wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













poniedziałek, 28 lutego 2011

Niewidzialny zabójca

Może dopaść nas w każdym wieku. Młodych, starych, kobiety w ciąży. Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób ostatnich lat. Jest ona śmiertelnie niebezpieczna, choć na początku zazwyczaj przebiega bezobjawowo.


- Cukrzyca jest to złożona choroba, na którą składa się bardzo wiele czynników - powiedziała nam prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, diabetolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. - Na rozwój tej choroby wpływ mają m. in. nadwaga, silne stresy, złe odżywianie, jak również uwarunkowania genetyczne. Zdecydowanie łatwiej jest zachorować osobie, u której w rodzinie jest już stwierdzony przypadek cukrzycy, niż komuś, kto takich zachorowań nie miał. Często zdarza się, że nie mamy żadnych objawów tej choroby. Bywa jednak, że mocno przybieramy na wadze, albo mocno chudniemy. W niektórych przypadkach musi nawet dojść do udaru mózgu, czy zawału, żeby cukrzyca została zdiagnozowana.

Cukrzyca jest również bardzo dużym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Z tzw. cukrzycą ciążową mamy do czynienia wtedy, gdy u kobiet podczas ciąży występują zaburzenia w wydzielaniu przez trzustkę insuliny, a po porodzie sytuacja się normuje. W momencie, gdy trzustka po porodzie nie wraca do swojej normalnej pracy, to kobieta powinna poddać się dalszym badaniom, bo nie jest wykluczone, że ma cukrzycę typu 2.

Cukrzyca w czasie ciąży może okazać się bardzo niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Cukrzyca ciążowa niesie za sobą większe ryzyko wykształcenia się licznych wad. Mogą to być m.in. wady serca, nerek, układu nerwowego, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia rozwojowe kończyn. Nierozpoznana cukrzyca ciążowa niesie też ze sobą zagrożenie wystąpieniem powikłań położniczych: wielowodzia, obrzęków, zakażeń dróg moczowych, odmiedniczkowego zapalenia nerek i zatrucia ciążowego.

Zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka ważne jest leczenie cukrzycy ciążowej. Bardzo często leczenie rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniej diety. Bywa, że jeśli kobieta stosuje odpowiednią dietę, to gładko przechodzi przez ciążę. Jeśli jednak okaże się, że odpowiednie żywienie nie pomaga, to kolejnym krokiem jest wstrzykiwanie sobie insuliny, ponieważ w cukrzycy ciążowej nie wolno stosować doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Jeśli rozpoznana cukrzyca jest rzeczywiście cukrzycą ciążową, to poziom glukozy powinien się unormować po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. Cukrzycy, nie tylko tej ciążowej można spróbować uniknąć, lub chociaż opóźnić jej rozwinięcie w organizmie. Wystarczy, jeśli będziemy wiedli zdrowy tryb życia, dbali o odpowiednią ilość ruchu i dobrze się odżywiali.

- Dobra dieta zakłada m.in. ograniczenie spożycia węglowodanów prostych oraz tłuszczów. Zalecane jest natomiast zwiększenie udziału węglowodanów złożonych, szczególnie z produktów zawierających błonnik (przetwory zbożowe, warzywa, niektóre owoce) - powiedziała Monika Turniak, dietetyk z Gdańska. - Zawarty w produktach zbożowych błonnik daje bowiem uczucie sytości, ponadto zmniejsza wchłanianie tłuszczu i glukozy z przewodu pokarmowego. Zapobiega to tym samym gwałtownemu wzrostowi glukozy we krwi. Należy unikać także tłuszczów zwierzęcych (smalec, słonina, boczek, wieprzowina) i zastępować je niewielką ilością tłuszczów roślinnych (oleje, margaryny), które pomagają w utrzymaniu cukru na właściwym poziomie. Tłuste mięso z sosem warto jest zatem zastąpić np. dorszem z kaszą i warzywami. Jeśli ktoś nie lubi ryb, to zestawem obiadowym może być również cielęcina lub chude mięso drobiowe z makaronem pełnoziarnistym i bukietem warzyw.

Przy stosowaniu jakiejkolwiek diety należy pamiętać, że wszystko jest dla ludzi. Faktem jest, że należy się mocniej pilnować, ale z drugiej strony trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Stosując każdą dietę ważny jest umiar. Można jeść wszystko, ale trzeba robić to w odpowiednim czasie i proporcjach.

Jaką rolę spełnia cholesterol?

Największą i najbardziej powszechną dolegliwością naszych czasów jest problem z cholesterolem. Temat jest dość interesujący, ponieważ kryje w sobie dwie prawdy w związku z poziomem cholesterolu i jego produkcją lub jak kto woli dostarczaniem do organizmu poprzez pokarm.


Czy warto stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, żeby zmniejszyć jego poziom we krwi?

Wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla naszego zdrowia tylko, wtedy jeśli nasze naczynia krwionośne są osłabione i ulegają pęknięciu. Każdy z nas pragnie znaleźć magiczną regułę, aby skutecznie obniżyć cholesterol. Najpierw dowiedz się wszystkiego na temat cholesterolu, a potem spróbuj odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nazwa cholesterol kiedyś była określana jako cholesteryna.
Cholesterol jest to biała woskowata substancja, ważny związek tłuszczowy naszego organizmu, występuję w osoczu krwi oraz tkankach. Korzystnie wpływa na własności każdej komórki. Potrzebujemy go niezwłocznie do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. To budulec błon komórkowych, które tworzą taki mur obronny przed nieoczekiwanym wrogiem.
Cholesterol jest również wykorzystywany do syntezy niektórych związków biochemicznych takich jak: witamina D, hormony płciowe (kortyzon, progesteron, estrogeny i testosteron), kortykosterydy, kwasy żółciowe. Dzięki jego obecności w błonach komórek nerwowych nasze synapsy mogę skutecznie pracować.
Można również usłyszeć wśród wielu opinii, że cholesterol korzystnie wpływa na pracę systemu immunologicznego. Cholesterol jest podzielony na "dobry" i "zły" tak powszechnie określa się te pochodne frakcje lipoproteinowe. Wystarczy zachować odpowiednie proporcje, żeby cholesterol nie zagrażał naszemu zdrowiu.
Do czego potrzebujesz cholesterolu ?
Cholesterol ma spore zastosowanie i jest potrzebny w naszym organizmie , sam zobacz. Myślę, że po zapoznaniu się o jego zaletach zadasz sobie jedno bardzo istotne pytanie: "Czy nadal uważasz, że obniżanie cholesterolu jest dobrym posunięciem"? Cholesterol jest to jedyny surowiec z którego powstaje kortyzol. Nie ma możliwości, otrzymania go z innego surowca.
Zastosowanie korytzolu:

skuteczny środek antyalergiczny;
zwiększa krzepliwość krwi;
skutecznie nadzoruje czynność serca i układ krążenia;
wywołuje euforię;
hamuje nadmierny rozrost komórek czyli zwyrodnienia nowotworowe;

Cholesterol po za produkcją kortyzolu uczestniczy jeszcze w:

wytwarzaniu hormonów płciowych zarówno żeńskich jak i męskich odpowiadających za odpowiednie funkcje życiowe, budowę mięśni i kości, regulację potrzeby snu i odprężenia w jego trakcie,

tworzeniu hormonu sterydowego o nazwie aldosteron, zarządzającego gospodarką mineralną,
produkcji witaminy D odpowiedzialnej m.in. za budowę kości i stawów oraz
przeciwdziałającej nowotworom (to bardzo ważna, a mało znana jej zaleta),
a także jest warunkiem potencji seksualnej mężczyzny i płodności kobiety oraz odpowiada za regularne wypróżnianie się,
używany do budowy błon komórkowy,
używany do budowy komórek nerwowych,
uczestniczy w powstawaniu kwasów żółciowych,

Poznałeś już właściwości i korzyści jakie niesie za sobą obecność cholesterolu we krwi. Teraz możesz obiektywnie ocenić cholesterol. Czy tak naprawdę jest on na tyle niebezpieczny dla naszego zdrowia?

wtorek, 22 lutego 2011

PIERWSZY ROK po transplantacji serca.



18.02.2011r minął rok od przeszczepu serca.
W dniu 16.02.11r w Ś.C.C.S. w Zabrzu przeprowadzona została kolejna,
dziesiąta biopsja serca z powodzeniem,-0- odrzutu w skali ISHLT.
W piątek 18 lutego zdmuchnąłem jedną świeczkę na torcie,
co oznaczało przeżycie pierwszego roku po przeszczepie bez problemów.
Czuję się dobrze i jestem szczęśliwy z tego powodu.
Biopsja serca przebiegła bardzo dobrze bez wyraźnego bólu. Zrobił to doktor na oddziale hemodynamiki ŚCCS.
W dniu 16 czerwca 2011 w nowej klinice wykonano pierwszą koronarografię serca po przeszczepie.
Wynik był dobry po mojej myśli.Na razie jest dobrze,dużo spaceruję,staram się tak co dzień prze maszerować około 5km.Plan jest taki na całą zimę,a w domu jazda na rowerku rehabilitac.
W lutym 2012 będzie 2 latka!

piątek, 18 lutego 2011

Nowe korzyści z jedzenia ryb

Ryby w Polsce szczególnie dawniej nie były popularnym daniem, jednak odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka, zwłaszcza ryby morskie, takie jak: makrele, sardynki, śledzie, tuńczyk, łosoś, halibut, dorsz. Dlaczego warto jeść ryby?
Tłuszcz ryb morskich zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które mają działanie zapobniegające zmianom miażdżycowym. Ryby są także bardzo dobrym źródłem jodu, niezbednego dla prawidłowego działania tarczycy. Ostatnio odkryto NOWE, bardzo istotne z punktu widzenia medycznego korzyści z jedzenia ryb.
Ryby morskie są bardziej polecane niż ryby słodkowodne, ponieważ zawierają więcej tłuszczu - nie, to nie błąd! Akurat w przypadku ryb, więcej tłuszczu - to zdrowiej! Tłuszcz ryb zawiera niezbędne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one wykorzystywane w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Zmniejszają stężenie triglicerydów we krwi oraz jej krzepliwość, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się zakrzepów.
Jeśli chodzi o wartość energetyczną ryb, to dostarczają one około 70 - 115 kcal/100 g mięsa, słodkowodne zaś 25-75 kcal w 100g.
Poza zdrowym tłuszczem ryby zawierają także wiele innych cennych składników, m.in. fosfor, selen, magnez, wapń (jedzone ze szkieletem) oraz witaminę D. Szczególnie ważny jest jod - składnik mineralny konieczny do prawidłowej pracy tarczycy. Ryby są także źródłem selenu, skutecznie przeciwdziałającego nowotworom. Dlatego ryby naprawdę WARTO JEŚĆ!
Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney wykazały kolejną korzyść z jedzenia ryb - najkrócej mówiąc: jedząc ryby dbamy o nasz słuch! (Am J Clin Nutr, 08.2010)
W badaniu wzięło udział prawie 3000 osób powyżej 50 roku życia. Konsumpcję ryb zbadano przy pomocy specjalnie opracowanego do tego celu kwestionariusza. Wyniki są bardzo ciekawe - okazało się, że osoby spożywające 2 lub więcej ryb / tydzień w porównaniu z uczestnikami badania spożywającymi mniej niż 1 porcję ryby w tygodniu, miały aż o 42% zmniejszone ryzyko utraty słuchu! Za to korzystne działanie na nasz słuch jest odpowiedzialny właśnie tłuszcz ryb, a konkretnie kwasy PUFA z rodziny omega-3.
Chyba nie musimy przedstawiać więcej dowodów, żeby jeść ryby. Spożywajmy je przynajmniej 2 razy w tygodniu, a nasz organizm na pewno wynagrodzi to dobrym zdrowiem w przyszłości.
Już teraz pomyślmy o naszym zdrowiu. Co dzisiaj zaplanujesz na obiad :) ?

niedziela, 13 lutego 2011

Podstawowe informacje pomagające zadbać o serce

Coraz częściej spotykamy się z chorobami układu krążenia. W dosyć prosty sposób sami możemy zadbać o dobry stan naszego serca. Aby zminimalizować zagrożenie należy przestrzegać zaleceń specjalistów. Oto kilka przykładów takich działań.

czwartek, 10 lutego 2011

Zrosty pooperacyjne - jak zapobiegać

Miałaś niedawno operację, cesarskie cięcie lub cierpisz na endometriozę? Odczuwasz silne, tępe bóle brzucha, masz uczucie ciągnięcia? To mogą być zrosty. Badania wykazały, że zrosty pooperacyjne powstają u ponad 90 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny lub ginekologiczny. Tymczasem ich powstaniu można zapobiec.

Zrosty to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami i narządami wewnętrznymi. Powstają niemal po każdej operacji chirurgicznej. Przecięcie chirurgiczne tkanek, usunięcie fragmentu lub całego narządu czy podrażnienie otrzewnej przez jej otarcie uruchamia proces gojenia się rany - powstaje skrzep zamykający naczynia krwionośne, odtwarzają się połączenia pomiędzy tkankami, następuje też regeneracja nabłonków i powstanie blizny. Zrosty to właśnie pasma włóknistych zbliznowaceń tkanek, które powstają wewnątrz ciała. Można je znaleźć w całym organizmie pomiędzy niemal wszystkimi narządami i tkankami. Niekiedy jednak ta uszkodzona tkanka nie formuje samej tylko blizny, ale wchodzi w kontakt z innym obszarem objętym stanem zapalnym i powstaje pasmo tkanki bliznowatej - zrost - pomiędzy dwoma obszarami. W efekcie odczuwamy przewlekłe, nawracające bóle w podbrzuszu czy też w innym miejscu, gdzie doszło do nieprawidłowego zrośnięcia tkanek.

Zrosty w przebiegu pooperacyjnym mogą prowadzić do poważnych powikłań w postaci:
- niedrożności jelit - jest to najpoważniejsze powikłanie, które najczęściej wymaga leczenia operacyjnego (powtórnej operacji), uwolnienia zrostów i przywrócenia drożności przewodu pokarmowego
- dysfunkcji przewodu pokarmowego związanej ze zwężeniem jelita, co powoduje wzdęcia i dolegliwości bólowe
- niepłodności - zrosty zlokalizowane w miednicy małej i wewnątrz narządu rodnego (np. po cięciu cesarskim).
- zespołów bólowych

Nie wszystkie zrosty powodują dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Przykładowo zrosty pokrywające jajniki powodują dolegliwości bólowe, a zaburzenia związane są ze zmianami objętości funkcjonującego jajnika. Objawy związane z powstawaniem zrostów po zabiegach mogą się pojawić nawet 10 lat po operacji. Zrosty powodują niepłodność poprzez zmianę stosunków anatomicznych pomiędzy jajowodami i jajnikami, pokrywając powierzchnie jajników uniemożliwiają prawidłową owulację.

Największym odsetkiem ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych charakteryzują się zabiegi wykonywanie na jajnikach i jajowodach, usunięcie torbieli jajników, ciąży pozamacicznej, zrostów okołoprzydatkowych, usunięcie mięśniaków oraz operacji wykonywanych w trakcie toczącego się stanu zapalnego w miednicy mniejszej. Ryzyko istnieje także w różnego rodzaju histerektomiach (usunięcie macicy) oraz przy operacjach sterylizacji jajowodów i cesarskiego cięcia. Ta ostatnia, często traktowana przez kobiety jako zwykły zabieg mający uchronić przed wielogodzinnym bolesnym porodem, jest w rzeczywistości operacją chirurgiczną. Dlatego zakwalifikowanie ciężarnej lub rodzącej do cięcia cesarskiego powinno być poprzedzone przedstawieniem jej wszystkich za i przeciw. Patologiczne zrosty, często powstające po takiej operacji, mogą być później przyczyną dyskomfortu życia codziennego, ale też komplikacji przy kolejnym cesarskim cięciu.

Zrosty różnią się postacią - od cienkich i prawie przezroczystych do grubych, gęstych i nieprzezroczystych. U kobiet z endometriozą mogą one przytwierdzać jajnik do bocznej ściany miednicy lub rozciągać się między pęcherzem moczowym a macicą. Endometrioza może wywoływać miejscowe stany zapalne, które są kluczowym czynnikiem powstawania zrostów. W niektórych przypadkach, zrosty mogą rozwinąć się do tego stopnia, że powodują zjawisko tak zwanego „unieruchomienia" macicy.

Zrostom i komplikacjom, jakie powstają w ich wyniku można jednak zapobiec. Na rynku pojawiły się preparaty zapobiegające powstawaniu zrostów pooperacyjnych, np. Hyalobarrier Gel. To kwas hialuronowy w postaci gęstego, lepkiego żelu. Kwas hialuronowy to jeden z głównych składników ludzkiej tkanki łącznej oraz nabłonkowej i międzybłonkowej. Dzięki wysokiej lepkości żel idealnie przylega do powierzchni tkanek i ścian jamy brzusznej, tworząc barierę oddzielającą tkanki podczas fazy regeneracji po zabiegu chirurgicznym.

Jest wskazany do zapobiegania tworzeniu się zrostów pooperacyjnych lub do zmniejszania ich liczby i ciężkości po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Pozostaje w miejscu aplikacji 7 dni, dając w tym czasie maksimum ochrony przeciwzrostowej w czasie krytycznym, kiedy może dojść do ich powstania, czyli w ciągu 3-5 dni. Żel jest całkowicie wchłaniany i degradowany naturalną drogą w ciągu 4 tygodni po zastosowaniu.

Hyalobarrier Gel uzyskał pozytywną opinię oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako preparat o wysokim bezpieczeństwie stosowania i najlepiej udokumentowanej skuteczności zapobiegania powstawaniu zrostów.

Profilaktyka powstawania zrostów jest zalecana kobietom w wieku reprodukcyjnym, które planują jeszcze posiadanie potomstwa. Do zabiegów szczególnego ryzyka powstawania zrostów należą:

- zabiegi usuwania torbieli
- zabiegi dotyczące usuwania endometriozy
- zabiegi przeprowadzane na jajowodach
- usuwanie mięśniaków, szczególnie na ścianie tylnej
- adhezjoliza wcześniej powstałych zrostów
- operacje histeroskopowe u kobiet planujących posiadanie potomstwa

Zastosowanie żelu zapobiegającego powstawaniu jest wskazane także u pacjentek, u których w kolejnej laparotomii stwierdzono trudności z otwarciem powłok i dostępem do pola operacyjnego. Może to ułatwić kolejne operacje u takich kobiet.

Warto przed planowaną operacją, po konsultacji z lekarzem, zaopatrzyć się w preparat, aby uniknąć ryzyka wystąpienia zrostów pooperacyjnych.

niedziela, 6 lutego 2011

Bezpieczne serce Twoich najbliższych

Każdy rodzic dba o to, by zapewnić swoim pociechom poczucie bezpieczeństwa. Z biegiem lat dzieci przejmują rolę opiekunów, stając się odpowiedzialnymi za komfort i jakość życia najbliższych.


Bukiet kwiatów, ciepłe kapcie czy inny drobiazg to prezenty, którymi najczęściej obdarowujemy rodziców w dniu ich święta. Liczy się gest i pamięć, więc każdy upominek spotka się z wdzięcznością. Warto jednak przy wyborze prezentu kierować się faktycznymi potrzebami swoich najbliższych, zwłaszcza tymi, dotyczącymi zdrowia.

Stan chorobowy
Codzienny stres, brak ruchu i niezdrowe odżywianie doprowadziło do ekspansji chorób cywilizacyjnych, do których zaliczyć można cukrzycę, nowotwory, osteoporozę i wszelkie dolegliwości związane z układem krążenia. Rodzice, niezależnie od tego czy są nadal aktywni zawodowo, czy przebywają już na emeryturze, rzadko dbają o swoje zdrowie. Tymczasem, wraz z upływem lat wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia, a także i życia. Statystyki są niestety bardzo niepokojące. Z powodu nowotworów rocznie umiera 24,5% chorych. 2 miliony starszych osób cierpi na cukrzycę oraz astmę. Jeśli chodzi o cukrzycę - połowa chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z dolegliwości, skutkiem czego nie poddaje się leczeniu. Największym zagrożeniem są natomiast choroby układu krążenia, które odpowiadają za 50% wszystkich zgonów w Polsce. Prawie co piąty dotyczy osoby poniżej 50 roku życia. Choroby te są również najczęstszą przyczyną umieralności wśród osób powyżej 65 roku życia. Z powodu swojego ostrego przebiegu i częstości występowania, stanowią główną przyczynę niepełnosprawności i gorszej jakości życia starszych osób. Jednym z powodów tak wysokich wskaźników zachorowań oraz umieralności jest brak profilaktyki.

Podstawa to zapobieganie
Profilaktyka, czyli szereg działań, których celem jest zwiększona kontrola zdrowia to podstawa, aby w starszym wieku swobodnie funkcjonować i w pełni korzystać z jesieni życia. Tym bardziej jest ona niezbędna, gdy dotyczy osób należących do grupy tzw. zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Niestety większość rodziców nie posiada nawyku dbania o własne zdrowie. Zauważalna od kilku lat tendencja związana z migracją zarobkową, spowodowała, że często normalny system rodzinnej profilaktyki nie istnieje. Życie na odległość sprawia, że niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z dolegliwości, jakie trapią najbliższych. Oni sami nie chcą budować wokół siebie atmosfery bezradności, a tym bardziej skazywać najbliższych na rezygnację z własnego życia. W mniejszych miejscowościach problemem jest również brak swobodnego dostępu do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku kardiologa. Prywatne wizyty natomiast to wydatek, na który większość starszych osób często nie stać. Z 5 mln chorych na nadciśnienie tętnicze, tylko co druga osoba zdaje sobie sprawę z choroby, z tego jedynie 15% podejmuje leczenie. Na skutki niestety nie trzeba czekać. Codziennie 400 osób przechodzi zawał serca, w ciągu roku liczba ta sięga 100 tys., z czego 40 tys. osób umiera. 70% zgonów w ostrej fazie zawału serca spowodowane jest zbyt późnym rozpoczęciem fachowego leczenia. Większość osób starszych, mimo zdiagnozowanej co najmniej jednej choroby układu krążenia, nie korzysta z rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć 50% zgonów, spowodowanych chorobami układu krążenia.

Pomoc na wyciągnięcie… telefonu
Zawał serca jest wynikiem zamknięcia się tętnicy wieńcowej. Szansą dla chorego na przeżycie i wyzdrowienie jest jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia, ponieważ największa umieralność przypada na pierwsze dwie godziny od wystąpienia objawów zawału. Niestety, wiele osób bagatelizuje pierwsze oznaki, odczytując je jako dolegliwości związane z innymi narządami. Dlatego nim pojawi się pogotowie często jest już za późno. Na polskim rynku medycznym, w trosce o bezpieczeństwo i obniżenie umieralności przedszpitalnej, od 1994 roku działa system telefonicznego nadzoru kardiologicznego. W oparciu o doświadczenie światowe TELE EKG Polska, we współpracy z kardiologami Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracowała i wdrożyła system oceny pracy serca przez telefon. System TELE EKG Polska umożliwia przekazywanie zapisu EKG przez telefon bezpośrednio od pacjenta do dyżurujących przez całą dobę lekarzy. Proces odbywa się dzięki wyposażeniu pacjenta w małe przenośne urządzenie - transmiter, które przyłożone do słuchawki przetwarza sygnał EKG z dwóch elektrod, przyklejonych do klatki piersiowej, na sygnał dźwiękowy. Ten następnie zostaje przekształcony na obraz krzywej EKG i odczytany na monitorze komputera przez specjalistę, który udziela natychmiastowej porady. Pomoc również może ograniczyć się do rozmowy telefonicznej. Program ten skierowany jest do pacjentów leczonych już ambulatoryjnie oraz do osób, które profilaktycznie lub diagnostycznie chcą korzystać z całodobowego dostępu do specjalisty. Moje kilkuletnie doświadczenie z systemem TELE EKG, jako jego konsultanta i założyciela wskazuje jednoznacznie na bardzo dużą przydatność, 24-godzinnego telefonicznego nadzoru kardiologicznego, dla chorych - podkreśla prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska. TELE EKG Polska zapewnia pomoc, którą chory otrzyma poprzez użycie dowolnego aparatu telefonicznego. Urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom, jest na tyle dyskretne, że może towarzyszyć choremu podczas codziennych obowiązków, jak również wyjazdów czy wizyt u znajomych.

Choroby krwi i układu krwiotwórczego

Mało się zwraca uwagę na choroby krwi, częściej na narządy niż na płyn, który krąży w żyłach. Jednak krew też może "chorować"...

Choroby krwi są różne: od tych najmniej szkodliwych, jak choćby delikatna anemia, do najostrzejszych form białaczek.

Najczęstszą chorobą hematologiczną jest niedokrwistość (anemia). Niedokrwistością nazywa się stan zmniejszenia jednego z składników krwi na przykład hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), erytrocytów, hematokrytu (ilość czerwonych krwinek do objętości krwi w organizmie). Anemia jest rozpoznana w wyniku badania krwi i jeśli poziom hemoglobiny jest poniżej 12 gram na decylitr u kobiet i 13,5 grama na decylitr u mężczyzn to mamy z nią wówczas do czynienia. Anemia niedoboru żelaza jest anemią najczęściej występującą, zwłaszcza u kobiet ze względu na miesiączki. Innym typem krwawień mogącym powodować anemię u mężczyzn i kobiet jest krwawienie w przewodzie pokarmowym, na przykład krwawienie z wrzodów żołądka.

Również granulocytopenia i agranulocytoza są bardzo groźnymi chorobami krwi, choroby te związane są z krwinkami białymi granulocytami obojętnochłonnymi.

Jeśli w krwi zmniejszy się ilość granulocytów obojętnochłonnych poniżej 2500 na jeden milimetr sześcienny to wówczas mamy do czynienia z granulocytopenią. Ta choroba krwi występuje najczęściej po uszkodzeniu szpiku kostnego, ponieważ krwinki te jako składnik krwi produkowane są w szpiku kostnym. Zmiany nowotworowe również mogą być przyczyną tej choroby krwi.

Z praktyki lekarskiej wynika, że wiele osób lekceważy choroby krwi i zgłasza się do lekarza jak jest za późno, albo są w poważnym stanie. Krew jest bardzo ważnym płynem i bez niej żaden narząd nie mógłby sprawnie funkcjonować, a mimo to choroby związane z krwią są traktowane jak by ich nie było.

sobota, 5 lutego 2011

Cukier szkodzi?

Nadmierne spożycie cukru jest zjawiskiem niekorzystnym dla naszego zdrowia. Cukier tuczy, kradnie z organizmu ważną witaminę B1, ponadto odpowiedzialny jest za cukrzyce, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu oraz próchnicę.


Ludzie nie mogą się utrzymać przy życiu na diecie cukrowej. Przykładem tego są rozbitkowie, którzy przez dziewięć dni jedli i pili wyłącznie cukier i rum.

W 1793 roku wydarzył się wypadek. Statek wiozący ładunek z cukrem rozbił się. Pięciu marynarzy, którzy przeżyli było przez dziewięć dni zdanych na siebie samych. Walczyli oni o przeżycie. Jedynym pożywieniem, które mieli był cukier i rum.

Po uratowaniu ich i przeprowadzeniu badań okazało się , że byli w stanie wyniszczenia spowodowanego głodem. Wypadek ten dał początek badaniom nad cukrem i jego wpływem na nasz organizm oraz zainspirował wybitnego francuskiego filozofa F. Magendie.

Magendie zaczął przeprowadzać szereg eksperymentów i badań na zwierzętach w szczególności psach pod kątem wpływu cukru na organizm. Wyniki jego prac były opublikowane w 1816 r. Wszystkie psy, które karmione były pokarmami opartymi na cukrze lub oleju z oliwek i wodzie zdechły. Ten eksperyment uświadomił przemysłowi cukrowniczemu jakie cukier niesie zagrożenie dla naszego zdrowia. Od tego czasu przeznaczał on miliony dolarów oraz zatrudniał najbardziej znane autorytety, które za otrzymywane pieniądze znalazłyby jakiś dowód nawet pseudonaukowy obalający teorię o cukrze.

Mimo to udowodniono, że cukier jest głównym czynnikiem powodującym próchnicę zębów. Nadmierne spożycie cukru powoduje nadwagę. Usuniecie go z diety leczy objawy okaleczających, szeroko rozpowszechnionych chorób, takich jak cukrzyca, rak i choroby serca.

Cukier może spowodować: hipoglikemię i nadwagę prowadzące do cukrzycy i otyłości, i to zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Cukier wypłukuje z organizmu sole mineralne i witaminy, podnosi ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL), zwiększając ryzyko zawału serca.
Jak już wspomniałam powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej, które prowadzą z kolei do utraty zębów i ogólnego zainfekowania organizmu.

To właśnie cukier powoduje, że umysł dziecka ma kłopoty z uczeniem się i skupieniem uwagi. A tak często pozwalamy dzieciom na jedzenie słodkich batoników czy ciasteczek...

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych cukier wywołuje destrukcyjne zachowania, trudności w uczeniu się oraz łatwość zapominania.

Jest również czynnikiem inicjującym niewydolność układu autoimmunologicznego i immunologicznego, co kończy się w rezultacie takimi chorobami, jak artretyzm, alergia i astma.

Cukier zakłóca również równowagę hormonalną i wspomaga wzrost komórek rakowych.

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do uzależnienia. Nawyk ten powstaje już w wieku niemowlęcym.

Musimy pamiętać o ty, że nadmierna ilość cukru może prowadzić do względnych niedoborów białek, składników mineralnych i witamin z grupy B oraz do zaburzeń przewodu pokarmowego. Wyizolowany cukier zaburza procesy regulujące naturalny poziom glukozy we krwi.

Gdy zjadamy słodkie ciastko czy pijemy słodki napój, nasze zęby jako pierwsze stykają się z cukrem. Osad tworzony na zębach jest doskonałą pożywką dla mikrobów, które atakują szkliwo.

Roztwory cukru silnie podrażniają również błony śluzowe wyściełające żołądek i dwunastnicę, sprzyja to powstawaniu wrzodów.

Aby strawić cukier organizm pożycza witaminy z grupy B, wapń, magnez czy chrom z innych pokarmów. Nadmierne spożycie prowadzi do cukrzycy. Cukier "usuwany" z krwi przez insulinę, jeśli nie może być jako rezerwa zmagazynowany w wątrobie odkłada się w postaci tłuszczu w biodrach lub w talii

Cóż więc mamy robić? Czy zawsze będziemy niewolnikami naszego uzależnienia od cukru, czy też może istnieje skuteczny sposób pozbycia się nawyku jedzenia go?

Cukier można zastąpić xylitolem. Jest to niskokaloryczny cukier wytwarzany z kory brzozy. Znany był on chemii organicznej już w 1891 r. Ponownie został odkryty podczas drugiej wojny światowej kiedy to Finlandia cierpiała na dotkliwy niedostatek cukru. W sytuacji braku miejscowych źródeł Finowie szukali produktu zastępczego i właśnie wtedy fińscy naukowcy po raz drugi odkryli xylitol. Alternatywą dla cukru jest również miód.

Czym jest Xylitol?

Xylitol to naturalny słodzik występujący w kukurydzy, owocach, można go też pozyskiwać z drewna brzozy.

Ma smak i wygląd cukru. Jednakże jego spożycie nie wywołuje w organizmie żadnego z negatywnych skutków spożywania cukru.

Xylitol ma o 40% mniej kalorii niż cukier.

U stosujących dietę xylitol pozwala na łatwą kontrolę wagi ciała. Spowalnia opróżnianie żołądka, co wzmacnia poczucie sytości, w ten sposób redukuje ogólne spożycie pokarmów.

Indeks glikemiczny jest 14-krotnie mniejszy niż glukozy i 9-krotnie niższy niż sacharozy. Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. Utrzymując niski poziom insuliny, przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia. Słodzik ten ma wielostronne dobroczynne działanie.

Między innymi:
- hamuje rozwój bakterii (zalecany przy próchnicy i w jej profilaktyce, przy zapalaniu dziąseł)
- hamuje rozwój grzybów i drożdżaków (np. Candida albicans - w przewodzie pokarmowym)
- ułatwia wchłanianie witamin i minerałów (m.in. mineralizację kości)
- odkwasza organizm, przywraca naturalną równowagę pH

Xylitol zalecany jest szczególnie dla:

* cukrzyków


* chorych na grzybicę, drożdżyce


* dbających o zęby i dziąsła, przy próchnicy


* dbających o linię, odchudzających się


* chorych na mukowiscydozę i choroby laryngologiczne


* chorych na osteoporozę i przy jej profilaktyce


* sportowców


* osób mających problem z nieświeżym oddechem


W jaki sposób można stosować xylitol?

Dokładnie w taki sam sposób jak zwykły cukier. Zakres temperatur w jakich można stosować xylitol jest szeroki- gotowanie, pieczenie, mrożenie. Tak więc używając xylitolu możemy piec ciasta, ciasteczka, robić desery, lody itp.

Ze względu na to, że organizm musi się przyzwyczaić do wytwarzania większej ilości enzymu trawiącego xylitol należy stopniowo zwiększać dawkę dobową xylitolu (najlepiej zaczynać od ˝ łyżeczki do herbaty).

Spożycie w nadmiernych ilościach może mieć efekt przeczyszczający. Z tego powodu Xylitolu najlepiej nie podawać dzieciom do 3-go roku życia (lub w bardzo małych ilościach). Naukowcy fińscy zalecają spożywanie do 40g (około 10 łyżeczek) xylitolu dziennie.

Xylitol daje w organizmie odczyn zasadowy (a nie kwasowy, jak cukier), co jest jego wielką zaletą. Xylitol jest wskazany m.in.: przy próchnicy zębów, suchości w ustach, przyjazny przy nadkwasocie żołądka.

Xylitol występuje naturalnie w wielu owocach i jest wytwarzany przez ludzkie ciało w procesie metabolizmu. Jako alternatywny słodzik posiada korzyści zdrowotne i poprawia profil odżywczy produktów spożywczych.

czwartek, 3 lutego 2011

Skuteczna walka z cholesterolem

Znaczenie cholesterolu nie powinno być ignorowane. Kontrola cholesterolu jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia. Potrzebujemy odpowiedniej ilości cholesterolu w naszej krwi, aby pomóc w budowie błony komórkowe, produkcji hormony płciowe, produkcję żółci i przetwarzania sunrays w witaminy D.

Ponadto, cholesterol jest niezbędny do metabolizmu witamin A, D, E i K. Zastanówmy się jakie są skutki posiadania zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu cholesterolu oraz co zrobić aby wszystko było w normie.

NISKI CHOLESTEROL

Wbrew pozorom nie tylko wysoki poziom cholesterolu ma szkodliwy wpływ na organizm. Otóż również jego niedobór może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Przede wszystkim, mając niski poziom cholesterolu, możemy spodziewać się nadczynności tarczycy, choroby wątroby, niewystarczające wchłanianie składników odżywczych w jelitach lub niedożywienia.

Dość poważnym skutkami są lęk, depresja i udar krwotoczny.Badania prowadzone w Korei Południowej wykazały, że osoby z niskim cholesterolem są bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa niż osoby, które mają wysoki cholesterol.

Z kolei u kobiet w ciąży niski poziom cholesterolu może negatywnie wpłynąć na dziecko. Otóż może wystąpić przedwczesna ciąża bądź dziecko może urodzić się z bardzo niską wagą.


WYSOKI CHOLESTEROL

Powinniśmy zacząć się martwić poziomem naszego cholesterolu we krwi gdy jesgo wysokość przekroczy 200 mg/dl.

Istnieją pewne czynniki zwiększające poziom cholesterolu. Są to czynniki, które w łatwy sposób kontrolujemy. Do nich należą:

* palenie papierosów
* picie kawy
* stres
* środki antykoncepcyjne
* nieodpowiednia dieta
* mało ruchu

Jeżeli borykamy się z wysokim cholesterolem i nasze nawyki znajdują się na liście to pierwszy krok to wyeliminowanie ich z naszego życia.

DIETA

Dieta to bardzo istotny element, który wpływa na nasze samopoczucie oraz pozwala w walce z wieloma chorobami i schorzeniami. Odpowiednia dieta zdecydowanie pomoże w walce z cholesterolem. Oto kilka porad:

1. Ograniczajmy spożywanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Nie chodzi o całkowite wyeliminowanie ich z naszej diety ale o zminimalizowanie ich ilości. Należy również pamiętać, że nie należy łączyć pokarmów bogatych w tłuszcz zwierzęcy z cukrami (np. słodzona herbata, ciastka, dżemy itp.).


2. Zwiększmy ilość spożywanych tłuszczy nienasyconych. Tłuszcze nasycone możemy znaleźć w nasionach słonecznika bądź oliwie.Tak więc możemy zastąpić w gotowaniu margarynę bądź smalec oliwą.


3. Bardzo dobry wpływ na nasz organizm ma spożycie ryb morskich. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, obniżające poziom cholesterolu. Podobne działanie wykazują nasiona lnu (zmielone), oliwa z oliwek, oraz preparaty z wiesiołka.Możemy znależć te preparaty w każdej aptece.


4. Wzbogaćmy naszą dietę w różnego rodzaju pokarmy pochodzenia roślinnego a zwłaszcza takiego jak:


* płatki owsiane
* cebula
* fasola
* owoce papryki
* jabłka
* soczewica
* soja
* kapustne (kapusta, brokuły, kalafior)
* czerwone wino


5. Dość prostym sposobem pozbycia się nadmiaru cholesterolu jest zwiększenie dawki ruchu. Dobrze by było by nasze ćwiczenia odbywały się na świeżym powietrzu, a najlepiej w lesie lub parku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to wystarczy nawet dobrze przewietrzony pokój.

Maszerujący z kijkami po zdrowe serce

Widok "maszerujących z kijkami" już nikogo nie dziwi, bowiem w ostatnim czasie zdobyli oni rzesze zwolenników i nie bez kozery; to nie tylko sprawa mody, ale to aktywność ruchowa na wagę złota określana mianem Nordic Walking.

Czym więc jest Nordic Walking ?

Nordic Walking różni się od zwykłego maszerowania tym, że przy pomocy specjalnie zaprojektowanych kijków, które ściśle przylegając do dłoni podczas poruszania się zmuszają do wysiłku większość mięśni naszego ciała zapewniając trening nogom, biodrom, rękom, barkom, ramionom oraz mięśniom klatki piersiowej. Wszystkie mięśnie pracują zdecydowanie inaczej niż podczas zwykłego marszu, szczególnie ramiona są wzmacniane stając się mocniejszymi i bardziej wytrzymałymi.

Dla kogo Nordic Walking ?

Ten niezwykle prosty, przyjemny i aktywny odpoczynek zapoczątkowany w latach dwudziestych minionego wieku traktowany był jako forma treningu dla narciarzy biegowych w czasie gdy nie było śniegu. A dzisiaj...

Dzisiaj osoby w różnym wieku mogą uprawiać ten sport stając się aktywnymi na poziomie zdrowotnym, sportowym czy fitness. Sport jest polecany w szczególności dla osób po 50-tym roku życia, bez względu na posiadany stopień sprawności, u seniorów skutkuje polepszeniem kondycji, stosowany jest z dobrymi efektami przy rehabilitacjach. Tak więc z kijkami może chodzić każdy w dowolnym miejscu poznając i podziwiając przy okazji uroki rodzimej przyrody.

Co daje Nordic Walking ?

Aktywne uprawianie Nordic Walking ma wiele zalet i przynosi wymierne korzyści, dlatego dla wielu z nas może być sposobem na zdrowe życie:

- to najbardziej naturalna aktywność ruchowa

- znacząco wpływa na układ krążenia

- skutecznie dotlenia cały organizm

- wspomaga funkcjonowanie organów wewnętrznych

- poprawia nastrój i nasze samopoczucie

- polepsza naszą kondycję

- przyczynia się do spalania zbędnej ilości kalorii

- jest bardzo dobrą metodą na skuteczne odchudzanie

- podnosi efektywność mięśni i stawów

- prostuje naszą sylwetkę

- likwiduje problemy z kręgosłupem

- wspomaga w procesach rehabilitacji

- zdecydowanie... poprawia ogólny stan naszego zdrowia

Jak zacząć ?

Uprawianie Nordic Walking powinno się rozpocząć od spotkania z instruktorem, który pomoże dobrać kijki, nauczy prawidłowej postawy i techniki chodzenia.

życzę wytrwałości i efektów:

andriju