wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Rozwód sprzyja zawałowi

Osoby rozwiedzione są bardziej zagrożone zawałem niż ich rówieśnicy pozostający w związku małżeńskim – informuje pismo Circulation.

Jak wykazały wcześniejsze badania, śmierć bliskiej osoby może znacznie zwiększyć ryzyko zawału serca. Teraz naukowcy z Duke University zaobserwowali podobną zależność w przypadku rozwodu.

Spośród 15 827 osób, obserwowanych od roku 1992 do 2010 mniej więcej co trzecia rozwiodła się w tym czasie przynajmniej raz.

Jak się okazało, najbardziej narażone na zawał były kobiety, przy czym powtórne zamążpójście zmniejszało ryzyko tylko w nieznacznym stopniu. U kobiet po jednym rozwodzie zawał występował o 24 proc. częściej niż w przypadku pozostających w stabilnym związku małżeńskim, podczas gdy wielokrotne rozwody podnosiły ryzyko aż o 77 proc. W przypadku mężczyzn pierwszy rozwód zwiększał ryzyko o 10 proc., a kilka rozwodów - o 30 proc., Co ciekawe, mężczyźni, którzy ożenili się ponownie nie byli bardziej narażeni na zawał od tych, którzy wcale się nie rozwodzili.
Badacze wykazali, że zmiany stylu życia – na przykład zmniejszone dochody – nie tłumaczą podwyższonego ryzyka zawału.

"Żartujemy, że mężczyznom wystarczy (do szczęścia) jakakolwiek kobieta” - powiedziała BBC uczestnicząca w badaniach prof. Linda George. W przypadku kobiet widać korzystny wpływ pierwszego małżeństwa; kolejne nie zawsze działają w ten sposób.

Zdaniem autorów badań zawałowi sprzyja przewlekły stres związany z rozwodem, a ryzyko jest porównywalne z wpływem wysokiego ciśnienia lub cukrzycy. Prawdopodobnie podwyższa się poziom hormonów związanych ze stresem i stanem zapalnym. Jednak zjawisko wymaga dalszych badań. Na razie autorzy zalecają rozwiedzionym wsparcie ze strony przyjaciół.(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz