wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 23 czerwca 2015

Jak kawa wpływa na ludzki organizm - dziewięć faktów, których nie znacie

Z mitami na temat kawy zmagamy się od setek lat, ale współcześnie można się posiłkować badaniami naukowymi. Uczeni starają się sprawdzić, czy kawa faktycznie wpływa na serce, powoduje bezsenność, ale też zbadali jej związek z wielkością damskich piersi, odchudzaniem czy potencją.

Kawa to napój z odpowiednio przygotowanych ziaren kawowca. Pochodzi z Etiopii i gdy kawa trafiła do Europy, sprzedawcy innych napojów starali się już na starcie zniszczyć konkurencję i rozpowszechniali o niej najdziwniejsze informacje. Gazety donosiły, że kawa to nie wywar z zamorskich roślin, ale np. "syrop z sadzy zrobiony" albo "odrażający wywar ze starych butów". Kościół potępiał picie kawy i głosił, iż to grzeszna przyjemność.

Badania nad wpływem kawy i herbaty na organizm prowadzono już dawno temu. Podobno król Szwecji Gustaw III postanowił osobiście sprawdzić szkodliwość tychże, ale nie na własnym organizmie. Dwóm skazanym na śmierć bliźniakom zamienił wyrok na dożywocie, pod warunkiem że każdy z nich będzie codziennie spożywał kilka filiżanek napoju - jeden kawy, a drugi herbaty. Poza tymi napojami mieli jednakowe, przyzwoite warunki życia. Celem doświadczenia było sprawdzenie, który z nich dłużej pożyje i w jakich męczarniach umrze. Lata mijały, a panowie żyli sobie dość spokojnie, choć w zamknięciu. Zmarł lekarz nadzorujący więźniów, potem drugi, a w końcu odszedł też Gustaw III. Bliźniacy żyli nadal. Pierwszy z nich zmarł w wieku 83 lat - ten pijący herbatę. Jak widać, kawa wcale nie zabija ani nie przyczynia się do przedwczesnej śmierci.


1. Kawa a choroby sercowo-naczyniowe

Kawa nie jest ani dobra ani zła. Dziś wiemy, że indywidualna reakcja ludzi na kawę jest niezwykle różna, choćby dlatego że każdy z nas jest inny. W latach 1968 - 1988 angielscy naukowcy przebadali około 2 tys. mężczyzn, pracowników biurowych pewnej firmy. Okazało się, że ci panowie, którzy pili powyżej sześciu filiżanek kawy dziennie, byli o 71 proc. bardziej narażeni na choroby serce niż ich koledzy. W 1987 roku amerykańscy naukowcy obserwowali skutki namiętnego picia kawy u 6 tys. osób. Nie zauważono u nich znacznego wpływu napoju na choroby sercowo-naczyniowe. Badań prowadzono na całym świecie wiele, a konkluzja jest jedna - ten, kto pije kawę i ją lubi, raczej nie jest narażony na jej negatywny wpływ, a osoby, które po kawie gorzej się czują, powinny jej unikać. Odkrywcze!

2. Kawa a potencja

W Kambodży naukowcy doszli do wniosku, że nadmierne spożycie kawy może negatywnie odbić się na potencji mężczyzny. To dlatego że jednym ze związków chemicznych obecnych w naparze kawy są szczególne roślinne hormony, podobne do estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Picie stale 3-4 filiżanek kawy powoduje powolne, ale jednak obniżanie się potencji u panów. Nadmiar tych hormonów w męskim ciele przyczynia się do intensywniejszego wzrostu brzucha i piersi. Za to Brazylijczycy podkreślają, że jedna kawa wypita przez młodzieńca przed randką, może mieć bardzo pozytywny wpływ na męskie ciało. Niektórym panom podobno wystarcza sam zapach kawy, by być gotowym do uwodzenia. Plemniki mężczyzny, który wypił swoją wyjątkową filiżankę kawy, mają większa ruchliwość, czyli zwiększają się szanse na poczęcie potomka.

3. Kawa a odchudzanie

Kofeina faktycznie wpływa na uwalnianie zmagazynowanego w ciele tłuszczu, ale będzie pomocna w odchudzaniu tylko pod pewnymi warunkami. Już w 10 minut po jej wypiciu ciało zaczyna spalać o około 13 proc. kalorii więcej. Ale aby tak się stało, trzeba się ruszać. Pozostanie w spoczynku i picie nawet kilkudziesięciu filiżanek kawy nic nam nie da. Niestety pozytywny efekt uzyskają tylko osoby energiczne o stabilnym, silnym systemie nerwowym. Osoby spokojne, ze słabym systemem nerwowym po kawie się uspokajają, nawet zasypiają. Im kofeina nie przyspieszy spalania tkanki tłuszczowej. Kawa wypijana podczas posiłków nie wpływa na wzrost spalania tkanki tłuszczowej, ale spowolni trawienie tłuszczów.


4. Kawa a ciąża

Irlandzkie badania naukowe dowodzą, że kobietom ciężarnym picia kawy nie trzeba zabraniać, ale warto jej spożycie znacznie zredukować - do 100 mg kofeiny na dobę. Przekroczenie tej dawki może prowadzić do komplikacji. We wczesnym stadium ciąży może skutkować poronieniem (wzrost ryzyka o 15 proc.), a w późniejszych miesiącach porodem przedwczesnym lub zagrożonym, ze wskazaniami do cesarskiego cięcia i niską wagą urodzeniową dziecka. Ponieważ winowajcą jest tu kofeina, panie w ciąży powinny też ograniczać inne napoje ją zawierające.

5. Kawa a kobiecy biust

Szwedzcy naukowcy są przekonani, że picie kawy ma wpływ na rozmiar kobiecych piersi. Czym więcej kawy dana pani pije, tym ma mniejsze szanse na obfity biust. Działanie redukujące rozpoczyna się już po regularnie pitych trzech filiżankach kawy dziennie. U 60 proc. przebadanych pań zaobserwowano zmniejszenie się rozmiaru piersi średnio o 17 proc., podczas gdy inne parametry ciała nie uległy zmianie. Okazuje się, że te panie mają specjalny gen reagujący na kofeinę, której wzrost do pewnego poziomu uaktywnia jego działanie "zmniejszające". Ale nie warto się martwić, bo ten sam gen wpływa też na blokowanie rozwoju komórek rakowych.

6. Kawa a sen

Faktycznie kofeina osłabia proces zasypiania, ale na osoby z niskim ciśnieniem działa uspokajająco - dzięki czemu łatwiej zasypiają. Jeśli ktoś cierpi na bezsenność, powinien powstrzymać się od picia wszelkich napojów zawierających kofeinę i teinę (obecną np. w herbacie) na sześć godzin przed snem. Kofeina to alkaloid, który w małych dawkach działa wzmacniająco, pobudzająco, a w większych wyzwala nieprzyjemne uczucia, nawet może przygnębiać. Aby wpływała na ciało pozytywnie, nie należy jej przyjąć więcej niż 250 mg naraz. Taka dawka będzie zawarta mniej więcej w dwóch łyżeczkach od herbaty zmielonej kawy, zaparzonej w szklance wody. Ponieważ kawa to złożone połączenie wielu związków chemicznych organicznych działa inaczej niż czysta kofeina.

7. Kawa a trawienie

Zawarte w kawowym naparze kwasy organiczne wpływają na poszczególne narządy układu trawienia. Mniej więcej w pół godziny po wypiciu kawy kwasowość soku żołądkowego osiąga swoje maksimum. Kawa wzmaga też wydzielanie żółci. To przyspiesza proces trawienia, szybszego przyswajania pożywienia. Dlatego kawę często podaje się po posiłku. Ale tak wysoka kwasowość może nasilić zgagę, spowodować bóle u osób z nadkwaśnością, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Kawa nasila również perystaltykę jelit, dlatego po porannej kawie tak wiele osób biegnie do WC.

8. Kawa a leki

Leków nie należy popijać kawą, napojami zawierającymi kofeinę i stanowczo nie sokiem grapefruitowym. Działanie niektórych medykamentów kawa wzmaga, a innych hamuje. Badania pokazują, że kilkanaście leków (np. antydepresanty, tabletki z estrogenem, środki na osteoporozę, leczące tarczycę) zmieniają swoje działanie pod wpływem kawy. Ich działanie jest osłabiane nawet o 60 proc., gdy kawę spożyje się na krótko przed czy po przyjęciu leku. Są też preparaty dostępne na receptę, które mogą wzmacniać działanie kawy i napojów zawierających kofeinę. To niektóre antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne i antydepresanty blokujące enzym cytochrom P450 1A2 zapisany w genie CYP1A2. Kofeina jest rozkładana właśnie z pomocą tego enzymu. Na skutek działania tych leków może pozostać w organizmie dłużej niż zwykle (nawet o cztery godziny) i na przykład powodować kłopoty ze snem.


9. Kawa a udar mózgu i cukrzyca

Kawosze są bardziej narażeni na udar mózgu – stwierdzili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Okazało się, że nie ma tu znaczenia ilość wypijanej kawy ani jej rodzaj. Uczeni sprawdzili wyniki badań z 12 lat. Po uwzględnieniu takich istotnych parametrów ciała jak np. nadmierna waga, picie herbaty, palenie tytoniu, ciąże, ciśnienie krwi, cholesterol itp. uczeni zauważyli, że aż 71 proc. wielbicieli kawy ryzykuje udarem mózgu. Na pocieszenie trzeba zaznaczyć, że kawa chroni przed rozwojem cukrzycy typu II, ale najsilniejsze ochronne właściwości wykazuje ta ni zawierająca kofeiny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz