Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa (USA), chociaż z wiekiem objętość lewej komory serca – części mięśnia sercowego, która pompuje krew do całego organizmu – maleje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jej masa zmienia się w różny sposób w zależności od płci. Odkrycie tego faktu skłania do wprowadzenia bardziej spersonalizowanych metod leczenia chorób układu krążenia.
Masa lewej komory serca stanowi wskaźnik pozwalający przewidywać ryzyko wystąpienia rozmaitych incydentów kardiologicznych. Dotychczasowe badania nie pozwalały jednoznacznie stwierdzić, czy wraz z upływem lat ciężar tej części serca rośnie czy maleje. Na szczęście najnowsze analizy amerykańskich badaczy rozwiały te wątpliwości i pokazały, że przebieg tego zjawiska zależy od przynależności do określonej płci.
W przedsięwzięciu wzięło udział prawie 3 tys. osób, które dwukrotnie poddano pomiarowi parametrów serca za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Pierwszego pomiaru dokonano w momencie, gdy badani mogli pochwalić się dobrym zdrowiem i brakiem dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Drugi pomiar przeprowadzono około 10 lat później, gdy badani znajdowali się w przedziale wiekowym 54-94 lat.
Wyniki pokazały, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wraz z wiekiem malała objętość lewej komory serca, przy czym u kobiet nasilenie tego zjawiska było nieco większe. Natomiast jeśli chodzi o masę tej części serca – wzrastała ona u mężczyzn (średnio o 8 gramów) i delikatnie malała u kobiet (przeciętnie o 1,6 grama).
„Kształt serca zmienia się wraz z upływem czasu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, ale w odmienny sposób. U mężczyzn serce staje się cięższe i może pomieścić mniej krwi, u kobiet waga serca nie zmienia się lub maleje” – komentuje jeden z badaczy dr John Eng.
Badacze potwierdzili również, że zmiana ciężaru lewej komory serca jest powiązana z dietą i ciśnieniem krwi. Osoby cierpiące na nadciśnienie i nadwagę mogą spodziewać się, że masa lewej komory ich serca będzie wzrastać. Osoby o prawidłowym ciśnieniu krwi i wysokim poziomie „dobrego” cholesterolu (lipoproteiny wysokiej gęstości HDL) nie muszą tak bardzo obawiać się niekorzystnych zmian masy serca.
Nie wiadomo, dlaczego serce starzeje się inaczej u kobiet i mężczyzn. Przyszłe badania być może dostarczą odpowiedzi na to pytanie. Jednak wyniki niniejszego badania świadczą o konieczności modyfikacji podejścia do leczenia zaburzeń układu krwionośnego i uwzględnienia w tym procesie różnic występujących pomiędzy płciami.
(PAP)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz