wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 6 lutego 2011

Choroby krwi i układu krwiotwórczego

Mało się zwraca uwagę na choroby krwi, częściej na narządy niż na płyn, który krąży w żyłach. Jednak krew też może "chorować"...

Choroby krwi są różne: od tych najmniej szkodliwych, jak choćby delikatna anemia, do najostrzejszych form białaczek.

Najczęstszą chorobą hematologiczną jest niedokrwistość (anemia). Niedokrwistością nazywa się stan zmniejszenia jednego z składników krwi na przykład hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), erytrocytów, hematokrytu (ilość czerwonych krwinek do objętości krwi w organizmie). Anemia jest rozpoznana w wyniku badania krwi i jeśli poziom hemoglobiny jest poniżej 12 gram na decylitr u kobiet i 13,5 grama na decylitr u mężczyzn to mamy z nią wówczas do czynienia. Anemia niedoboru żelaza jest anemią najczęściej występującą, zwłaszcza u kobiet ze względu na miesiączki. Innym typem krwawień mogącym powodować anemię u mężczyzn i kobiet jest krwawienie w przewodzie pokarmowym, na przykład krwawienie z wrzodów żołądka.

Również granulocytopenia i agranulocytoza są bardzo groźnymi chorobami krwi, choroby te związane są z krwinkami białymi granulocytami obojętnochłonnymi.

Jeśli w krwi zmniejszy się ilość granulocytów obojętnochłonnych poniżej 2500 na jeden milimetr sześcienny to wówczas mamy do czynienia z granulocytopenią. Ta choroba krwi występuje najczęściej po uszkodzeniu szpiku kostnego, ponieważ krwinki te jako składnik krwi produkowane są w szpiku kostnym. Zmiany nowotworowe również mogą być przyczyną tej choroby krwi.

Z praktyki lekarskiej wynika, że wiele osób lekceważy choroby krwi i zgłasza się do lekarza jak jest za późno, albo są w poważnym stanie. Krew jest bardzo ważnym płynem i bez niej żaden narząd nie mógłby sprawnie funkcjonować, a mimo to choroby związane z krwią są traktowane jak by ich nie było.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz