wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 6 marca 2016

Również „zespół szczęśliwego serca” może doprowadzić do zawału

Zespół złamanego serca kojarzony jest z tragicznymi wydarzenia, jak rozwód czy śmierć bliskiej osoby, czasami jednak zawał może spowodować wywołujące silne emocje szczęśliwe wydarzenie – informuje „European Heart Journal”.

O wykrytych przypadkach „zespołu szczęśliwego serca” poinformowali specjaliści szpitala uniwersyteckiego w Zurychu.

Zespół złamanego serca, nazywany przez lekarzy kardiomiopatią indukowaną stresem, wywołuje ostrą niewydolność serca, która nie jest związana z chorobą wieńcową. Dolegliwości są podobne: pojawia się ból w klatce piersiowej. Czasami może dojść do nagłego zatrzymania krążenia (na skutek migotania komór), a nawet do zgonu. Inny jest tylko mechanizm, który do tego doprowadza.

O ile w przypadku choroby wieńcowej do zawału doprowadza niedrożność naczyń krwionośnych serca, to silny stres powoduje nagłe osłabienie mięśnia sercowego, czego skutkiem jest patologiczne powiększenie dolnej części lewej komory (pompującej krew do całego organizmu). Z tego powodu w Japonii zespół złamanego serca określany jest zespołem takotsubo, od nazwy naczynia Tako-tsubo z wąską szyjką i szerokim dnem służącym do łowienia ośmiornic.
Dotychczas było wiadomo, że zespół ten wywołują silne przeżycia, sądzono jednak, że tak się dzieje na skutek negatywnych emocji, jak rozstanie z partnerem czy utrata pracy. Najnowsze badania sugerują, że co prawda rzadko, ale powodem zawału na tle emocjonalnym mogą być również przeżycia pozytywne, jak ślub czy narodziny dziecka.
Sugerują to badania Christiana Templina i Jeleny Ghadri ze szpitala uniwersyteckiego w Zurichu. W ciągu pięciu lat zebrali one dane o 1750 przypadkach zawału niezwiązanego z chorobą wieńcową lub innym schorzeniem, które odnotowano w 25 szpitalach w 9 krajach. Do 485 z nich doszło na tle emocjonalnym, przy czym 20 zawałów zdarzyło się po radosnym wydarzeniu, a nie silnym stresie.

Obserwacje szwajcarskich specjalistów potwierdziły, że zespół złamanego serca najczęściej zdarza się u kobiet i to szczególnie u sześćdziesięciolatek. Również im częściej przytrafia się „zespół szczęśliwego serca”.

PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz