wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 8 marca 2013

Stokrotki w sercu

Ryszard I Lwie Serce
fot. Getty Images
Przez ostatnie 800 lat był znany jako Ryszard Lwie Serce, ze względu na wojny, jakie prowadził w Europie i w Ziemi Świętej. Teraz może zyskać nowy przydomek: Serce w Stokrotkach.
Francuscy naukowcy znaleźli ślady stokrotek wśród wonności, których obecność stwierdzono w szczątkach serca króla Anglii, Ryszarda I. Być może posypano je płatkami kwiatów, aby ułatwić królowi drogę do Raju. Wyniki badania najstarszego zabalsamowanego serca, jakie kiedykolwiek analizowano we Francji, ogłosił lekarz medycyny sądowej Philippe Charlier. Stwierdził on, że królewskie serce zostało zabalsamowane z wykorzystaniem "bardzo złożonej i wyjątkowo pracochłonnej" procedury po śmierci Ryszarda, która nastąpiła w 1199 roku we Francji, podczas powstania wznieconego przez jednego z jego wasali. – Można się domyślać, że otwarto je, aby opróżnić je z krwi, po czym z powrotem zaszyto i owinięto w płótno – mówił ekspert. Zdaniem Philippe'a Charliera cały proces był "technologicznym wyzwaniem", bo XII-wieczni balsamiści rekrutowali się spośród kucharzy i rzeźników. Mirt, mięta, kadzidło, kreozot, rtęć i prawdopodobnie wapno to niektóre spośród substancji, których obecność wykryto w pyle będącym dziś wszystkim, co pozostało z serca króla.

Philippe Charlier uważa, że zostały one zastosowane, aby zabezpieczyć organ przed rozkładem, zwłaszcza podczas 530-kilometrowej drogi z Chalus w środkowej Francji, gdzie Ryszard zmarł, do Rouen w Normandii, gdzie złożono serce w katedrze. Ciało króla pochowano obok jego ojca w opactwie Fontevraud w Dolinie Loary.
Charlier twierdzi, że użycie wonności miało również nadać aurę świętości człowiekowi, który raczej święty nie był. – Kadzidło to był produkt zarezerwowany dla elity, ale przede wszystkim kojarzyło się z boskością – mówi. Średniowieczni duchowni najwyraźniej obawiali się, że Ryszard mógłby być zmuszony do długiego oczekiwania u bram Nieba, biorąc pod uwagę jego tryb życia.
Syn Henryka II i Eleonory Akwitańskiej porzucił Anglię, kiedy tylko przestał być dzieckiem; skarżył się, że jest tam zimno i wilgotno. Uważa się, że nie mówił po angielsku. Mieszkał głównie w ojczyźnie swej matki, Francji, gdzie uczestniczył w rebelii przeciwko swemu ojcu; potem jednak błagał go o przebaczenie i je uzyskał.
Chociaż Ryszard wykazał się odwagą – a nawet brutalnością – podczas Trzeciej Wojny Krzyżowej, kronikarze często opisywali go jako złego króla. Jego serce odkryto w katedrze w Rouen w 1838 roku, w ołowianej szkatule z napisem: "Hic Iacet cor Ricardi regis Anglorum" (Tutaj spoczywa serce Ryszarda, króla Anglii).
Nie udało się wyjaśnić tajemnicy otaczającej śmierć Ryszarda, po tym, jak został zraniony strzałą w ramię. Naukowcy nie znaleźli potwierdzenia dla tezy, że zapadł on na gangrenę lub sepsę.
artykuł pochodzi z Onet.pl   Autor: Adam Sage
Źródło: The TimesBrak komentarzy:

Prześlij komentarz