wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 1 kwietnia 2016

Lekarze wyciągnęli serce pacjenta, ale organ do przeszczepu nie dotarł. Chory zmarł

W jednym ze szpitali w Olso, w Norwegii, doszło do tragicznego błędu lekarskiego. Wszystko zapowiadało się dobrze: pacjent oczekujący na nowe serce miał w końcu dostać zdrowy organ. Lekarze rozpoczęli operację, wyciągając mu serce. Narząd do przeszczepu jednak nie dotarł. Mężczyzna zmarł.
W przypadku transplantacji postępowanie jest rutynowe. Pacjent kwalifikowany do przeszczepu zostaje wpisany na listę oczekujących, następnie po znalezieniu odpowiedniego dawcy jest o tym informowany, a następnie, gdy narząd jest już w drodze do przeszczepu, rozpoczyna się operację, mającą na celu jak najszybsze dokonanie przeszczepu. Pacjent z kliniki kardiologicznej Rikshospitalet w Olso niestety nie miał szczęścia, bowiem okazało się, że potrzebny do przeszczepu narząd nie dotarł do szpitala.

Lekarze wyjęli już serce pacjentowi, gdy narząd do przeszczepu ciągle był w transporcie. Wykorzystując do maksimum czas oczekiwania na narząd, w końcu zmuszeni byli z powrotem wszczepić chore serce i zakończyć operację. W sumie od momentu rozpoczęcia operacji, do momentu zlokalizowania serca przeznaczonego do przeszczepu, minęły trzy godziny.

Okazało się, że zdrowe serce zostało wysłane do innego szpitala, gdzie na narząd oczekiwał inny pacjent. Szef kliniki w Rikshospitalet, dr Arnt E. Fiane tłumaczy, że do tej pory, przez czterdzieści lat istnienia, ten system sprawdzał się bez zarzutu. Niestety w tym jednym przypadku, pacjent za błąd zapłacił życiem - zmarł kilka tygodni po nieudanej operacji, a pogorszenie jego stanu było spowodowane nieudaną operacją. Sprawa została przekazana w ręce policji.1 komentarz:

  1. Transplantacja serca, to jedna z najtrudniejszych operacji i nie można sobie pozwalać na tego typu błędy techniczne, które są nieodwracalne w skutkach.

    Kardiochirurg

    OdpowiedzUsuń