wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 28 lutego 2017

Mózg ma wrodzoną wrażliwość na poezję, a serce?
Ludzki mózg spontanicznie reaguje na formę poetycką, taką jak rytm czy rymy, nawet jeżeli nie potrafimy wyjaśnić, co nam się w brzmieniu wiersza podoba – opisują naukowcy na łamach „Frontiers in Psychology”.


W ludzkim mózgu można zaobserwować elektrofizjologiczną reakcję na wypowiedzi mające formę poetycką 

Np. frag. wiersza pt : "Miłosne korzenie"

Siedzę pod pniem Złocistej dworskiej Lipy
W kołysce jej korzeni
Wyścielonej miękkim kwiatem
Myśląc jak to jest z naszym światem...

„Poezja jest swoistą wypowiedzią literacką, która zawiera emocje, myśli i idee w postaci akcentowanego metrum, rymu czy aliteracji, które nakładają na nią pewne wymogi” - wyjaśnia prof. Guillaume Thierry z Bangor University (W. Brytania), który wraz z zespołem wykazał, że mózg na poziomie podświadomym reaguje na poetycką formę wypowiedzi.

Naukowcy prezentowali badanym próbki zdań, które były albo zgodne z tradycyjną formą walijskiego wiersza o nazwie cynghanedd, albo naruszały reguły jego konstrukcji. Dla wszystkich badanych walijski był językiem rodzimym, nie byli jednak zaznajomieni ze skomplikowanymi zasadami kompozycji stosowanej w cynghanedd.

Badani mieli orzec, czy ich zdaniem dana próbka brzmi „dobrze”, czy „źle”. W tym czasie naukowcy analizowali aktywność elektrofizjologiczną ich mózgów za pomocą elektroencefalografu. Skoncentrowano się na tzw. potencjałach wywołanych (ang. Event-Related Brain Potential, ERP), czyli potencjałach elektrycznych na powierzchni głowy w odpowiedzi na bodziec wzrokowy, słuchowy lub czuciowy.

Okazało się, że mózg reagował w określony sposób, gdy odtwarzano prawidłowo skonstruowany wiersz, nie było zaś takiej reakcji po odtworzeniu wiersza naruszającego reguły formalne. Działo się tak nawet wówczas, kiedy badani nie potrafili opisać, dlaczego jeden wiersz, ten prawidłowo skonstruowany, podobał im się, a drugi, nieprawidłowy, nie podobał się.
(PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz