wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













czwartek, 11 sierpnia 2016

Łódzka firma stworzyła inteligentną koszulkę do pomiaru EKG

Inteligentną koszulkę tekstylną do pomiaru EKG, przeznaczoną dla pacjentów w trakcie rehabilitacji kardiologicznej, opracowała łódzka firma Inovatica. Wyniki pomiarów można odczytać na smartfonie lub tablecie, a dzięki podłączeniu do internetu lekarze mogą stale, zdalnie monitorować pacjentów.

"Jest to urządzenie służące do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów, którzy powinni być cały czas monitorowani” - powiedział PAP szef firmy Inovatica Bogumił Zięba.

Koszulka EKG to projekt firmy Inovatica, zrealizowany przy współpracy z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Ten interdyscyplinarny projekt - według Zięby - ma wypełniać niszę pomiędzy medycznymi holterami, które mierzą EKG, ale które są niewygodne i mało funkcjonalne, a popularnymi pulsometrami.

Firma stworzyła oprogramowanie dla całego systemu, natomiast wkładem specjalistów z Politechniki była tzw. tekstronika, czyli połączenie koszulki tekstylnej z sensorami pomiarowymi. Kardiolodzy z Uniwersytetu Medycznego pomogli zaś zwalidować i zweryfikować sygnały otrzymywane z systemu pomiarowego.

Powstała koszulka tekstylna z wbudowanymi tzw. inteligentnymi mechanizmami mierzącymi EKG. "Projekt polegał na stworzeniu systemu pomiarowego, który będzie zintegrowany z materiałem koszulki w ten sposób, żeby mogła ona podlegać praniu, wycieraniu, normalnemu użytkowaniu. Cała trudność polegała na tym, w jaki sposób połączyć system z elektrodami pomiarowymi, który jest normalnie stosowany w systemach holterowskich, z włókienniczym wyrobem jakim jest koszulka" - opowiadał Zięba.


Koszulka za pomocą bluetooth może łączyć się z urządzeniami mobilnymi - smartfonem czy tabletem. Dzięki podłączeniu do internetu prezentuje pomiary EKG w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych, a także przesyła je do lekarzy zdalnie monitorujących pacjentów.

"Cała trudność polegała na tym, w jaki sposób sygnał, który jest zbierany, odfiltrować, odszumić, ustabilizować i przesłać do telefonu komórkowego przy pomocy bezprzewodowego, bezpiecznego protokołu komunikacyjnego z pomocą systemu bluetooth. Później była to już inżynierska praca polegająca na napisaniu oprogramowania dla telefonu komórkowego i serwera, który będzie przesyłał i wyświetlał dane dla lekarzy, zdalnie monitorujących pacjentów” - wyjaśnił.

Według niego jest to nowatorskie rozwiązanie w Polsce; dotąd nie ma produkcyjnego, komercyjnie dostępnego takiego rozwiązania. "Wiem, że są prowadzone podobne prace w różnych instytucjach. My liczymy na jakiś sukces komercyjny tego produktu” - dodał.

Firma Inovatica, która zajmuje się aplikacjami internetowymi, geolokalizacją wewnątrz budynków i wdrażaniem Internetu Rzeczy (IoT), udostępniła licencję już pierwszym klientom, którzy są zainteresowani wdrożeniem tego rozwiązania wpisującego się w IoT.

Zdaniem Zięby Internet Rzeczy to jeden z głównych kierunków rozwoju technologicznego. "Możemy to zaobserwować po ilości urządzeń mobilnych, które są na rynku, rosnącej liczbie użytkowników i nawet nowej generacji ludzi, którzy są "przyszyci" do telefonów komórkowych. Dostępność internetu wszędzie, miniaturyzacja urządzeń elektronicznych – powszechna jest opinia, że IoT jest kierunkiem rozwoju dalszych technologii internetowych” - podkreślił.

Projekt uzyskał 300 tys. zł unijnego dofinansowania w ramach działania III.3 "Rozwój B+R w przedsiębiorstwach” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Został wyróżniony nagrodą "Mocni w biznesie" w kategorii "Innowacje z potencjałem”.

Zdaniem Zięby, dla sektora MŚP fundusze unijne, szczególnie na badania i rozwój, mają kluczowe znaczenie. „Małym i średnim przedsiębiorcom, których segment ja reprezentuję, jest bardzo trudno stworzyć własny dział badawczo-rozwojowy na porządną skalę. Prace na mniejszą skalę nie mają sensu, bo rynek jest bardzo konkurencyjny i globalny, gdzie mamy dostęp do produktów z całego świata. W związku z tym uważam, że fundusze unijne, szczególnie na badania i rozwój dla MŚP, są bardzo ważne i kluczowe” - podkreślił Zięba. 


(PAP)
 Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz