wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













piątek, 12 sierpnia 2011

Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi?

Lekarz zalecił nam kupno ciśnieniomierza i regularne dokonywanie codziennych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi samodzielnie w domu. Po wizycie w sklepie medycznym lub aptece wreszcie nabywamy odpowiedni sprzęt i… stajemy przed problemem, co dalej? Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi?



Jeśli dokonamy wyboru właściwego aparatu pomiarowego, przypuszczalnie będzie to w pełni automatyczny, elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Urządzenia tego typu są obecnie najpopularniejsze i najlepiej sprawdzają się w użytku domowym, charakteryzują się także niebywałą dokładnością, prostotą obsługi i o wiele większą niezawodnością, niż chociażby ciśnieniomierze nadgarstkowe, czy półautomatyczne. W zestawie z ciśnieniomierzem naramiennym zwykle znajdziemy regulowany mankiet (na rzepy lub klamrowy), baterie lub zasilacz oraz instrukcję obsługi.
Zawsze przed użyciem ciśnieniomierza należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, gdyż producent mógł zamieścić istotne informacje dotyczące użytkowania i eksploatacji, charakterystyczne tylko dla danego modelu.
jak mierzyć ciśnienie krwiPrzystępujemy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
1. Przede wszystkim należy pamiętać, że mierzenie ciśnienia krwi odbywa się na siedząco, w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Ciśnieniomierz powinien spoczywać stabilnie na stole z dala od wszelkiego typu urządzeń wytwarzających pole magnetyczne, jak np. telefony komórkowe, czy mikrofalówka.
2. Pamiętajmy by nie mierzyć ciśnienia krwi: po alkoholu, przed lub w trakcie jedzenia, jeśli właśnie wypaliłeś papierosa, wypiłeś kawę lub herbatę, jeśli właśnie uprawiałeś sport lub brałeś kąpiel (w tym szczególnym wypadku należy poczekać 20-30 minut), podczas jazdy samochodem, w zbyt niskiej temperaturze otoczenia (optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym mierzymy ciśnienie krwi powinna wynosić od 10°C do 40°C).
3. Przed rozpoczęciem mierzenia należy zdjąć zegarek, wszelkiego rodzaju biżuterię, a także podwinąć rękaw ubrania.
4. Następnym krokiem jest określenie miejsca pomiaru i umiejscowienia mankietu. Mankiet zakładamy na lewe ramię, a jego dolna krawędź powinna się znajdować około 2 cm od zgięcia łokciowego, oczywiście po wewnętrznej stronie ramienia zaraz nad tętnicą. Niezwykle ważne jest by przewód mankietu był dokładnie nad tętnicą, zaś cały mankiet mniej więcej na wysokości serca.
5. Następnie należy zacisnąć i zapiąć mankiet tak by jego dolna i górna krawędź ściśle przylegały do ciała. Mankiet nie powinien być jednak założony zbyt ciasno, pomiędzy nim a ciałem powinien się zmieścić 1 palec.
6. Przed włączeniem ciśnieniomierza upewnij się, czy mankiet został prawidłowo podłączony do ciśnieniomierza (rurka przewodu włożona w odpowiedni otwór).
7. Oprzyj łokieć na stole, tak by mankiet znajdował się na wysokości serca i przyciśnij przycisk START na ciśnieniomierzu.
Pamiętaj, iż nawet najdokładniejszy samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego krwi w domu nie zastąpi wizyty u lekarza. Warto jednak regularnie, codziennie mierzyć ciśnienie krwi, co będzie stanowiło nieocenioną pomoc w razie choroby lub w przypadku postawienia diagnozy przez specjalistę.
Bardzo przydatnym uzupełnieniem codziennych pomiarów ciśnienia może być także książeczka do wpisywania wartości ciśnienia tętniczego krwi, dzięki której możemy prowadzić regularne zapisy wyników samodzielnych pomiarów. Tego rodzaju historia pomiarów będzie przydatnym uzupełnieniem każdej wizyty lekarskiej.

2 komentarze:

  1. W sklepach jest ogromny wybór mankietów do ciśnieniomierzy, ciężko się zdecydować. Jaki mankiet do ciśnieniomierza microlife możecie polecić?

    OdpowiedzUsuń
  2. Są osoby, które codziennie muszą sprawdzać swoje ciśnienie, jeśli mają z nim jakieś problemy, dlatego jak najbardziej możecie zerknąć sobie na stronę https://apteline.pl/sprzet-medyczny/cisnieniomierze Znajdziecie tam sprzęty, które sprawdzą się u wszystkich. Możecie postawić na elektryczny lub mechaniczny.

    OdpowiedzUsuń