wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













piątek, 20 kwietnia 2012

Chorzy na cukrzycę dwukrotnie bardziej narażeni na parkinsona

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 są ponad dwukrotnie bardziej narażone na chorobę Parkinsona - wynika z 12-letnich badań prowadzonych w populacji Tajwańczyków. Informację na ten temat zamieszcza pismo „Parkinsonism and Related Disorders”.

Co ważne, okazało się również, że leki przeciwcukrzycowe będące pochodnymi sulfonylomocznika podnosiły ryzyko parkinsona dodatkowo o 57 proc. Natomiast pacjenci, którzy stosowali stary i tani lek przeciwcukrzycowy – metforminę – nie byli bardziej narażeni na to schorzenie. Podobnie zastosowanie kombinacji obu leków nie zwiększało, a wręcz obniżało ryzyko choroby Parkinsona.

Naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Tajwanie razem z prof. Markiem Wahlqvistem z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych uzyskanych z tajwańskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Dotyczyły one 800 tys. osób, z czego nieco ponad 64 tys. miała cukrzycę typu 2.

Porównywano chorych na cukrzycę w wieku 50 lat lub więcej z osobami zdrowymi dobranymi pod względem wieku, płci, miejsca zamieszkania, dostępu do służby zdrowia.„Metformina zdaje się chronić mózg przed neurodegeneracją, która przyczynia się do rozwoju choroby Parkinsona” – komentuje prof. Wahlqvist. Jego zdaniem rodzi to nadzieję, że lek może również być stosowany w zapobieganiu demencji (czyli pogorszeniu pamięci i innych zdolności poznawczych) w procesie starzenia się.

Na razie autorzy nie potrafią wyjaśnić, na czym polega ochronne działanie metforminy wobec neuronów. Podejrzewają jednak, że lek wpływa korzystnie na regulację metabolizmu komórek, w tym komórek mózgu.Ich zdaniem podobne korzyści mogą prawdopodobnie dawać odpowiednia dieta i ćwiczenia, które są zdrowym sposobem na regulację przemian energetycznych w komórkach.

Metformina została wyizolowana w drugiej połowie lat 50. XX w. z rutwicy lekarskiej (Galega officinalis). Tę roślinę z rodziny bobowatych stosowano w europejskiej medycynie ludowej od czasów średniowiecza.Metformina obniża poziom glukozy we krwi i jest stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 od ponad pół wieku. Jest tania i ma dobry profil bezpieczeństwa. Badania ostatnich lat wskazują, że lek ten zmniejsza wśród diabetyków śmiertelność z powodu chorób serca oraz obniża ryzyko wielu nowotworów (które jest podwyższone w cukrzycy – PAP), np. raka jelita grubego, trzustki i wątroby.

Lek ten zwykle stosuje się w początkowym okresie po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 (jeśli choroba nie dała już poważnych powikłań), ale z czasem konieczne jest dołączanie kolejnych doustnych leków przeciwcukrzycowych, a w końcu zastosowanie insulinoterapii.Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, które ma bardzo silny związek ze zbyt kaloryczną dietą i brakiem ruchu. Większość osób, które na nią cierpi, ma nadwagę lub otyłość.

Choroba Parkinsona jest jednym z najczęstszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego wśród osób w wieku 60 lat lub starszych. Ale przypadki schorzenia zdarzają się również u osób 40-letnich i młodszych. Parkinson objawia się spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni, drżeniem kończyn, zaburzeniami równowagi, zmianami mimiki twarzy. Z czasem prowadzi też do pogorszenia sprawności intelektualnej.PAP


- Nauka w Polsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz