wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

środa, 7 stycznia 2015

Leki na serce najlepiej zażywać wieczorem

Leki stosowane powszechnie w leczeniu nadciśnienia i u pacjentów po zawałach działają znacznie skuteczniej, kiedy są przyjmowane wieczorem - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Journal of the American College of Cardiology".


Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom przyjmowanie leków na serce rano. Wyniki najnowszych badań naukowców z University of Guelph wykazały jednak, że inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) - stosowane powszechnie w leczeniu nadciśnienia oraz u pacjentów po zawałach - działają znacznie skuteczniej, kiedy są przyjmowane wieczorem tuż przed snem.

Okazało się, że zażywanie tych leków rano nie działa bardziej skutecznie od placebo.

Profesor Tami Martino, Jeremy Simpson i Nazneen Tata przeprowadzili badania na chorych na nadciśnienie myszach.

"Leki na serce są najczęściej przyjmowane rano, lekarze radzą stosować je o tej porze dla wygody pacjenta, nie biorą jednak pod uwagę rytmu zegara biologicznego, ani związanych z porą dnia skutków ubocznych" - tłumaczy profesor Martino. I dodaje, że przyjmowanie leków na serce wieczorem jest dużo korzystniejsze.

Dzieje się tak, ponieważ leki te wpływają na hormon ACE zaangażowany w zmiany strukturalne serca. Poziom ACE rośnie właśnie nocą, co powoduje że u chorych może to prowadzić do uszkodzenia tego organu.

"Podawanie inhibitorów ACE wieczorem koreluje z biologicznym rytmem działania tego hormonu" - przekonuje badaczka. I dodaje, że zahamowanie działania hormonu wtedy kiedy jest ono najsilniejsze zapobiega uszkodzeniom serca.

Ze statystyk wynika, że zawały serca i nagła śmierć sercowa najczęściej zdarzają się wcześnie rano, a osoby pracujące w nocy mają zaburzone działanie zegara biologicznego i podwyższone ryzyko chorób serca.

Wstępne wyniki wcześniejszych badań wskazują, że podczas snu zdrowych osób serce regeneruje się.

Zdaniem autorów badań, poza porą przyjmowania leku, korzystne działanie mają te postaci inhibitorów ACE, które są aktywne krótko.

"Ponieważ lek jest najbardziej skuteczny podczas snu, nie ma potrzeby żeby jego działanie utrzymywało się cały dzień. Stosowanie inhibitorów ACE działających krótko może być skutecznym sposobem uniknięcia skutków ubocznych" - tłumaczą naukowcy. KDOPAP - Nauka w Polsce

1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis, może dużo zmienić w podejściu do zażywania leków gdzie najczęściej zażywa się je w momencie kiedy coś dolega i chcemy jak najszybciej załagodzić nieprzyjemne skutki.

    OdpowiedzUsuń