wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 20 listopada 2016

Ponad 1,1 mld osób ma nadciśnienie, dwukrotny wzrost w ciągu 40 lat

Do ponad 1,1 mld wzrosła w 2015 r. liczba osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. To prawie dwukrotnie więcej niż przed czterema dekadami – wynika z najnowszych ustaleń opublikowanych przez „Lancet”.

W 1975 r. 594 mln ludzi miało nadciśnienie. W ciągu 40 lat ich liczba zwiększyła się o ponad 500 mln. Największy wzrost odnotowano w krajach najbiedniejszych, głównie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej. W Chinach 226 mln osób wykazuje nadciśnienie, a w Indiach - 200 mln.

Jednocześnie liczba zachorowań z tego powodu spadła w krajach najbogatszych, szczególnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Nadciśnienie tętnicze staje się chorobą ludzi ubogich, źle się odżywiających” - twierdzi główny autor badań prof. Majid Ezzati z Imperial College London.

Zdaniem specjalisty spadek przypadków nadciśnienia w krajach najbogatszych związany jest z bardziej prozdrowotnym stylem życia i lepszą opieką medyczną. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, należy przede wszystkim ograniczyć spożycie soli, a częściej sięgać po owoce i warzywa. Nadciśnieniu sprzyja również nadwaga i otyłość.

Prawidłowe ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać 140 mmHG, a rozkurczowe – 90 mmHg. Kiedy ciśnienie skurczowe wzrośnie o 20 mmHG, a rozkurczowe o 10 mmHG, ryzyko zawału serca i udaru mózgu zwiększa się dwukrotnie.

„Oceniamy, że nadciśnienie co roku jest odpowiedzialne za 7,5 mln zgonów na świecie” – podkreśla prof. Ezzati.

W Polsce badania NATPOL z 2011 r. wykazały, że na nadciśnienie choruje 10,5 mln Polaków, z tego większość to osoby po 65. roku życia. W tej grupie wiekowej występuje ono u prawie 80 proc. osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce, żeby liczba przypadków nadciśnienia tętniczego spadła na świecie o połowę do 2025 r. Prof. Ezzati uważa, że nie będzie to możliwe, jeśli nie nastąpi zmiana diety, przede wszystkim ograniczenie spożycia soli.(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz