli szereg działań, których celem jest zwiększona kontrola zdrowia to podstawa, aby w starszym wieku swobodnie funkcjonować i w pełni korzystać z jesieni życia. Tym bardziej jest ona niezbędna, gdy dotyczy osób należących do grupy tzw. zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Niestety większość rodziców nie posiada nawyku dbania o własne zdrowie. Zauważalna od kilku lat tendencja związana z migracją zarobkową, spowodowała, że często normalny system rodzinnej profilaktyki nie istnieje. Życie na odległość sprawia, że niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z dolegliwości, jakie trapią najbliższych. Oni sami nie chcą budować wokół siebie atmosfery bezradności, a tym bardziej skazywać najbliższych na rezygnację z własnego życia. W mniejszych miejscowościach problemem jest również brak swobodnego dostępu do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku kardiologa. Prywatne wizyty natomiast to wydatek, na który większość starszych osób często nie stać. Z 5 mln chorych na nadciśnienie tętnicze, tylko co druga osoba zdaje sobie sprawę z choroby, z tego jedynie 15% podejmuje leczenie. Na skutki niestety nie trzeba czekać. Codziennie 400 osób przechodzi zawał serca, w ciągu roku liczba ta sięga 100 tys., z czego 40 tys. osób umiera. 70% zgonów w ostrej fazie zawału serca spowodowane jest zbyt późnym rozpoczęciem fachowego leczenia. Większość osób starszych, mimo zdiagnozowanej co najmniej jednej choroby układu krążenia, nie korzysta z rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć 50% zgonów, spowodowanych chorobami układu krążenia.

Pomoc na wyciągnięcie… telefonu
Zawał serca jest wynikiem zamknięcia się tętnicy wieńcowej. Szansą dla chorego na przeżycie i wyzdrowienie jest jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia, ponieważ największa umieralność przypada na pierwsze dwie godziny od wystąpienia objawów zawału. Niestety, wiele osób bagatelizuje pierwsze oznaki, odczytując je jako dolegliwości związane z innymi narządami. Dlatego nim pojawi się pogotowie często jest już za późno. Na polskim rynku medycznym, w trosce o bezpieczeństwo i obniżenie umieralności przedszpitalnej, od 1994 roku działa system telefonicznego nadzoru kardiologicznego. W oparciu o doświadczenie światowe TELE EKG Polska, we współpracy z kardiologami Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracowała i wdrożyła system oceny pracy serca przez telefon. System TELE EKG Polska umożliwia przekazywanie zapisu EKG przez telefon bezpośrednio od pacjenta do dyżurujących przez całą dobę lekarzy. Proces odbywa się dzięki wyposażeniu pacjenta w małe przenośne urządzenie - transmiter, które przyłożone do słuchawki przetwarza sygnał EKG z dwóch elektrod, przyklejonych do klatki piersiowej, na sygnał dźwiękowy. Ten następnie zostaje przekształcony na obraz krzywej EKG i odczytany na monitorze komputera przez specjalistę, który udziela natychmiastowej porady. Pomoc również może ograniczyć się do rozmowy telefonicznej. Program ten skierowany jest do pacjentów leczonych już ambulatoryjnie oraz do osób, które profilaktycznie lub diagnostycznie chcą korzystać z całodobowego dostępu do specjalisty. Moje kilkuletnie doświadczenie z systemem TELE EKG, jako jego konsultanta i założyciela wskazuje jednoznacznie na bardzo dużą przydatność, 24-godzinnego telefonicznego nadzoru kardiologicznego, dla chorych - podkreśla prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska. TELE EKG Polska zapewnia pomoc, którą chory otrzyma poprzez użycie dowolnego aparatu telefonicznego. Urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom, jest na tyle dyskretne, że może towarzyszyć choremu podczas codziennych obowiązków, jak również wyjazdów czy wizyt u znajomych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz