wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 26 kwietnia 2015

Wapń a układ krążenia

Suplementy wapnia – ich korzystne działanie kojarzone jest przede wszystkim z pozytywnym wpływem na kości, istnieją jednak dowody, że preparaty te mogą nasilać wapnienie naczyń oraz przyczyniać się do występowania niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Metaanaliza 5 badań naukowych obejmujących 8151 pacjentów wykazała, że suplementacja 500-2000 mg wapnia na dzień zwiększała ryzyko wystąpienia zawału serca o 30%. Ryzyko to oceniane łącznie z udarem mózgu lub nagłym zgonem było na granicy istotności statystycznej. Dotychczas zalecana podaż wapnia w leczeniu osteoporozy osób starszych wynosi 1200mg/d, dlatego autorzy badania zalecają rozwagę i konieczność wzięcia pod uwagę niekorzystnego wpływu na układ naczyniowy suplementu w badanych dawkach.

Wyniki metaanalizy kłócą się z wynikami badań obserwacyjnych i interwencyjnych, które sugerowały raczej protekcyjny wpływ suplementacji tym pierwiastkiem na układ sercowo-naczyniowy, poprzez obniżanie ciśnienia tętniczego krwi i poprawę profilu lipidowego (obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz zwiększenie stężenia HDL). Jednocześnie wraz z suplementacją wapnia obserwowano jednak przyspieszenie gromadzenia wapnia w ścianach oraz zwiększenie śmiertelności pacjentów z niewydolnością nerek.

Niejednoznaczność wyników badań nakazuje ostrożność, ale lekarze alarmują – w przypadku już zleconej suplementacji nie należy z niej samodzielnie rezygnować! Wśród osób starszych pokrycie zapotrzebowania na wapń jest często trudne, dodatkowo opublikowane wyniki wymagają dalszych badań. Pacjenci powinni być jednak powiadomieni, że najlepszym źródłem wapnia, jak i wszystkich innych pierwiastków, jest zbilansowana, odpowiedniej jakości dieta i tylko w przypadku niemożności pokrycia zapotrzebowania pacjenta, zalecamy suplementy.

Do głównych źródeł wapnia w diecie należy mleko i przetwory mleczne, takie jak kefir, czy jogurt, które mogą być bardziej polecane osobom gorzej trawiącym laktozę. Inne produkty bogate w wapń to m.in. sardynki spożywane razem z kręgosłupami, zielone warzywa, takie jak jarmuż, brokuły, sałata, kapusta, także nasiona roślin strączkowych (soja, groch, fasola, bób, soczewica), orzechy (zwłaszcza brazylijskie i migdały) oraz siemię lniane, sezam, mak, czy suszone owoce takie jak figi, czy daktyle.Autor: Urszula Somow – dietetyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz