Cholesterol jest bardzo potrzebnym komponentem wszystkich błon w komórkach, z niego wytwarzają żółć, hormony steroidowe, i hormony płciowe. Zmniejszając zjadanie produktów posiadających tłuszcz i cholesterol, stajemy się narażeni na zaburzenia z hormonami.
Nie wszyscy wiedzą, iż aż 60-80% cholesterolu nasz organizm sam produkuje, a jedynie 20-30% jest dostarczana wraz z pożywieniem. Ciało człowieka codziennie potrzebuje łącznie z pożywieniem 300 mg cholesterolu. Zbyt duża jego ilość jest w stanie spowodować rozwój miażdżycy, zły cholesterol akumuluje w ścianach naczyń krwionośnych.
W organizmie jest 140 g cholesterolu całościowego. Najliczniej występuje w: mózgu, nadnerczach, wątrobie gdzie jest produkowany i gdzie się rozkłada.
Cholesterol ulega przemianie w witaminę D3. Jest on komponentem lipoprotein osocza, ochrania ciałka krwi przed oddziaływaniem różnorodnych toksyn.
Zwiększony zły cholesterol LDL we krwi jest w stanie zwiększać zachorowalność na Alzheimera. Obecność cholesterolu w złogach beta amyloidu jest w stanie nasilać proces postępowania choroby, dokonując uszkodzenia tkanek mózgowych. Alzhaimer jest rozwijającą się chorobą neurologiczną, która pojawia się u osób po 50. roku życia. Przejawia się zaburzeniami w pamięci.
Jak obniżyć cholesterol? Największe zagęszczenie cholesterolu jest w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, w słoninie, boczku, serach, jajach, mleku. Tworząc prawidłową dietę przeciw cholesterolową, na pewno uda się obniżyć ilość zjadanego cholesterolu. Tłuszcze pochodzenia roślinnego posiadają dobry wpływ na stan cholesterolu. Do diety powinno się włączyć minimalnie trzy razy w tygodniu ryby z morza, które bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Zły cholesterol a dolegliwość Alzheimera. Najnowsze wyniki z badań informują, iż za duży stan cholesterolu LDL zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera. Pracownicy naukowi Uniwersytetu Kyushu w Japonii poddali badaniom mózgi 147 osób 76 mężczyzn i 71 kobiet. Spośród tych osób, 34% miało oznaki demencji. W mózgu 86% wszystkich badanych osób mających wysoki cholesterol odnaleziono blaszki. beta amyloidu. Pomimo iż cholesterol LDL znajduje się w blaszkach beta amyloidu, dokładnie nie jest zbadane, jak oddziałuje, na postęp choroby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz