wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 25 kwietnia 2014

Pieśni religijne służą zdrowiu seniorów

Seniorzy, którzy słuchają muzyki religijnej, zwłaszcza gospel, mniej boją się śmierci, są bardziej zadowoleni z życia, mają wyższe poczucie własnej wartości oraz poczucie kontroli nad własnym życiem - wynika z badań opublikowanych w piśmie "The Gerontologist".

Analizę przeprowadzili naukowcy z czterech amerykańskich uniwersytetów (Baylor University, University of Texas-San Antonio, Bowling Green State University oraz Duke University). Przyjrzeli się oni danym pochodzącym z szerzej zakrojonych badań "Religion, Aging, and Health Survey", w których wzięły udział osoby po 65. roku życia (zarówno o białym, jak i o czarnym kolorze skóry). Pod uwagę wzięto grupę 1024 osób, wśród których znaleźli się praktykujący chrześcijanie, ateiści oraz osoby, które w przeszłości identyfikowały się z chrześcijaństwem, ale przestały praktykować.

Badani wzięli udział w ankiecie dotyczącej tego, jak często słuchali muzyki religijnej, w tym muzyki gospel, w skali od "nigdy" do "kilka razy dziennie". Następnie mieli określić, w jakim stopniu identyfikują się ze zdaniami takimi jak: "trudno mi poradzić sobie z myślą o śmierci", "to są najlepsze lata mojego życia", "mam pozytywny stosunek do siebie" czy "mam duży wpływ na większość rzeczy w moim życiu".

Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że muzyka religijna wpływała pozytywnie na stan ducha seniorów bez względu na wiek, kolor skóry czy status społeczno-ekonomiczny.

"Religia jest ważnym zasobem społeczno-emocjonalnym, który już wcześniej łączono z korzystnym oddziaływaniem na zdrowie psychiczne seniorów. Te badania wskazują, że również słuchanie muzyki religijnej sprzyja dobremu samopoczuciu" - komentują badacze.

(PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz