Operację ma przeprowadzić kardiochirurg dr Grzegorz Religa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Łodzi. Robot o nazwie Robin Heart Port Vision Able zastępuje asystenta. Służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne.
„Chciałbym operować z użyciem tego robota jak najszybciej, ale to nie zależy ode mnie. Trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych z dokumentacją - po to, żeby móc stosować jakiekolwiek urządzenie u człowieka, muszą być spełnione określone formalności” – powiedział w Zabrzu PAP dr Grzegorz Religa.
Dwudniowa konferencja „Roboty medyczne 2016” w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, która prowadzi prace nad polskim robotem medycznym, jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i przedstawienia planów.
„Roboty nie zastąpią lekarzy. Rolą chirurga jest podejmowanie decyzji, mniej chodzi o zdolności manualne, najistotniejsza jest możliwość i zdolność podejmowania decyzji i tego robot nie zrobi, nie w wyobrażalnej przyszłości” – ocenił dr Religa.
„Robot może natomiast rzeczywiście zastępować narzędzia, być bardziej doskonałym narzędziem w rękach chirurga. To jest nieunikniona przyszłość i jeśli nie chcemy znowu zostać w tyle, to musimy starać się nadążać” – dodał.
Jak podkreślił główny konstruktor robota dr hab. Zbigniew Nawrat, kolejne etapy pracy nad tym urządzeniem będą obejmowały narzędzia chwytające i tnące, a także stworzenie ramienia robota chirurgicznego o zmiennej, kontrolowanej sztywności i geometrii, wzorowanego na macce ośmiornicy.
„Takie ramię byłoby niezwykle przydatne w chirurgii brzucha, gdzie musiałoby – wyginając się w różne strony - ominąć wiele przeszkód, a po dotarciu do celu powinno się usztywnić” – wyjaśnił Zbigniew Nawrat.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od stycznia 2012 r. uczestniczy w poświęconym temu zagadnieniu międzynarodowym projekcie. Pracownia Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji odpowiada w projekcie za wykonanie systemu badań robota (stanowiska do planowania operacji i treningu dla chirurgów oraz stanowiska badań technicznych robota), a także za konsolę sterowania robotem.
Projekt pod nazwą „Stiff-Flop: Inteligentny kontrolujący sztywność, elastyczny manipulator chirurgiczny” jest realizowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Oprócz zabrzańskiej fundacji uczestniczy w nim 11 partnerów międzynarodowych; z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Izraela i Polski.
Założona przez wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która obecnie nosi jego imię, wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii.
PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
świetny artykuł, trzymam kciuki bo za polska medycyne. Mamy przecież potencjał
OdpowiedzUsuń