wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













czwartek, 27 sierpnia 2015

Serca biją zgodnym chórem

Podczas chóralnego śpiewu nie tylko harmonizują się głosy śpiewaków, ale i synchronizuje bicie ich serc - informuje pismo „Frontiers in Psychology”.
Szwedzki zespół doktora Bjorna Vickhoffa z uniwersytetu w Goeteborgu monitorował tętno 15 osób śpiewających w chórze podczas wykonywania przez nie różnych utworów. Jak się okazało, podczas śpiewu unisono tętno wykonawców przyspieszało i zwalniało w taki sam sposób.

Zdaniem autorów badań zjawisko to jest wywołane przez skoordynowanie sposobu oddychania chórzystów. Tętno zwalnia przy wydechu, a przyspiesza podczas wdechu. Ponieważ śpiew wiąże się z wydechem, oznacza spowolnienie tętna, związane z aktywacją nerwu błędnego, który wychodzi z pnia mózgu i unerwia serce. W przerwach – podczas wdechu - tętno przyspiesza. Dlatego zmiany tętna są odzwierciedleniem struktury pieśni. Najlepiej synchronizują tętno powolne utwory.

Chóralny śpiew prowadzi ogólnie rzecz biorąc do spowolnienie tętna, co zdaniem naukowców także wiąże się z kontrolowaniem oddechu. Dalsze badania mają wyjaśnić, czy śpiew może wpływać na zdrowie - na przykład obniżać ciśnienie, tak jak ćwiczenia oddechowe czy joga.


(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz