wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

środa, 25 stycznia 2012

A ty dlaczego się nie badasz


Nie mam czasu, wolę nie wiedzieć, mam za daleko do przychodni takimi wymówkami zwykle bagatelizujemy wszelkie pytania i sugestie dotyczące wykonywania badań profilaktycznych. Polacy nie mierzą ciśnienia, nie sprawdzają poziomu cholesterolu ani cukru we krwi. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków, do lekarza chodzimy tylko wtedy, gdy coś nam dolega.
Każdy z nas potrzebuje potwierdzenia, że jego organizm funkcjonuje prawidłowo. Choroby cywilizacyjne, zapracowanie i przemęczenie, nie tylko osłabiają nasze siły, ale i powodują, że coraz mniej czasu poświęcamy temu co najcenniejsze - naszemu zdrowiu.

Regularne badania profilaktyczne to obok zdrowego trybu życia podstawa dbałości o nasz organizm. Nawet jeśli uważamy, że wszystko jest w porządku, co jakiś czas powinniśmy poddać się badaniom profilaktycznym. Po co? Przede wszystkim po to, aby upewnić się, że nic nam nie dolega, ale również by ewentualne zmiany chorobowe wykryć w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. To okres, w którym niestety wiele chorób nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Tym bardziej powinniśmy trzymać rękę na pulsie" i interesować się naszym stanem zdrowia. Regularne badania profilaktyczne mogą nam w tym pomóc. Pozwalają nie tylko wykrywać zmiany chorobowe w organizmie człowieka, ale również kontrolować przeróżne wskaźniki badań laboratoryjnych, np. poziom cholesterolu, cukru itp. Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać jak najczęściej, jednak minimum raz w roku.

Znane powiedzenie lepiej zapobiegać, niż leczyć" nie powstało z niczego, lecz z pewnością w oparciu o doświadczenia naszych przodków. O badaniach kontrolnych często zapominamy lub w nieskończoność odkładamy termin ich wykonania. A przecież warto czasem poświęcić odrobinę czasu zdrowiu własnemu lub bliskich. Każdy z nas powinien czynnie uczestniczyć w zachowaniu dobrego zdrowia i w leczeniu dolegliwości, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza. Gdy człowiek jest zdrowy, może w pełni cieszyć się z życia. Wysiłek włożony w udanie się na badania kontrolne z pewnością da nam wymierne korzyści.

Badania profilaktyczne powinno wykonywać się w zasadzie niezależnie od wieku. Warto jedynie pamiętać, że ich zestaw zmienia się wraz z wiekiem. Badania dobierane są również odpowiednio dla kobiet, jak i mężczyzn. W tym celu, wiele placówek medycznych oferuje swoim pacjentom pakiety badań sprofilowanych już pod kątem wieku i płci. . Z tego typu zestawów badań możemy skorzystać sami lub sprezentować je bliskiej nam osobie. Często nie wiemy, co kupić najbliższym np.pod choinkę lub urodziny, może warto więc w tym szczególnym dniu zadbać o ich zdrowie i podarować im kartę, uprawniającą do skorzystania z wybranego pakietu badań profilaktycznych? W Nowym Roku,  spośród wszystkich naszych planów i postanowień, warto zacząć od zdrowia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz