wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 11 grudnia 2015

Vital Forum – debata na rzecz poprawy zdrowia Polek

Choroby układu krążenia przez większość z nas są uważane za problem głównie wśród panów. Czy wiesz, że co roku z ich powodu umiera więcej kobiet niż mężczyzn? 6 i 7 marca w Warszawskim hotelu Westin odbyła się debata o zdrowiu Polek, której część poświęcono problemom kardiologicznym wśród kobiet.

Co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 91 tys. kobiet i ok. 82 tys mężczyzn, jednak jak donoszą paneliści Vital Forum, stanowią one aż 55% przyczyn zgonów wśród pań. Zaprzecza to powszechnemu stereotypowi, że zawał, udar, czy miażdżyca tętnic to problem dotyczący głównie panów.
Panel „Serce nie sługa”, czyli killer wychodzi z ukrycia, poprowadził Wojciech Jagielski – dziennikarz, ale także o czym mało kto wie kardiolog! Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się prof. Danuta Czarnecka – z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego (Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie), prof. Anna Posadzy-Małaczyńska z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej, prof. Dr n. farm. Marek Naruszewicz z Katedry Farmakognozji i Molekularnych podstaw Fitoterapii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycyny oraz Katarzyna Urbańska.
Eksperci zgodnie potwierdzili, że czynniki ryzyka wśród obu płci są takie same, jednak siła ich oddziaływania jest znacznie silniejsza wśród kobiet. Prof. Danuta Czarnecka dodatkowo podkreśla, że kobiety trafiają do szpitala średnio o 30 min później, a jak wykazały badania w Stanach zjednoczonych, rzadziej i później zgłaszają problem w weekendy, prawdopodobnie nie chcąc „psuć” rodzinie tego czasu. Polki wciąż stawiają na piedestale rodzinę, co można jednak wykorzystać – jak zauważył prof. Marek Naruszewicz, nic tak szybko i trwale nie zmienia stylu życia i nawyków żywieniowych całej rodziny, jak wiadomość o niekorzystnych symptomach chorobowych u dziecka. Zatrważające dane epidemiologiczne już w najmłodszych grupach wiekowych wskazują, że coraz więcej przedszkolaków i dzieci w szkołach cierpi na nadciśnienie. Brak programów edukacyjnych i wczesnej profilaktyki, a także współpracy ze strony producentów żywności, dodających tony cukru i soli do ulubionych produktów dzieci, sprawiają że rokowania dotyczące naszego społeczeństwa rysują się w czarnych barwach. Dodatkowo paneliści wspólnie apelowali do samorządowców – programy typu „Pol Card” poprawiają stan polskiej kardiologii, jednak nie stanu zdrowia polaków!
W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, działania prewencyjne są tak samo ważne jak leczenie. W Polsce nie istnieje żaden działający program badań bezpłatnych badań dotyczących chorób krążenia skierowany do kobiet. Prof. Naruszewicz wspomniał, że np. we Włoszech gdzie problem chorób sercowo naczyniowych nie jest tak poważny jak w Polsce, obywatele po 15 roku życia mają prawo do bezpłatnych badań cholesterolu raz na dwa lata. Zasugerował także, że dobrym pomysłem byłoby badanie dzieci.
Ostatecznie jednak nie zapominajmy – „nasze zdrowie, w naszych rękach”. Nie powierzajmy go samorządowcom i nie „spychajmy” odpowiedzialności na służbę zdrowia. Tak jak kobieta codziennie dba o skórę stosując kremy, tak samo powinna codziennie pielęgnować swoje tętnice – poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i zdrowy styl życia!

Autor: Urszula Somow – dietetyk
Więcej  na stronie Vital Forum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz