wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













piątek, 14 grudnia 2012

Bioproteza zastawki pokryta komórkami biorcy najwcześniej za 3 lata

Najwcześniej za 3 lata możliwe będą pierwsze próby wszczepienia ludziom bioprotezy zastawki serca pokrytej jego własnymi komórkami macierzystymi, nad którą pracują naukowcy w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Prace nad stworzeniem protezy zastawki serca, w której na biologicznym rusztowaniu tkankowym, pochodzenia odzwierzęcego lub ludzkiego, osadzane są komórki macierzyste pozyskane ze szpiku kostnego biorcy, trwają w Zabrzu już od kilku lat.

W założeniu zastawka taka przyswajana ma być jak własny organ. Dla pacjenta oznaczać to będzie wiele korzyści: m.in. zmniejszenie ryzyka wapnienia i reakcji zapalnych oraz większą trwałość zastawki, co sprawi, że nie trzeba jej będzie tak często wymieniać. Dzięki temu, że będzie materiałem biologicznym, w przypadku wszczepienia dziecku ma rosnąć razem z pacjentem.
Jak poinformował we wtorek PAP kierownik Pracowni Bioinżynierii Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi dr Piotr Wilczek, obecnie trwa jeden z etapów badań na zwierzętach. Zastawki są pobierane od świń, a następnie „oczyszczane” z komórek dawcy tak, by pozostał jedynie szkielet białkowy. Na ten szkielet nasiewane są komórki macierzyste, pobrane z talerza biodrowego owcy, której następnie wszczepia się zastawkę i obserwuje ją przez pół roku. Po tym czasie zastawki są wypreparowywane, a naukowcy badają, jaki wpływ miała na nie półroczna praca w żywym organizmie.

Kolejny etap badań na zwierzętach zaplanowano na przyszły rok. „Pokaże on, jak blisko jesteśmy klinicznej aplikacji naszych zastawek u ludzi. Będzie to możliwe najwcześniej za 3 lata, jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem” – zaznaczył dr Wilczek.

Protezy zastawek są potrzebne pacjentom cierpiącym z powodu wrodzonych lub nabytych wad ich własnych zastawek. Obecnie stosuje się u nich protezy mechaniczne lub biologiczne, oba rodzaje mają jednak pewne ograniczenia. W przypadku zastawek mechanicznych jest nim konieczność stosowania u pacjenta długotrwałej terapii przeciwzakrzepowej. Z kolei protezy biologiczne, oparte zarówno o ludzki materiał pobierany ze zwłok, jak i zwierzęcy materiał tkankowy, obarczone są ryzykiem wapnienia lub reakcji zapalnych. Liczne badania i obserwacje kliniczne wykazują, że ich trwałość wynosi średnio około 15 lat. Po tym czasie u wielu pacjentów trzeba wymienić zastawkę.

Jak zapewnia dr Wilczek, zastawka pokryta komórkami biorcy może wyeliminować te ograniczenia. „To przykład rozwijającej się coraz bardziej medycyny personalizowanej” – podkreślił.

Kierowana przez niego Pracownia Bioinżynierii zyskała właśnie nowe laboratoria, spełniające bardzo surowe, wymagane przy tego typu projektach normy sterylności. Adaptację pomieszczeń na laboratoria wsparła finansowo Górnośląska Spółka Gazownictwa w Zabrzu.



PAP - Nauka w Polsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz