wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













wtorek, 14 maja 2013

Fundacja prof. Religi uruchomiła zakład produkcji protez serca

Protezy serca dla dorosłych, a w przyszłości również dla dzieci, będą produkowane w zakładzie produkcji protez serca, uruchomionym we wtorek w Zabrzu (Śląskie) przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Opracowane w fundacji polskie protezy serca ratują chorych ze skrajnie niewydolnym sercem, zakwalifikowanych do transplantacji. Podtrzymują chorego przy życiu w czasie oczekiwania na przeszczep i odciążają chory narząd, co w niektórych przypadkach daje szansę uniknięcia przeszczepu. Protezy starszego typu zastosowano z powodzeniem u ok. 250 pacjentów.

W otwartym we wtorek zakładzie będą produkowane ulepszone, nowocześniejsze protezy z rodziny ReligaHeart – nieco mniejsze i lżejsze. Pacjent może się z taką protezą poruszać po szpitalu – zewnętrzna część jest zamontowana na niewielkim wózku. Badania kliniczne rozpoczną się już za kilka tygodni w Instytucie Kardiologii w Warszawie, drugim partnerem badawczym jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

„Nigdy nie zastosowaliśmy innych pomp niż opracowane tutaj, tak sobie poradziliśmy, że nie musieliśmy stosować zagranicznych. Teraz rozpoczynamy nowy etap - badania kliniczne nowej pompy. To wielki sukces tego zespołu tutaj, wielki sukces ministerstw zdrowia i nauki oraz programu Polskie Sztuczne Serce” – powiedział dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Witold Rużyłło.
„Nie ma wątpliwości, że najlepsze jest ludzkie serce, za 10 lat powiem to samo, ale nie zawsze ono jest, wciąż nie mamy tylu dawców, ile porównywalne z nami kraje. Cieszymy się więc, że komory tutaj stworzone ratują chorych” – powiedział przewodniczący Rady Naukowej FRK, a zarazem dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.
Jak poinformował podczas uroczystości kierownik Pracowni Sztucznego Serca Instytutu Protez Serca FRK Roman Kustosz, w zakładzie może powstawać do 5 protez tygodniowo, czyli ok. 250 rocznie. Za rok naukowcy z fundacji chcą produkować w zakładzie pierwszą pediatryczną pompę dla dużych dzieci, w kolejnym roku – jej następny, mniejszy rozmiar pediatryczny, a za 3 lata – pompę dla dzieci małych – od 2 do 6 lat.

Nowy zakład liczy blisko 500 metrów kwadratowych i 9 pomieszczeń. Montaż pomp odbywać się będzie przy zachowaniu najwyższych standardów jakości, powtarzalności, kontroli i bezpieczeństwa, które są niezbędne w produkcji prototypów klinicznych takich urządzeń medycznych. Z myślą o tym zaprojektowano odpowiedni trakt przemieszczania się personelu oraz ścieżki przemieszczania się wyrobu w zależności od fazy montażu, a tzw. strefy czyste wyposażono w system klimatyzacji i oczyszczania powietrza o szczególnym reżimie sanitarnym.

W tak przygotowanych pomieszczeniach protezy montowane będą przy użyciu precyzyjnych urządzeń szlifiersko-polerskich, na specjalnych, zautomatyzowanych stanowiskach do wykańczania powierzchni detali przeznaczonych do kontaktu z krwią. Pracuje tam 10-osobowy zespół, składający się z 10 osób: inżynierów tworzyw sztucznych, biologów, mechaników, elektroników.

Same pompy są wykonywane z biozgodnego poliuretanu poliwęglanowego najnowszej generacji, poszczególne elementy są sklejane również rozpuszczonym poliuretanem. Jeden z etapów produkcji to podłączenie do stanowiska symulującego układ krwionośny pacjenta. Potem pompa jest myta w wodzie destylowanej, suszona i sterylizowana w tlenku etylenu w specjalnym, niskociśnieniowym i niskotemperaturowym sterylizatorze.

Jak podkreślali profesorowie Rużyłło i Zembala, przyszłością mechanicznego wspomagania serca są całkowicie wszczepialne pompy, z którymi pacjent może normalnie żyć poza szpitalem. Prototyp takiego urządzenia również opracowano w zabrzańskiej fundacji, przeprowadzono już eksperyment na zwierzętach, a urządzenie ma być gotowe do badań klinicznych za trzy lata.
„Takie urządzenia to przyszłość i powinny być tak dobre, aby była to terapia docelowa, by pacjent mógł z nimi stale żyć. Liczba chorych oczekujących na przeszczep tylko w naszym instytucie rośnie, a jest jeszcze przecież grupa chorych, którzy z powodu innych obciążeń nie mogą w ogóle mieć przeszczepu” – podkreślił.

Koszt całej inwestycji to 1,4 mln zł. Ok. 600 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, 200 tys. to środki własne fundacji, na pozostałą sumę zaciągnęła ona kredyt.

PAP - Nauka w Polsce
lun/ abe/

1 komentarz:

  1. andriju - więcej takich optymistycznych wiadomości , a jaka nadzieja i oczekiwania przez pacjentów czekających na .... .
    Sławek

    OdpowiedzUsuń