wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

piątek, 26 lutego 2016

Cukrzyca typu 2 osłabia mięśnie nóg

U osób chorych na cukrzycę typu 2 siła mięśni nóg ulega osłabieniu, maleje także objętość części z nich – wynika z badania, które publikuje internetowe wydanie pisma „Diabetes Care”.

Cukrzyca typu 2 - zwłaszcza źle kontrolowana - przyczynia się do rozwoju wielu powikłań, w których część jest szczególnie groźna dla zdrowia i życia. Wiadomo, że osoby, które na nią cierpią są narażone m.in. na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym zawał serca i udar mózgu, niewydolność nerek, utratę wzroku z powodu uszkodzenia siatkówki oka, a także na amputację nogi z powodu tzw. zespołu stopy cukrzycowej.
Najnowsze badanie naukowców brytyjskich ujawnia, że cukrzyca typu 2 powoduje również osłabienie mięśni nóg.

Zespół z Manchester Academic Health Science Center przeprowadził badania wśród 20 pacjentów z cukrzycą typu 2 i w dobranej pod względem wieku, płci oraz wskaźnika masy ciała (BMI) grupie zdrowych osób.

Badacze sprawdzili siłę oraz objętość mięśnia czworogłowego uda, mięśni grupy tylnej uda (należy tu mięsień dwugłowy uda), a także mięśni grupy tylnej podudzia (np. mięsień brzuchaty łydki) i tylnej grupy podudzia (np. mięsień piszczelowy przedni). W analizie uwzględnili nasilenie obwodowej polineuropatii cukrzycowej (uszkodzenie nerwów obwodowych), zawartość w mięśniach tkanki tłuszczowej oraz poziom witaminy D3 we krwi.

Okazało się, że w porównaniu z osobami zdrowymi chorzy na cukrzycę mieli znacznie zredukowaną siłę mięśnia czterogłowego oraz mięśni grupy tylnej podudzia, a także znacznie mniejszą objętość wszystkich badanych mięśni uda. Obniżenie siły mięśni było w największym stopniu związane z natężeniem polineuropatii obwodowej. W mięśniach grupy tylnej i przedniej łydki stwierdzono też znaczny wzrost ilości tkanki tłuszczowej.

Jak komentują autorzy pracy, fakt, że cukrzyca uszkadza mięśnie nóg jest o tyle niepokojący, iż wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa upadku i złamania, co zwłaszcza u osób starszych zwiększa ryzyko zgonu. 


(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz