wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 19 lutego 2017

Prawidłowe ciśnienie krwi. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to problem wielu Polaków. Jak się okazuje, na nadciśnienie choruje już co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju! Czy wiesz, jak utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i samodzielnie zmierzyć ciśnienie w domu?


To, czy udaje się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, najłatwiej skontrolować, poprzez samodzielne mierzenie ciśnienia w domu. Takie badanie jest łatwe do wykonania, a dzięki temu pacjent może dostarczyć lekarzowi prowadzącemu ważnych informacji o swoim stanie zdrowia.
Nadciśnienie. Czym jest nadciśnienie i jak je kontrolować?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, podczas której w naczyniach panuje zwiększone ciśnienie krwi. Często chory nie odczuwa podwyższonego ciśnienia tętniczego i na ogół odkrywa je przypadkowo.

Typowe objawy nadciśnienia to:
* uderzenia ciepła
* zaczerwienienie twarzy
* zawroty głowy
* szum w uszach
* bezsenność
* duszność
* potliwość

Objawy te mogą sygnalizować początek choroby, dlatego warto regularnie mierzyć ciśnienie, aby możliwie najwcześniej wykryć wahania prawidłowego ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca to schorzenia wzajemnie ze sobą powiązane. Badania wskazują, że nadciśnienie występuje 2-3-krotnie częściej u chorych na cukrzycę niż u osób bez cukrzycy. Należy pamiętać, że chorzy z nadciśnieniem samoistnym posiadają szczególne predyspozycje do rozwoju cukrzycy.

Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Klasyfikacja wyników pomiaru ciśnienia tętniczego jest następująca:

optymalne ciśnienii - 120/80 mm Hg
normalne ciśnienie - 120–129/80-84 mm Hg
prawidłowe wysokie ciśnienie - 130–139/85-89 mm Hg
łagodne nadciśnienie - 140-159/90-99 mm Hg
umiarkowane nadciśnienie - 160-179/100-109 mm Hg
ostre nadciśnienie - 180/110 mm Hg i powyżej


Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?
Przy pomiarach w warunkach domowych zaleca się, aby pacjenci systematycznie dokonywali 2 pomiary rano i wieczorem przez trzy dni w tygodniu. Pomiary ciśnienia krwi wykonywane w kolejnych dniach powinny być przeprowadzane możliwie o tej samej porze.

Pół godziny przed pomiarem nie powinno się pić herbaty, kawy ani palić papierosów, a bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia należy w wygodnej pozycji przez kilka minut trochę odpocząć, wyciszyć się.

Pomiar należy wykonać w wygodnej, siedzącej pozycji, a rękę na której dokonuje się pomiaru stabilnie oprzeć na stole. Ręka powinna być rozluźniona, a ubranie nie może uciskać ramienia.

W czasie pomiaru bezwzględnie nie należy się ruszać ani rozmawiać, należy zwrócić również uwagę na prawidłowe założenie mankietu oraz jego dopasowanie do szerokości ramienia (istnieją mankiety w rozmiarze np. S, M,L). Użycie zbyt wąskiego mankietu może fałszywie zawyżyć wartość ciśnienia.

Mierząc samodzielnie ciśnienie podwijamy rękaw ubrania, nakładamy mankiet na ramię na wysokości 2-3 cm od zgięcia łokciowego tak, aby przewód powietrza znajdował się po wewnętrznej stronie ramienia.

Kolejne pomiary wykonuje się w odstępach minimum 10 minut.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz