wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













wtorek, 13 grudnia 2016

Pierwsze zastosowanie polskiego robota kardiochirurgicznego w przyszłym roku

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego jest planowane podczas operacji w przyszłym roku – poinformowano w piątek podczas konferencji poświęconej robotom medycznym w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu (Śląskie).

Operację ma przeprowadzić kardiochirurg dr Grzegorz Religa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Łodzi. Robot o nazwie Robin Heart Port Vision Able zastępuje asystenta. Służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne.

„Chciałbym operować z użyciem tego robota jak najszybciej, ale to nie zależy ode mnie. Trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych z dokumentacją - po to, żeby móc stosować jakiekolwiek urządzenie u człowieka, muszą być spełnione określone formalności” – powiedział w Zabrzu PAP dr Grzegorz Religa.


Dwudniowa konferencja „Roboty medyczne 2016” w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, która prowadzi prace nad polskim robotem medycznym, jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i przedstawienia planów.

„Roboty nie zastąpią lekarzy. Rolą chirurga jest podejmowanie decyzji, mniej chodzi o zdolności manualne, najistotniejsza jest możliwość i zdolność podejmowania decyzji i tego robot nie zrobi, nie w wyobrażalnej przyszłości” – ocenił dr Religa.

„Robot może natomiast rzeczywiście zastępować narzędzia, być bardziej doskonałym narzędziem w rękach chirurga. To jest nieunikniona przyszłość i jeśli nie chcemy znowu zostać w tyle, to musimy starać się nadążać” – dodał.

Jak podkreślił główny konstruktor robota dr hab. Zbigniew Nawrat, kolejne etapy pracy nad tym urządzeniem będą obejmowały narzędzia chwytające i tnące, a także stworzenie ramienia robota chirurgicznego o zmiennej, kontrolowanej sztywności i geometrii, wzorowanego na macce ośmiornicy.

„Takie ramię byłoby niezwykle przydatne w chirurgii brzucha, gdzie musiałoby – wyginając się w różne strony - ominąć wiele przeszkód, a po dotarciu do celu powinno się usztywnić” – wyjaśnił Zbigniew Nawrat.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od stycznia 2012 r. uczestniczy w poświęconym temu zagadnieniu międzynarodowym projekcie. Pracownia Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji odpowiada w projekcie za wykonanie systemu badań robota (stanowiska do planowania operacji i treningu dla chirurgów oraz stanowiska badań technicznych robota), a także za konsolę sterowania robotem.
Projekt pod nazwą „Stiff-Flop: Inteligentny kontrolujący sztywność, elastyczny manipulator chirurgiczny” jest realizowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Oprócz zabrzańskiej fundacji uczestniczy w nim 11 partnerów międzynarodowych; z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Izraela i Polski.

Założona przez wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która obecnie nosi jego imię, wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii.


PAP - Nauka w Polsce

1 komentarz:

  1. świetny artykuł, trzymam kciuki bo za polska medycyne. Mamy przecież potencjał

    OdpowiedzUsuń