wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 9 czerwca 2015

Komórki macierzyste, nadzieją dla osób po zawale serca

Zawał serca to poważny stan, w wyniku którego obumiera część mięśnia sercowego, co prowadzi do niewydolności serca. Czy dla takich chorych pojawiła się nowa nadzieja, na odzyskanie sprawności sprzed zawału?

O komórkach macierzystych i ich niesamowitych właściwościach, słychać już od wielu lat. Pozytywne wyniki osiągane przy terapii komórkami macierzystymi, skłaniają do prób wykorzystania tej metody w wielu specjalnościach. Od jakiegoś czasu kardiolodzy sprawdzają możliwość wykorzystania tych komórek, u chorych z niewydolnością serca oraz chorych po zawale.
U wybranych chorych, pozyskuje się komórki macierzyste ze szpiku i po odpowiednim ich spreparowaniu, podaje do tętnicy wieńcowej lub do mięśnia serca, w miejscu które ucierpiało w wyniku zawału.
Wyniki są bardzo obiecujące. Terapia polega na wzmocnieniu naturalnych mechanizmów regeneracyjnych, które występują w naszym organizmie, ale są na tyle słabe, że nie dają widocznego efektu w tak poważnych stanach. Podanie komórek macierzystych, sprzyja powstawaniu nowych naczyń, przywracających ukrwienie mięśnia serca. Pojawia się więc nadzieja dla chorych, u których tradycyjne metody leczenia nie są już skuteczne.

Polska jako jedno z pierwszych państw, stara się wypracować standardy i uregulować stosowanie tego typu terapii. Powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Regeneracyjnej, którego przewodniczącym został prof. Mariusz Ratajczak z Zakładu Fizjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, które w swoim statucie ma prowadzenie działań sprzyjających edukacji i regulacji tej nowej dziedziny.

Być może w przyszłości terapia regeneracyjna przy użyciu komórek macierzystych, uchroni chorych z niewydolnością serca lub chorych po zawale, przed poważnym zabiegiem przeszczepu serca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz