Ze względu na unikalną zdolność samoodnowy i proliferacji, komórki macierzyste wykorzystywane są w medycynie regeneracyjnej i inżynierii tkankowej. Terapia komórkowa stosowana jest w przypadku schorzeń odpornych na inne metody leczenia, jednak może ona powodować też działania niepożądane. Dlatego jest zalecana rutynowo i wciąż poddawana badaniom klinicznym.
Komórki macierzyste
Każdy organizm zbudowany jest z wielu komórek różnego typu, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie narządów i tkanek. Jeśli komórki ulegają uszkodzeniu bądź starzeją się, narządy i tkanki przestają właściwie funkcjonować, co niekorzystnie przekłada się na zdrowie organizmu.
Większość komórek ciała pełni ściśle określone funkcje, ale istnieją takie, które posiadają zdolność regeneracji i różnicowania się w komórkę wyspecjalizowaną. Są to komórki macierzyste nieustannie replikujące się i namnażające. W wyniku procesu podziału z komórek macierzystych mogą powstawać inne komórki macierzyste lub komórki innego typu, o wyspecjalizowanych funkcjach.
Rodzaje komórek macierzystych
Komórki macierzyste mogą różnić się między sobą pod względem plastyczności (potencji). Tym samym wyróżnia się:
komórki macierzyste embrionalne mogą z nich powstawać komórki 210 tkanek, czyli wszystkich, które tworzą ciało człowieka, w związku z czym mają największą zdolność do regeneracji chorych tkanek i narządów,
komórki macierzyste dorosłe mogą różnicować się tylko w kilka typów innych komórek,
komórki macierzyste iPS o właściwościach zbliżonych do komórek embrionalnych, mimo że nie pochodzą z zarodka, lecz własnych komórek pacjenta (brak ryzyka odrzucenia immunologiczne po przeszczepie komórek macierzystych).
Przykładowo: komórki macierzyste tworzą tylko komórki skóry, podczas gdy embrionalne komórki macierzyste mogą produkować też inne komórki.
Komórki macierzyste w leczeniu
Ponieważ komórki macierzyste mają zastępować komórki uszkodzone, chore lub starzejące się, w medycynie są wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń, jak:
choroby krwi,
regeneracja układu krwionośnego,
choroby serca,
choroby układu odpornościowego,
pewne typy nowotworów.
Terapie z zastosowaniem komórek macierzystych rozpatruje się też w kontekście takich schorzeń, jak choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane. Podejmowane są również próby leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz