wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 12 września 2014

Wyspany, najedzony, zdrowy

Niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym także do utrzymania pożądanego tempa metabolizmu, jest odpowiednie wysypianie się. 7-8 godzin snu to optymalna dawka relaksu, która pozwala nam wypocząć i naładować akumulatory na kolejny dzień. 

Oprócz odpoczynku powinniśmy większą wagę przykładać do nawyków żywieniowych. Wrogiem szybkiego metabolizmu są zbyt długie przerwy między posiłkami. Organizm, zauważając, że musi długo czekać na kolejną dawkę energii, naturalnie przestawia się na tryb bardziej oszczędny, spowalniając tym samym tempo spalania kalorii.Komponując posiłki dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom białka i błonnika w diecie. Nieoceniony wpływ na zwiększenie tempa metabolizmu mają również ostre przyprawy. Pomocne są także warzywa nie bez powodu jest ich zazwyczaj sporo w większości diet - zawierają one dużo witamin i minerałów, które pomagają w procesie zamiany pokarmu w energię.

Wiele osób marzy o doskonałej sylwetce jedni ciągle do niej dążą, inni codzienne dbają o to, by ją utrzymać. Bez względu na to, na którym etapie jesteśmy, warto mieć na względzie swój metabolizm, gdyż to od tempa spalania kalorii w dużej mierze zależy nasza forma. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad, w tym pamiętanie o codziennym spożywaniu wody, pomoże nam w utrzymaniu nienagannej figury przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia.

To, w jakim tempie spalamy kalorie, zależy od wielu czynników. Oprócz samego stylu życia istotne są również kwestie, na które za bardzo nie mamy wpływu. Metabolizm uzależniony jest między innymi od naszych genów czy wieku zaczyna nieco zwalniać już po 25 roku życia, dlatego warto korzystać z różnych sposobów na jego przyspieszenie. Istotna jest także nasza płeć, chociaż to wiąże się głównie z ilością mięśni mężczyźni, ze względu na większą masę mięśniową, zazwyczaj mają szybszy metabolizm niż kobiety, a im więcej mięśni tym większe zapotrzebowanie na energię do ich utrzymania.

Co zatem można zrobić, aby w naturalny sposób nieco podkręcić nasz metabolizm? 

Skoro mięśnie potrzebują sporo energii, dobrze jest odpowiednio je rozbudować. Warto zatem umiejętnie wpleść w codzienną aktywność trening siłowy, który dodatkowo można przeplatać aerobowym pamiętając jednak, że w przypadku tego ostatniego metabolizm wzrasta głównie w momencie samego wysiłku i krótko po nim. Niezwykle istotna jest także dieta. Eksperci, którzy od zawsze nawołują do spożywania większej ilości wody, mają tu zdecydowanie rację. Woda doskonale wspomaga proces odchudzania i utrzymania dobrej formy, dlatego powinniśmy dbać o jej regularne spożywanie codziennie. Musimy pamiętać, że odwodniony organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien wszystkie procesy zostają zaburzone, zwalnia także metabolizm. Dlatego właśnie dbanie o odpowiednie nawodnienie jest tak istotne zawsze, nie tylko wtedy, gdy chcemy zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Naukowcy udowodnili, że wypicie pół litra wody zwiększa metabolizm o 30 procent, a efekt ten utrzymuje się przez ok. godzinę. 

Dobrze jest sięgać po sprawdzoną i polecaną wodę, najlepiej niegazowaną, niskozmineralizowaną, o obniżonej zawartości sodu, za to bogatą w magnez i wapń. Warto pić wodę także zaraz po przebudzeniu (sam tak stosuję co dziennie od 5-lat), takie orzeźwienie nie tylko pomoże nam się obudzić, ale także rozrusza nasz metabolizm. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar, gdyż nawet w tak prozaicznej sprawie można sobie zaszkodzić. Nasze nerki mają ograniczone możliwości, dlatego nie powinniśmy także przesadzać z ilością spożywanych płynów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz