Pozorne chrapanie może być ale nie musi objawem rowijającego się bezdechu sennego. Mało kto wie ale jedną z częstych przyczyn bezdechu sennego są aparaty ortodontyczne i zabiegi ortodontyczno chirurgiczne jak m.in ekstrakcje wyrównawcze.
Bezdech senny to nie tylko uciążliwe chrapanie to schorzenie powodujace zmniejszenie dopływu tlenu do mózgu. Następstwa mogą prowadzić do zaawansowanych schorzeń krążenia, nerwic, chronicznego przemęczenia, zawału a nawet zgonu.
Przyczyną bezdechu jest w wielu przypadkach ORTODONCJA. Ekstrakcje oraz zabiegi mające na celu wyprostowanie zębów nie są jednoznaczne z leczeniem ortodontycznym. W USA uważa się ,że ponad 80 % zabiegów ortodontycznych powoduje i przyczynia się do zmniejszenia toru oddechowego a tym samych może spowodować powstanie bezdechu sennego.
Moda , która panuje w Polsce na zakładanie aparatów ortodontycznych przyniesie z czasem poważne problemy.
Przede wszystkim odpowiednia opieka stomatologiczna nad dzieckiem eliminuje wiekszość późniejszych problemów jak właśnie wady zgryzu, konieczność wypełniania zębów u małych dzieci co zawsze jest stresujące.
Zakładanie aparatów wymaga dokładnej diagnozy problemu i przeanalizowania skutków ubocznych .
Na takim działaniu polega leczenie ortodontyczne. Leczenie nie kończy się na "wyprostowaniu zębów".
Zabiegi inwazyjne sprzyjają rozwojowi schorzenia zwanego bezdechem sennym oraz schorzeń TMJ.
Jak leczyć bezdech senny ? Mamy szereg możliwości od drogich ale niewygodnych aparatów elektronicznych, przez ćwiczenia aż do... kolejnych zabiegów stomatologicznych. Leczenie bezdechu sennego w gabientach stomatologicznych jest bardzo skuteczne. W USA ADA zakwalifikowało szyny do leczenia bezdechu sennego i chrapania jak EMA Myerson jako aparat laczniczo-rehabilitacyjny. Okazuje się ,że są one o wiele skuteczniejsze niż droga i niewygodna elektronika.
Oczywiście najlepszym leczeniem jest zapobieganie.. Aparat ortodontyczny to nie profilaktyka to działanie inwazyjne , które wymaga leczenia utrzymującego, korekcji okluzji , których koszt znacznie przewyższa cenę aparatu. Okazuje się ,że szereg ćwiczeń, prawidłowe karmienie, dieta kobiet w ciąży i dzieci w ogromny sposób eliminuje zabiegi ortodontyczne.
Nie ma co ukrywać, w najcięższych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście ona zazwyczaj rozwiązuje problem. Oczywiście zgadzam się, że warto przede wszystkim stawiać na profilaktykę, jednak jak już jest za późno, trzeba zacząć działać :)
OdpowiedzUsuń