wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 23 września 2013

29 września Światowy Dzień Serca: będzie można zbadać wiek swego serca

W niedzielę 29 września po raz jedenasty będzie w Polsce obchodzony Światowy Dzień Serca. Główne uroczystości odbędą się w tym roku w Lublinie. Będzie można wykonać badania profilaktyczne i zbadać wiek swojego serca.
Przewodnim hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca jest profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci. Organizatorzy tej akcji uważają, że propagowanie zdrowych zachowań w domu może szczególnie pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serc.

Schorzenia sercowo-naczyniowe są wciąż główną przyczyną śmierci. W 2010 r. były one powodem zgonów prawie 60 tys. Polaków i ponad 63 tys. Polek. Co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta umiera na serce przed 64. rokiem życia.

Prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że pokutuje wciąż błędne przekonanie, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety.

Specjalista powołuje się na najnowszy raport ogólnopolskiego programu badania chorób serca NATPOL, którego jest koordynatorem. Wynika z niego, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn. Mężczyźni częściej umierają na nowotwory.

Z badań tych wynika również, że serce Polaków szybciej się starzeje niż w innych krajach. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat "starsze" serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. U obu płci inaczej jedynie przebiega proces starzenia się mięśnia sercowego.

Serce Polaka zaczyna się starzeć wcześniej, około 30. roku życia, ale proces ten przebiega stopniowo, podobnie jak stopniowo następuje spadek męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Serce 35-latka ma czterdzieści lat, pięćdziesięciolatka – 60-65 lat, a siedemdziesięciolatka – 80 lat.

U kobiet serce starzeje się bardziej gwałtownie. W tym samym wieku, co wiek metrykalny, jest ono jedynie u pań młodych, na ogół do 30., najpóźniej do 44. roku życia. U kobiet w wieku 45-59 lat jest ono takie jak u mężczyzn w tym samym wieku, czyli ma 60-65 lat. Potem, po sześćdziesiątce, starzeje się już szybciej niż u mężczyzn. Serce 70-letniej Polki ma już 95 lat – wynika z badań NATPOL.

U kobiet z wyższym wykształceniem serce starzeje się nieco wolniej. U mężczyzn wykształcenie nie ma żadnego znaczącego wpływu na starzenie się ich serca.

W przyszłości serce kobiet może się starzeć jeszcze szybciej. Wskazują na to dane epidemiologiczne opublikowane podczas Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które w 2011 r. odbyło się w Paryżu. Wynika z nich, że w 1995 r. choroby sercowo-naczyniowe spowodowały 3,7 proc. zgonów kobiet poniżej 50. roku życia, a w 2010 już 11,6 proc.

Głównym tego powody jest niekorzystny styl życia, głównie palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.

Światowy Dzień Serca uroczyście obchodzony będzie w tym roku w ponad 100 krajach. Patronatem tego wydarzenia w naszym kraju jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
29 września w Lublinie od godziny 10.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy i dietetyków oraz wykonać badania kontrolne. Każdy chętny będzie mógł sprawdzić poziom glukozy, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poddać się badaniu EKG oraz wstępnej diagnostyce okulistycznej pod kątem jaskry.

Serwis Nauka w Polsce PAP jest jednym z patronów medialnych centralnych obchodów Światowego Dnia Serca w Lublinie.

PAP - Nauka w Polsce
zbw/ ula/
Fot. Materiały prasowe

3 komentarze:

 1. Ciekawy temat pan poruszyłeś i po przeczytaniu tego stwierdziłem ,że to ciekawy artykuł dzięki pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Drogi Andriju, jak można się z Tobą skontaktować, aby porozmawiać o Twojej niesamowitej historii? Czy możesz podać swój adres mailowy? Pozdrawiam, Mateusz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że można: a.dziewicki@op.pl

   Usuń