wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













czwartek, 31 marca 2011

Przez bieliznę do serca

Każdy na pewno pamięta scenę z filmu "Pamiętniki Bridget Jones", gdzie bohaterka wybierając bieliznę ma wątpliwości, czy lepsza będzie ta, która zatuszuje jej krągłości, ale jest mało seksowna, czy jednak ta czarna, koronkowa i bardziej zmysłowa. Na szczęście teraz kobiety nie muszą mieć takiego dylematu, ponieważ na rynku można znaleźć bieliznę, która jednocześnie dobrze wygląda i pomaga w schowaniu niedoskonałości.
Mężczyźni są wzrokowcami. Na co najczęściej zwracają uwagę? Mogą się wypierać, ale to oczywiste, że oglądają się za paniami, które mają ładny biust i pupę. Nie wiedzą tylko, że za efekt najczęściej odpowiedzialna jest dobrze dobrana bielizna. Jaką wybierać, żeby przykuwać męską uwagę?

Nie liczy się duży biust, liczy się odpowiedni biustonosz

Stanik wbrew pozorom jest dosyć skomplikowaną częścią garderoby. Trzeba pamiętać, żeby kupować taki, który będzie idealnie dopasowany do kształtu piersi.

Dla kobiet z małym biustem zalecane są staniki usztywniane, z fiszbinami typu "plunge". Wypychają one piersi do przodu, dzięki czemu powiększają je optycznie. Dobry jest również fason "half cup", który podnosi i eksponuje biust. Ale na pewno najlepszym wyborem jest "push-up". Posiada on specjalny krój miski ciętej po skosie oraz fiszbinę umieszczoną z boku. Dzięki temu piersi wydają się większe, oraz bardziej zaokrąglone. Do dużego biustu natomiast pasuje fason "balkonetka", czyli o miseczce 2/3 lub biustonosz całkowicie zabudowany. Najważniejszy jest odpowiednio ścisły obwód oraz obejmujące całe piersi miseczki. Jeżeli biust jest szeroko rozstawiony należy używać staników "plunge" lub "push-up", które zbierają piersi i przesuwają ku środkowi. Jeżeli sytuacja jest odwrotna i biust jest zbyt blisko osadzony, najlepszym wyborem będzie biustonosz o małych odstępach między miseczkami, z nisko kończącymi się z przodu fiszbinami z przodu. Znaczenie ma również kolor biustonosza. Należy go dopasować do karnacji, oraz barwy bluzki czy sukienki, którą chce się nałożyć.

Za to na intymne "tete-a tete" na pewno najlepsza jest czerń. Każda kobieta wygląda w tym kolorze zmysłowo i seksownie. W sklepach bieliźniarskich czasami ciężko znaleźć odpowiedni rozmiar biustonosza, który dodatkowo będzie dobrze wyglądał. Na szczęście w dzisiejszych czasach działają sklepy internetowe, gdzie można znaleźć staniki na każdą okazję i w każdym kolorze. Także nie ograniczajmy się jedynie do sklepów stacjonarnych, ponieważ w Sieci można znaleźć naprawdę bardzo ciekawe perełki bieliźniarskie.

Jak wyglądać bardziej sexy dzięki dolnej części bielizny

Majtki, mimo że nie są widoczną częścią garderoby, mogą spowodować, że kobieta będzie pewniejsza siebie. Na pewno jest to zasługa tego, że potrafią one idealnie wymodelować sylwetkę. Jeżeli chce się wydłużyć optycznie nogi, należy wybrać trójkątne majtki z wyższym i większym wcięciem. Dzięki temu nawet te bardzo krótkie prezentują się jak nogi zawodowej modelki.

Najczęstszym problemem jest zatuszowanie zbyt wystającego brzuszka, czy fałdek po bokach. Kobiety chcąc zatuszować tych parę zbędnych kilogramów przeważnie nakładają luźne ciuchy, co niestety daje efekt odwrotny, a wystarczy jedynie dobrać odpowiednią bieliznę. Nie muszą to być duże majtki korekcyjne. Wystarczą takie, które mają lekko podwyższoną górną linie, dzięki czemu zachodzą na brzuch, który będzie wyglądał na bardziej płaski, a małe fałdki nie będą widoczne. Istnieje sporo modeli, które dodatkowo mają ciekawe kroje. Choćby te z kompletu Victoria firmy Nipplex, które wyglądają bardzo seksownie, dzięki czemu można poczuć się pewniejszą siebie.

Wiadomo, że każda kobieta ma inną budowę ciała, oraz inne wymagania co do swojej figury. Dlatego jedne chcą zatuszować zbyt duży brzuszek, inne powiększyć za wąskie biodra. Żeby powiększyć optycznie pupę najlepsze są damskie bokserki. Dzięki swojemu krojowi nadają one bardziej kobiecych kształtów. Ważne jest również, żeby do jasnych ubrań, bardziej prześwitujących czy takich, które są uszyte np. z satyny czy wiskozy nakładać majtki bezszwowe. Będą one modelować sylwetkę, ale nie będą widoczne spod ubrania.

Gorset wiecznie modny

Gorset powinien być przyjacielem każdej kobiety. Podkreśla on figurę oraz uwydatnia biust. W dzisiejszych czasach jest to bardzo wygodna część garderoby. Wykonany z delikatnych i miękkich materiałów z fiszbinami, które łatwo poddają się wyginaniu, dzięki czemu dopasowują się do kobiecego ciała. Ta część bielizny ma za zadanie podkreślenie sylwetki oraz odpowiednie jej przygotowanie, w taki sposób, żeby ubiór idealnie się układał.

Sztywne gorsety zdają najlepiej egzamin jako góra do różnego rodzaju sukni czy sukienek. Natomiast gorsety giętkie są najlepszą wstawką pod suknie ślubne. Dzięki temu, że usztywnia on sylwetkę, panna młoda wygląda bardziej elegancko. Nie da się ukryć, że najpopularniejszym wykorzystaniem gorsetu jest zastosowanie go pod suknię ślubną. W tym wyjątkowym dniu, każda kobieta chce wyglądać jak najpiękniej, a gorset skutecznie jej w tym pomaga. Wyszczupla sylwetkę, uwydatnia wszystkie walory, przykrywając zarazem niedoskonałości. Gorset nadaje się idealnie na dzień ślubu, jak i na noc poślubną. Wszystkie koronki, przeszycia i cała budowa gorsetu spowoduje, że wieczór może stać się intensywnie pikantny.

Najważniejsza jest jakość!

Wybierając bieliznę, oprócz kierowania się wszystkim powyższymi wskazówkami, powinno się też zwrócić uwagę na jakość tej najbardziej intymnej części garderoby. Bywa tak, że kupując biustonosz na początku wszystko pasuje idealnie, a po jakimś czasie zaczyna on się rozciągać i przestaje być tak dobrze dopasowany. Dlatego należy zwracać uwagę na to, z czego bielizna jest wykonana. Nie warto kupować tej, która jest zrobiona ze sztucznych materiałów, ponieważ nie jest to ani zdrowe, ani nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Najlepiej wybierać takie marki, które korzystają z naturalnych materiałów, z przewagą bawełny. Taką bieliznę można zobaczyć na Nipplex Lingerie (www.nipplex.pl). Zdjęcia doskonale obrazują jej wygląd i styl. Jakość bielizny przekłada się nie tylko na naszą wygodę, czy komfort, ale również ma wpływ na zdrowie. To bardzo ważna sprawa. Jednak liczy się również wygląd bielizny. Świadomość, że ma się na sobie seksowną bieliznę, która podkreśla kobiece kształty na pewno dodaje pewności siebie i przyciąga męski wzrok. To, co niewidoczne dla oka, w tym przypadku jest bardzo ważne. Kobieta o każdej figurze i budowie ciała może wyglądać seksownie. Pomóc może w tym bielizna. Mężczyźni nie muszą widzieć naszych niedoskonałości, niech widzą jedynie atuty.

sobota, 26 marca 2011

Miażdżyca to niewidzialny wróg

Miażdżyca wbrew pozorom to niebezpieczna choroba. Jej objawy nie są widoczne na zewnątrz, dlatego tak trudno jest ją wykryć. Nie każdy jeszcze rozumie, w jaki sposób dochodzi do rozwoju miażdżycy.
Spora rzesza ludzi, którzy mają zbyt wysoki cholesterol nie ma pojęcia jak obniżyć cholesterol. Trudno się dziwić, skoro większość z nich nie ma pojęcia, czym jest cholesterol, do czego jest on nam potrzebny, jakie funkcje spełnia dla organizmu i kiedy jest dla nas szkodliwy i niebezpieczny. Dlaczego nadal nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczny jest cholesterol jeśli sami do tego dopuścimy.

Jak my sami doprowadzamy do rozwoju miażdżycy? Warto wiedzieć, że do rozwoju miażdżycy dochodzi poprzez osłabienie naczyń układu krwionośnego. Miażdżyca to przewlekły stan chorobowy.

W jaki sposób nasze naczynia stają się kruche i słabe? Dzieje się tak z naszą pomocą, ponieważ w naszej diecie znajduje się zbyt mała ilość witamin i minerałów, a przede wszystkim witaminy C i E. To one są odpowiedzialne za stan naszych naczyń krwionośnych. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby dostarczyć każdego dnia do organizmu odpowiednie ilości witamin, aby zadbać o odpowiednią formę układu krążenia. Jeśli występuje ich niedobór doprowadzamy do zaniedbania tętnic. Stają się one słabe i podatne na korozje. Jeśli dopuścimy do takiej sytuacji przez dłuższy okres czasu (np. kilkanaście lat) to później możemy mieć problem z miażdżycą.

Rozpoczyna się ona wraz z osiadaniem się cholesterolu na ścianach tętnic tworząc złogi cholesterolu. Cholesterol osiada się w miejscu korozji, żeby załatać powstałe uszkodzenia. Jednocześnie ratuje nam życie. W ten sposób dochodzi do zatykania tętnic. Zapamiętaj, że wysoki cholesterol i osłabiony układ krwionośny może spowodować niebezpieczne zaburzenia chorobowe: miażdżyca, dusznica bolesna, udar, zawał serca, choroby serca.

Objawy miażdżycy jest bardzo ciężko wykryć, ale można wyróżnić kilka poszczególnych symptomów: zawroty głowy, ogólne znużenie, osłabienie psychiczne, lekki ucisk w okolicy serca. Nie są to specyficzne objawy, dlatego trudno jest je zauważyć, a tym bardziej rozpoznać. Jeśli chcesz dożyć długiej starości, zastanów się nad swoim stylem życia i odpowiednią dietą, która pomoże Ci zadbać o własne zdrowie.

środa, 23 marca 2011

Polacy a stres.


Stres jest tym elementem życia, który może powodować u wielu osób poczucie dużego dyskomfortu. Naukowcy udowadniają, że ludzie w coraz większym stopniu narażeni są na działanie stresu.

Niestety długotrwałe życie w stresie może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Może spowodować powstawanie wielu groźnych chorób. Jest główną przyczyną wysokiego ciśnienia, zawałów serca, nadwagi owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Stres może powodować także poważne zmiany w układzie nerwowym i doprowadzać do nerwic. Badania udowodniły, że osoby narażone na długotrwałe działanie stresu mają zmniejszoną zdolność, koncentracji, gorzej się odżywiają, częściej nadużywają alkoholu.

Dla większości osób do najbardziej stresogennych sytuacji życiowych należą: rozwód kościelny i śmierć bliskiej osoby. Te zdarzenia wywołują największe spustoszenie w naszym życiu i wymagają często wsparcia psychologa lub stosowania odpowiednich leków uspokajających. Jednak okazuje się, ze stres wywołany codziennymi sprawami, które sprawiają nam kłopoty, może okazać się niewiele mniej groźny. Szacuje się, że ponad 70% Polaków powyżej 30. roku życia odczuwa codziennie stres. Dla tych osób najczęstszymi czynnikami stresogennymi są przede wszystkim: brak pieniędzy, problemy zdrowotne, problemy z dziećmi. Osoby młodsze, do 29. roku życia stresują się problemami w szkole, egzaminami czy konfliktami ze znajomymi. Wg badań przeprowadzonych przez Pentor w najmniejszym stopniu spośród wszystkich regionów w Polsce stresują się mieszkańcy rejonu stołecznego. Jednak i tym osobom nierzadko sen z powiek spędzają problemy związane z pracą.

poniedziałek, 21 marca 2011

Jak schudnąć?

Przed wojną była popularna piosenka: "Bo ja się boję utyć i tu i tam, bo ja się boję utyć, co mam, to mam". Słowa piosenki są ciągle aktualne. Boimy się otyłości, bronimy się przed nią, co nie zmienia faktu, że często nam się przytrafia.
Nadwaga i otyłość dotyczą prawie połowy społeczeństw wysoko rozwiniętych. W Polsce jest to również spory problem mężczyzn, kobiet i dzieci. Wynika to z niezdrowych nawyków żywieniowych i mało aktywnego trybu życia. Spożywamy za wiele kalorii, których organizm nie jest w stanie zamienić na energię, więc zamieniają się w tłuszcz niedodający nam ani zdrowia, ani urody. Jest z tego jedno wyjście: odchudzanie.

Odchudzanie, ale po co?

Nie ma chyba anie jednej osoby z nadwagą lub otyłej, która byłaby zadowolona ze swego wyglądu, nawet jeśli się z tym nie zdradza przed otoczeniem. Cierpią otyłe dzieci, które nie mogą liczyć na tolerancję rówieśników, cierpi młodzież, która spotyka się z odrzuceniem środowiska. Dorosłym już mniej zależy na atrakcyjności fizycznej, za to bardziej na kondycji zdrowotnej, tymczasem organizm zaczyna szwankować, bolą kości i stawy,doskwierają się bóle kręgosłupa, pojawiają się takie choroby jak cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze. Zagrażają zawały serca i mózgu oraz choroby nowotworowe. Zamiast te choroby leczyć, lepiej im zapobiegać. A profilaktyka polega na zrzuceniu wagi. Dokucza też obniżenie sprawności fizycznej i szybka męczliwość. Lepsza forma fizyczna, i psychiczna, zdrowie, ładny wygląd, akceptacja swego wyglądu - to tylko niektóre korzyści z odchudzania. Czy nie warto więc się starać o likwidację kilogramów tłuszczu?

Schudnąć, ale jak?

Łatwo powiedzieć: "schudnę", trudniej zrealizować. Wiele osób ma za sobą nieudane próby zrzucania wagi, wiele osób znacznie schudło, ale powróciło po krótkim czasie do otyłości, a tyć i chudnąć na przemian zdarzało im się nie raz.

Nikt nie twierdzi, że odchudzanie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Gdyby tak było, nie mielibyśmy wokół siebie tylu ludzi z nadwagą. Jednak na pewno jest to możliwe. Trzeba odchudzać się w sposób możliwie naturalny, bez chemicznych środków, które powodują wiele niepożądanych skutków ubocznych, łącznie z poważnymi chorobami i uszkodzeniami organizmu.

W odchudzaniu należy stosować tylko bezpieczne wspomagacze. Należą do nich np. tabletki z błonnikiem. Potrafią one w żołądku wielokrotnie powiększyć swą objętość, oszukując w ten sposób ośrodek głodu, dzięki czemu nie odczuwamy uciążliwego ssania w żołądku, a nawet możemy zrezygnować z kolejnego posiłku. Oblicza się, że dzięki temu można schudnąć do kilograma tygodniowo. Sam błonnik nie jest wchłaniany, a pozwala jeszcze na oczyszczenie organizmu.

Dobroczynne skutki przynosi też chrom, który reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu, dzięki czemu nie odczuwamy apetytu na słodycze. W odchudzaniu pomagają też tabletki - termogeniki będące spalaczami tłuszczu, które przyspieszają przemianę materii, a więc szybciej widoczne są skutki odchudzania.

Nic tak nie zniechęca do dalszych wysiłków jak brak zauważalnych efektów diety. Nieprzydatne natomiast przy zrzucaniu wagi są herbatki odchudzające, które są odchudzające tylko z nazwy, gdyż powodują tylko znaczną utratę wody z organizmu, pozostawiając tkankę tłuszczową bez zmian. A odchudzanie polega przecież na likwidacji tłuszczu.

Czy rodzaj diety ma wpływ na tempo odchudzania?

Różnego rodzaju diet jest mnóstwo. Jedne każą łączyć, inne - nie łączyć, jedne nakazują jeść to, czego inne zdecydowanie zakazują. Trudno się w tym połapać i zaufać którejś z nich.

Diety restrykcyjne często są zarzucane, bo są zbyt dużym obciążeniem dla osób odchudzających się, diety jednoskładnikowe powodują więcej problemów zdrowotnych niż sama otyłość, jeszcze inne są zbyt kosztowne lub wymagają spożywania produktów trudno dostępnych. Dlatego należy wybrać złoty środek: urozmaiconą dietę z pewnymi ograniczeniami. Taka dieta plus aktywny tryb życia pozwalają na chudnięcie systematyczne, ale niezbyt szybkie, co akurat jest korzystne. Wolne pozbywanie się wagi pozwoli w przyszłości na uniknięcie efektu jo- jo,które jest zmorą każdej osoby na diecie. Żeby schudnąć, należy wcielić w życie kilka rad dietetyków, które nie są utrudnieniem, nie wymagają wysiłku, a przynoszą wymierne rezultaty: ubytek wagi. Chodzi mianowicie o spożywanie 5 niewielkich posiłków dziennie.

Organizm przyspiesza spalanie materii przy częstych i regularnych posiłkach. Utrapieniem jest zwalnianie metabolizmu, co się zdarza przy restrykcyjnych dietach, gdy organizm oszczędza kalorie. Przy systematycznie spożywanych posiłkach to się nie zdarza.

W odchudzaniu pomaga nawet powolne i wielokrotne przeżuwanie pokarmu. Pozwala to na zaspokojenie głodu. Stwierdzono, że uczucie sytości następuje dopiero 20 minut po posiłku, dlatego spożywamy za wiele kalorii. Wolne jedzenie przyspiesza uczucie sytości. Do przyspieszania metabolizmu potrzeba też dużo płynu, powinniśmy pić co najmniej półtora litra wody dziennie. W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Odchudzanie takim sposobem powinno być skuteczne i trwałe.

czwartek, 17 marca 2011

Wpływ oleju lnianego na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie naszego organizmu

Olej lniany, szczególnie w ostatnim okresie, jest coraz bardziej znanym i rozpoznawalnym naturalnym produktem żywieniowym. Wkracza on coraz intensywniej do naszej świadomości z racji swojego wyjątkowo pozytywnego i kompleksowego oddziaływania na ludzki organizm.
Coraz więcej zainteresowania poświęcają mu także sfery naukowe. Niektóre źródła podają, że na świecie, w tej dziedzinie, jest prowadzonych równolegle ponad dwa tysiące różnego rodzaju badań naukowych. Niepodważalnym akademickim autorytetem, w zakresie wyjątkowo prozdrowotnych właściwości oleju lnianego, jest doktor Johanna Budwig.

Prawie wszyscy wiemy o tym, że najzdrowsze tłuszcze spożywane przyswajalne przez człowieka to oleje roślinne.

Ale czy wiemy, że:

Zimno tłoczony olej rzepakowy czy lniany jest oprócz ryb podstawowym źródłem życiodajnych kwasów Omega 3 i Omega 6?

Wytłoczony olej z nasion roślin oleistych, zawiera w sobie, od kilku do kilkunastu, różnego rodzaju kwasów tłuszczowych oraz witaminy: A, E, D3, K.

Przykładowo podaję składy procentowe podstawowych kwasów tłuszczowych dla oleju lnianego, rzepakowego i oliwy z oliwek.

Rodzaj kwasu tłuszczowego

Olej lniany [ % ]/ Olej rzepakowy [ % ]/ Oliwa z oliwek [ % ]
● kwas linolenowy - Omega 3: 58 / 10 / poniżej 1
● kwas linolowy - Omega 6: 17 / 26 / 6
● kwas oleinowy - Omega 9: 20 / 57 / 77

Kwasy nasycone i jednonienasycone ludzki organizm może wytworzyć samodzielnie. Natomiast kwasy wielonienasycone, niezbędne i konieczne, dla zdrowego funkcjonowania organizmu, muszą być dostarczone w pożywieniu. Bowiem organizm ludzki nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć. Stąd ich nazwa: Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe - NNKT.

Olej lniany oraz olej rzepakowy zawiera właśnie takie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe – Omega 3, które wywierają fundamentalny wpływ na zdrowotną kondycję ludzkiego organizmu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ogromny wpływ ma olej lniany czy rzepakowy tłoczony na zimno na zdrowie dzieci i młodzieży.

Odpowiedzialny jest on za:
● prawidłowy rozwój neuronów,
● leczenie nadpobudliwości dziecięcej,
● budowę równowagi hormonalnej.

Dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego, Omega 3, wpływa również na układ sercowo naczyniowy:
● powoduje obniżenie poziomu "złego" cholesterolu,
● wzrost poziomu tak zwanego "dobrego" cholesterolu,
● zmniejszenie prawdopodobieństwa drugiego zawału,
● zmniejszenie ryzyka nagłego zgonu w wyniku zatrzymania krążenia,
● rozszerzenie naczyń wieńcowych oraz zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego,
● zmniejszenie ryzyka takich chorób jak: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu.

Kwasy Omega 3 i 6 mają wpływ na układ nerwowy. Olej lniany stosowany jest przy takich dolegliwościach jak:

● drętwienie i mrowienie kończyn,
● postępujące schorzenia mózgu i układu nerwowego - choroba Alzhaimera,
● stany depresyjne.

Dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego, Omega 3 jest potrzebne również do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego:

● wspomaga on procesy trawienne i aktywizuje przemianę materii,
● regeneruje i osłania błonę śluzową układu pokarmowego.

Przy nadwadze i otyłość dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego, Omega 3:

● przywraca równowagę hormonalną i przywraca zakłócone proporcje innych kwasów
tłuszczowych w organizmie,


● wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej,
● wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

Jest on również nieoceniony w okresie ciąży. Dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego, Omega 3, wpływa na:

● proces utrzymywania ciąży,
● zmniejszenie depresji poporodowej.

Należy tutaj dodać, że kobiece mleko posiada wysoką zawartość kwasów tłuszczowych EPA i DHA, które stanowią budulec do prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego rozwijającego się niemowlęcia.

Kwasy tłuszczowe, EPA i DHA, organizm ludzki może jedynie wytworzyć z kwasu tłuszczowego Omega 3. Można wnosić, że zwiększone zapotrzebowanie płodu i nowo narodzonego dziecka, na wymienione kwasy, powoduje drastyczny ich spadek w organizmie matki – stąd depresja poporodowa.

Mleko krowie nie zawiera ani EPA ani DHA!

W artykule przedstawiałam dobroczynne właściwości kwasu Omega 3, zawartego w oleju lnianym czy rzepakowym. Nie oznacza to jednak , że olej lniany jest lekarstwem na wszystko!

Należy go używać jako niezbędnego dodatku do właściwego leczenia i profilaktycznie stosować w codziennych posiłkach, będąc świadomym, że spożywamy produkt zwierający niezbędne składniki do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu.

Diagnoza układu krążenia w warunkach domowych


Bardzo prosty w obsłudze aparat diagnostyczny do badania sprawności układu krążenia dla wszystkich,którzy cenią zdrowie, lub mają problemy zdrowotne. Urządzenie jest przeznaczone do użytku jako indywidualny sposób kontrolowania układu sercowo-naczyniowego Dzięki cechom urządzenia Pulstream każdy użytkownik może określić stan swojego układu krążenia.

Możliwości diagnostyczne

Diagnostyczne zdolności metody są oparte na następujących cechach wykresu falowego pulsu.

Po pierwsze i najważniejsze wykres falowy pulsu obrazuje rytmiczne wahania ilości krwi przepływającej przez naczynia włoskowate,które spowodowane są rytmem krwi tętniczej.Ruch krwi tętniczej spowodowany jest przez skurcz mięśnia lewej komory serca.
Wykres falowy pulsu odzwierciedla dokładnie wszystkie zmiany zachodzące w sercu spowodowane rytmicznymi skurczami.
Powtarzający się fragment wykresu falowego pulsu odpowiada odstępowi czasu od momentu jej zamknięcia ,kiedy to krew przepychana jest dalej dzięki elastyczności ścian aorty.
Moment zamknięcia zastawki aorty zawsze widoczny jest na krzywej pulsu.
Jest wyraźnie wyodrębniona faza, kiedy zdolności do rozciągania się aorty o ścian naczyń krwionośnych są widoczne. W oparciu o powyższe cechy oceniane są następujące czynniki diagnostyczne:

> Określenie ryzyka negatywnych tendencji, które mogą prowadzić do komplikacji;

> Sprawdzenie serca po ataku serca i udarze mózgu;

> Monitorowanie rozwoju chorób naczyniowych

> Kontrolowanie efektów leczenia naczyń i innych części układu

> Zapobieganie niebezpieczeństwu przeciążenia układu krążenia przez sportowców i osoby aktywne fizycznie.

> Sprawdzanie układu sercowo-naczyniowy po sytuacjach stresowych;

> Monitorowanie serca po narkotykach i alkoholu, zatruciach;

> Kontrolowanie funkcjonowania serca podczas rehabilitacji.

> Monitorowanie działania zastosowanej terapii i leków.

Bardzo nowoczesne i przydatne narzędzia w ochronie zdrowia do gabinetów
i do użytku domowego.

środa, 16 marca 2011

Dekalog zdrowia

Tradycyjnie wraz z Nowym Rokiem podejmujemy noworoczne postanowienia porzucenia złych nawyków i zadbania o siebie. Każdy zastanawia się co warto zmienić, aby kolejny rok był lepszy od mijającego. Eksperci z firmy Noble Health przygotowali 10 pomysłów na zadbanie o swoje zdrowie w nowym roku.

1. Ciesz się życiem!

To ważny krok na drodze do szczęścia i zdrowia. Już dziś zastanów się nad kupnem karnetu do SPA, pomoże ci to odzyskać równowagę ciała, umysłu i duszy. Albo po prostu wyjdź z domu i spróbuj czegoś nowego! Wokół ciebie jest mnóstwo atrakcji artystycznych i rekreacyjnych. Wystarczy tylko się rozejrzeć.

2. Zacznij uprawiać sport

Regularne ćwiczenia nie tylko poprawią twoją kondycję fizyczną, ale także wpłyną na lepsze samopoczucie i większą pewność siebie. Liczne badania wykazały, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, wydłuża życie, pomaga osiągnąć spadek niechcianej wagi, poprawia nastrój i obniża ciśnienie krwi. W skrócie, uprawianie sportu poprawi twoje zdrowie i sprawi, że w Nowym Roku poczujesz się lepiej.

3. Ogranicz ilość soli w diecie

Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi bez względnie odstaw na bok solniczkę. Dietetycy zalecają, aby dzienna porcja soli dla dorosłego człowieka nie przekraczała 6 gramów (2400 mg sodu) na dobę. Niektóre potrawy bywają zdradliwe - zupy w puszkach zawierają ponad 1000 mg sodu w jednej filiżance porcji. Dlatego już dziś bacznie obserwuj, co nakładasz sobie na talerz. Najlepszym sposobem na ograniczenie soli w diecie jest przygotowanie zawsze świeżej żywności. Zamiast używać konserw warzywnych, staraj się sięgać po świeże produkty.

4. Zredukuj tłuszcz i cukier w diecie

Ograniczenie tłuszczów nasyconych w codziennej diecie jest ważne dla utrzymania serca w dobrej kondycji. Badania pokazują, że osoby, które spożywają wiele artykułów spożywczych i napojów z dodatkiem cukru wykazują tendencję do spożywania większej ilości kalorii dziennie. Zatem od Nowego Roku wkładaj do koszyka sklepowego wodę mineralną - pomoże to tobie i twojej rodzinie utrzymać prawidłową wagę ciała.

5. Ogranicz alkohol

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnosić ciśnienie krwi. Jest również szkodliwe dla wątroby, mózgu i serca. Napoje alkoholowe zawierają sporą ilość kalorii - to ważna informacja, gdy próbujesz bezskutecznie schudnąć. Zatem toastem w Nowy Rok pożegnaj nadmierne spożywanie alkoholi, zwłaszcza tych słodkich.

6. Rzuć palenie

Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale możesz to zrobić! To jest bardzo poważny problem: palenie szkodzi niemal każdemu narządowi twojego ciała. W samych Stanach Zjednoczonych palenie powoduje jeden na pięć zgonów, a około 8,6 mln ludzi z powodu tego nałogu cierpi na raka płuc i choroby serca. Zatem dłużej się nie zastanawiaj.

7. Wzmocnij swój organizm!

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, co powoduje niedobór witamin i minerałów w naszych organizmach. Dlatego już od dziś wzbogać swoją dietę o suplementy. Produktem o właściwościach uodporniających wartym polecenia jest oparte na naturalnych składnikach Colostrum By-Health. Preparat zawiera ponad 20 przeciwciał dla bakterii, wirusów, grzybów. Głównym składnikiem specyfiku jest tzw. colostrum, czyli substancja uodporniająca, którą noworodki otrzymują z mlekiem matki. W stanach wyczerpania i stresu naszą podporą będą zawarte w suplemencie witaminy z grupy B i A.

8. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych

Nie pozwól zaskoczyć się chorobie. Wykonywanie regularnych analiz pozwoli tobie i twojej rodzinie uniknąć przykrych niespodzianek. Profilaktyka pozwala na monitorowanie bieżącej kondycji zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie wszelkich zagrożeń. Zatem już dziś umów się do lekarza na badania okresowe.

9. Odpoczywaj regularnie

Nie poddawaj się stresowi - uśmiechaj się, szukaj najprostszych, najprzyjemniejszych, najzabawniejszych sposobów, by cieszyć się aktywnym zdrowym życiem. Staraj się dać organizmowi tyle snu ile potrzebuje. To właśnie podczas odpoczynku organizm ma szansę się zregenerować, dlatego postaraj się znaleźć choć chwilę ?wyłączenia? w ciągu dnia.

10. Naucz się czegoś nowego

Na koniec czas sobie obiecać, że w tym roku odkryjesz coś nowego. Być może zastanawiasz się nad zmianą pracy, chcesz nauczyć się nowego języka, albo po prostu chcesz wreszcie wiedzieć jak naprawić swój komputer? Niezależnie od tego czy zamierzasz wziąć udział w kursie językowym, czy przeczytać ciekawą książkę, znajdziesz w edukacji sposób na motywowanie samej siebie.

Lista postanowień noworocznych nigdy nie ma końca. Co roku do głowy przychodzą nam tysiące pomysłów na zmiany. Aby je osiągnąć postaraj się wybrać realne cele, które uda ci się zrealizować małymi kroczkami. A zatem do dzieła! Powodzenia w realizacji postanowień na cały następny rok. 

poniedziałek, 14 marca 2011

Zamiast smalcu orzeszki

Całkowita rezygnacja z tłuszczu może nam bardzo zaszkodzić. Od wielu lat słyszymy, żeby unikać tłuszczu, bo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, raka, cukrzycy oraz powoduje otyłość. Jednak coraz więcej badań wykazuje, że tak naprawdę wiele tłuszczów sprzyja zdrowiu.
Ich ilość w diecie jest nadal ważna. Lecz spożywanie dobrych tłuszczów wyszłoby nam bardziej na zdrowie niż liczenie, ile ich pochłaniamy. Nie tak dawno zalecano nam zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi; takimi jak olej słonecznikowy czy kukurydziany. Tymczasem nowe badania dowodzą, że najzdrowsze są oleje o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 (które znajdziemy głównie w rybach) oraz jednonienasycone - ich źródłem jest oliwa, orzechy, ryby i nieutwardzane margaryny.

Rzeczywiście, przeprowadzane w 1988 roku w Szwecji badania wykazały, że kobiety, które jedzą więcej tłuszczów jednonienasyconych, znacznie rzadziej chorują na raka piersi. W innych krajach, gdzie stosuje się dietę śródziemnomorską - w której głównym tłuszczem jest oliwa z oliwek - choroby serca oraz nowotwory występują o wiele rzadziej niż na przykład w Ameryce Północnej.

Dobre tłuszcze. Wielonienasycone mogą być zdrowe lub nie, zależnie od źródła. Olej słonecznikowy i kukurydziany mają za dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Niektóre badania wykazują, że wysokie spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 może sprzyjać rozwojowi raka piersi oraz przewodu pokarmowego. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszać ilość trójglicerydów we krwi, obniżać ciśnienie, regulować rytm serca oraz zapobiegać skrzepom krwi.
Naukowcu po raz pierwszy zwrócili uwagę na znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, gdy zaobserwowali, że Eskimosi z Grenlandii stosunkowo rzadko zapadają na choroby serca, mimo wysokotłuszczowej diety. Rzecz w tym, że spożywają olej rybi oraz tłuste ryby: łososie, śledzie, makrele i świeżego tuńczyka czerwonego. Omega-3 znajduje się też w siemieniu lnianym, orzechach włoskich i produktach sojowych.

Złe tłuszcze. Znamy dwa ich rodzaje. Nasycone: mięso, masło i sery są pochodzenia zwierzęcego. Zjadanie ich w nadmiarze podnosi poziom LDL, "złego" cholesterolu, a co za tym idzie, ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia oraz możliwość wystąpienia raka okrężnicy i prostaty.

Co najmniej równie szkodliwe są formy trans kwasów tłuszczowych. Powstają one w czasie wprowadzania wodoru do płynnego tłuszczu roślinnego, by go utwardzić. Bez tego procesu krakersy robiłyby się miękkie, a panierka na mrożonych paluszkach rybnych zamieniałaby się w papkę.

Podczas gdy formy trans i nasycone kwasy tłuszczowe podnoszą poziom LDL, istnieją też dowody na to, że formy trans obniżają dodatkowo poziom HDL, czyli "dobrego" cholesterolu oraz zwiększają ilość trójglicerydów, a wszystko to sprzyja wystąpieniu chorób układu krążenia.
Formy trans znajdują się często w żywności przetworzonej: w paczkowanych ciasteczkach, frytkach, wędlinach i utwardzonych margarynach. Jeśli na liście składników wymienia się "utwardzony" tłuszcz roślinny, "uwodorniony" lub "częściowo uwodorniony" olej roślinny - wiemy, że to produkt zawierający formy trans.

Najlepiej byłoby, gdybyśmy - dodając po prostu oliwy czy orzechów do codziennych posiłków - stawali się zdrowsi.
Trzeba jednak spojrzeć na całość, nie tylko na jeden produkt. A całość to: "owoce, warzywa, pełne ziarna oraz równowaga między ilością zjadanych posiłków a aktywnością fizyczną". Ponieważ wszystkie tłuszcze są kaloryczne, nie można ich jeść za dużo. Po prostu trzeba zmienić proporcje, zastępując szkodliwe tłuszcze zdrowymi. Zamiast smalcu używaj oliwy, najlepiej z oliwek. Pamiętajmy, że tłuszcz jest niezbędny dla zdrowia skóry, mózgu, włosów, paznokci, błon śluzowych, serca, systemu odpornościowego i nerwowego, a także do prawidłowego trawienia, oraz funkcji rozrodczych.

Rezygnacja z tłuszczu jest bardzo ryzykowna, zwłaszcza jeśli zastępuje się go prostymi węglowodanami, jak cukry albo makaron. Proste węglowodany trawione są bardzo szybko, a ponieważ organizm nie może od razu spożytkować całej tej energii, zmienia ją w trójglicerydy, tłuszcze odkładające się we krwi.

Wysoki poziom trójglicerydów, nawet przy niskim poziomie cholesterolu, znacznie zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby serca.

niedziela, 13 marca 2011

Czym jest tarczyca i jak działa?

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów u człowieka. Warto wiedzieć, jak o nią dbać bo choroby takie jak nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy mogą mieć poważne konsekwencje.

Jest gruczołem wydzielania wewnętrznego leżącym u nasady szyi. Składa się z dwóch płatów przedzielonych przewężeniem. Należy do większych gruczołów człowieka. Jak wcześniej było wspomniane, jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego, innymi słowy - gruczoł układu dokrewnego. Oznacza to, że wydzielane przez niego substancje nie wydostają się na zewnątrz organizmu (tak jak produkty na przykład gruczołów potowych lub łojowych) tylko są przekazywane do krwi i rozprowadzane po całym organizmie. Hormony tarczycy Tarczyca produkuje trzy główne hormony. Jest to kalcytonina, tyroksyna i trijodotyronina. Prawidłowe wydzielanie hormonów przez tarczycę zależy od jeszcze jednego narządu wewnętrznego, jakim jest przysadka mózgowa. Oba narządy są połączone na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jak to działa? Gdy tarczyca zaczyna pracować intensywniej, poziom jej hormonów rośnie. Wpływają one stymulująco na przysadkę mózgową i ona także zaczyna produkować więcej hormonów. Wzrost poziomu hormonów przysadki wpływa hamująco na tarczycę, dzięki czemu zachowana jest równowaga. Dlaczego to takie ważne? Hormony tarczycy pełnią szereg ważnych funkcji i od ich poziomu zależy prawidłowe funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Przede wszystkim wpływają na przemianę materii i gospodarkę wapniowo - fosforową w organizmie, a co za tym idzie wpływają na prawidłowe uwapnienie kości. Od prawidłowej pracy tarczycy zależy też działanie układu krążenia, układu ruchowego, a przede wszystkim stawów. Zaburzenia pracy tego gruczołu mogą się wiązać ze stanami depresyjnymi, problemami zasypianiem a u kobiet także z deregulacją cyklu menstruacyjnego. Niedoczynność tarczycy Kiedy tarczyca produkuje za mało hormonów, pojawia sie schorzenie noszące nazwę niedoczynności tarczycy. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, bo jej symptomy przypominają objawy wielu innych chorób. Najczęściej pacjenci mają diagnozowaną depresję i są kierowani do odpowiedniego specjalisty. Rzeczywiście, niedoczynności tarczycy towarzyszy apatia i obniżenie nastroju, pojawiają się problemy z zasypianiem, ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia. Do objawów należą też problemy z wyglądem skóry i włosów. Włosy stają sie łamliwe i suche, skóra tez jest sucha, łuszczy się, a niekiedy rogowacieje, dając efekt tak zwanych brudnych kolan. Chorzy na niedoczynność tarczycy gwałtownie przybierają na wadze, choć nie zmieniają nawyków żywieniowych. Nadczynność tarczycy Nadczynność tarczycy to efekt zbyt wysokiego poziomu hormonów tarczycy. Często zdarza się, że u kobiet schorzenie to mylone jest z przedwczesną menopauzą. Objawy rzeczywiście mogą być mylące. Problemem są uderzenia gorąca, duszności, pojawia się rozdrażnienie i zmienne nastroje. Kobiety zauważają też zaburzenia miesiączkowania. W przeciwieństwie do niedoczynności tarczycy, jej nadczynność skutkuje nagłym chudnięciem, przy wzmożonym apetycie.

piątek, 11 marca 2011

Dłuższy stosunek - czy jest zdrowy?

Człowiek jest istotą seksualną. Seks służy prokreacji, jest wyrazem miłości i oddania, jest jednym ze składników składających się na poczucie szczęścia. Już od 2 tysięcy lat lekarze podkreślają, ze udany satysfakcjonujący seks jest podstawą zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto dbać, by i ta strona życia była zadowalająca. Gdy pojawiają się problemy, warto wiedzieć, że są sposoby choćby na zwiększenie potencji czy na dłuższy stosunek.
Seks sposobem na zdrowie i miłość

Z całą pewnością aktywne życie erotyczne zapobiega chorobom serca, opóźnia starzenie, wycisza negatywne stany emocjonalne. Z dużym prawdopodobieństwem zakłada się, że dzięki dotlenieniu, zwiększonej produkcji hormonów zmniejsza się ryzyko zachorowania na osteoporozę, raka żołądka i raka piersi. Jednak to nie troska o zdrowie motywuje ludzi do podejmowania kontaktów seksualnych. Główna motywacja to miłość lub chociaż zauroczenie drugim człowiekiem i, co tu ukrywać, wrodzony popęd. Jednak człowiek nie ogranicza swojej seksualności do czystej fizjologii. Tak zwany seks bez zobowiązań należy do mniejszości. Dla większości ludzi, a zwłaszcza kobiet, życie erotyczne jest ściśle związane z miłości.
Źródło: Dłuższy stosunek - izabela

środa, 9 marca 2011

Kiedy należy natychmiast zawiadomić lekarza

W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NASTĘPUJĄCYCH
OBJAWÓW:

> Nasilający się ból w klatce piersiowej

> Objawy choroby wieńcowej (ból lub ucisk w klatce piersiowej,
trwający dłużej niż 20-30 minut)

> Obrzęki kostek,rąk,stóp lub brzucha

> Szybkie zwiększenie masy ciała (więcej niż półtora kilograma
na dobę)

> Zadyszka (szczególnie w spoczynku)

> Szybka lub niemiarowa czynność serca

> Kołatanie serca

> Zawroty głowy

> Omdlenie

> Silne zmęczenie,szczególnie w czasie wysiłku.

PRZED WEZWANIEM LEKARZA NALEŻY PRZYGOTOWAĆ ODPOWIEDZI
NA NASTĘPUJĄCE PYTANIA:

> Kidy zaczął się ból?

> Czy takie dolegliwości występowały wcześniej?

> W którym miejscu dokładnie był odczuwany ból?

> Jak można opisać ból?

> Czy ból pojawia się i znika,czy jest cały czas taki sam?

> Czy stosowana była nitrogliceryna przed wezwaniem lekarza?

PISZĘ TO DLA WSZYSTKICH POD ROZWAGĘ I PRZEMYŚLENIE!!!

wtorek, 8 marca 2011

Wiosenne doładowanie energii

Wczesna wiosna to czas, kiedy czujemy się osłabieni, rozdrażnieni i apatyczni. Słaba kondycja psychiczna i fizyczna spowodowana jest zimową dietą. Ona winna jest suchości skóry, słabszej odporności organizmu i podatności na infekcje. Gorzej wpływa także na pracę mózgu - często zapominasz.

To znak, że i Ciebie dopadło wiosenne przesilenie. Wiosną najczęściej zapadamy na dolegliwości górnych dróg oddechowych jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny. Za osłabienie układu immunologicznego i apatię odpowiedzialny jest miedzy innymi niedobór witamin i mikroelementów, których brakowało w zimowej, ciężkostrawnej diecie. Niedostosowanie ubioru do aktualnej pogody także nie sprzyja dobremu samopoczuciu, gdyż albo się przegrzewamy albo wychładzamy. Nastrojeni słońcem podejmujemy się także zbyt dużego wysiłku fizycznego , który jest niewspółmierny do pozimowych możliwości. A więc wszystko powili i z umiarem… Na początek zmiana diety Dieta bogata w warzywa i ryby pomoże pozbyć się kilogramów nabytych podczas zimy, i dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Zjadając porcję warzyw lub jakiś owoc do każdego posiłku, zapewnimy sobie odpowiednią ilość witamin, które ochronią organizm przed wirusami i bakteriami. Polecane są warzywa zarówno świeże jak i mrożone a owoce najlepiej pochodzenia rodzimego, gdyż nie zawierają chemii używanej przy podtrzymywaniu ich świeżości. Odbudowanie odporności warto wspomagać także gotowymi preparatami pochodzenia roślinnego. Doładują nasz organizm i dodadzą przysłowiowego "kopa" energetycznego. Podwójna moc żeń-szenia Nowy ulepszony preparat witaminowy BODYMAX został wzbogacony o dodatkową moc żeń-szenia "korzenia życia", który zamieni wiosenną apatię w odpowiednią energię zarówno u osób młodych uczących się i pracujących, seniorów jak i u osób aktywnych sportowo. Ekstrakt z żeń-szenia zawarty w BODYMAX pomaga w walce z infekcjami znacząco wpływając na system odpornościowy człowieka. Większa moc żeń-szenia wpływa także na znaczną poprawę koncentracji. Sprawna pamięć i zdolność koncentracji są nie tylko niezbędnymi warunkami efektywnej pracy; wpływają również na zdolność rozwiązywania codziennych problemów i szybkość reakcji na niespodziewane sytuacje. Badania dowodzą, że żeń-szeń poprawia pamięć, zdolność kojarzenia i koncentracji, poprawia dotlenienie mózgu przez co polepsza zdolność zapamiętywania, analizowania i kojarzenia faktów. Łatwiej i szybciej radzimy sobie z rozwiązywaniem bieżących problemów, poprawia się nasz refleks, czujność i szybkość reakcji. Szczególnie w okresie wytężonej nauki - jak przed maturą, preparat z żeń-szeniem powinien się znaleźć w naszym zasięgu. Więcej ruchu Wiosną powinniśmy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Codzienna aktywność na łonie natury znakomicie dotlenia i poprawia humor, dlatego należy spacerować codziennie co najmniej pół godziny. Jeśli po zimie od razu przesiedliśmy się z samochodu na rower, warto sięgnąć po preparat z żeń-szeniem, który zmniejszy dolegliwości związane z bólem mięśni. Nieprzywykłe do ruchu po zimie mięśnie, mogą zareagować dość gwałtownie na nagły wysiłek, który im zafundujemy. BODYMAX Sport to wyciąg z żeń-szenia i minerałów, które dodadzą energii i zmniejszają spowodowane wysiłkiem bóle mięśniowe. Sen przede wszystkim… Wysypiaj się. Nic nie poprawia nastoju bardziej niż zdrowy, spokojny sen. Jeśli dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów a także świeżego powietrza - nie będziesz narzekał na sen. Kładź się wcześnie spać i staraj się wysypiać - dorosły organizm potrzebuje 7-8 godzin snu a dziecka -10 godzin. Stosując się do tych prostych zasad zapomnimy o wiosennym osłabieniu, apatii czy braku energii.

niedziela, 6 marca 2011

Zachowaj zdrowie dzięki ćwiczeniom fizycznym

O korzystnym wpływie sportu na nasze zdrowie każdy zapewne wiele słyszał. Sport, ćwiczenia i wszelkiego rodzaju ruch to jedne w wyznaczników zdrowia, dobrego samopoczucia i ładnego wyglądu. Ruch i ćwiczenia fizyczne to jeden z elementów zdrowego stylu życia, który ostatnio jest propagowany w związku z rosnącą liczba osób z nadmierną otyłością. Już od najmłodszych lat powinno dbać się o kondycję. W tym celu zwiększono nawet liczbę lekcji wf-u w szkołach. Jednak Ci, którzy wyrośli już ze szkolnych ław też powinny systematycznie ćwiczyć. Właściwie z wiekiem i siedzącym trybem życia powinni ćwiczyć więcej.
Ćwiczenia w klubie fitness

Ćwiczenia fizyczne wykonywać można na specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach, które to znajdziemy w każdej siłowni. Każde ze znajdujących się tam urządzeń służy do ćwiczenia innej partii ciała. Bieżnie, atlasy, rowerki i sztangi to tylko niektóre z urządzeń do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Urządzenia te w większości mają możliwość regulowania prędkości bądź też ciężaru i intensywności ćwiczeń. Ćwiczenia na siłowni poprawiają kondycję fizyczną, kształtują i rzeźbią sylwetkę.

Inną formą ćwiczeń fizycznych jest aerobik. Ta popularna szczególnie wśród kobiet forma ćwiczeń polega na intensywnym ćwiczeniu w grupach wszystkich mięśni ciała. Aerobik poprawia ogólną kondycję organizmu i pozwala skutecznie zrzucić nadmiar kilogramów. Ale nie wszyscy mają możliwość lub czas na to by korzystać z siłowni czy fitness klubu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni skutecznie ćwiczyć. Ćwiczenia fizyczne można bowiem wykonywać samemu, bez korzystania z pomocy jakichkolwiek urządzeń.


Ćwiczenia w domu i na powietrzu

Skuteczne i przynoszące pożądane rezultaty ćwiczenia wykonywać można we własnym domu. Skłony, przysiady czy brzuszki to ćwiczenia do wykonywania, których potrzebujemy jedynie odrobiny wolnego miejsca w mieszkaniu. Specjaliści zalecają ćwiczyć rano. Taka poranna gimnastyka do doskonały sposób na skuteczne przebudzenie i rozruszanie się przed pracą. Już piętnaście minut gimnastyki dziennie pozwala zachować kondycję i dobre samopoczucie.

Jeżeli natomiast pogoda na to pozwala to doskonałym rozwiązaniem jest ćwiczenie na świeżym powietrzu. Jogging, poprzedzony skłonami i przysiadami, to doskonała metoda na rozciągnięcie mięśni i zachowanie kondycji. Dodatkowo ćwiczenia na świeżym powietrzu pozwalają na lepsze dotlenienie organizmu. Dzięki temu poprawiamy przemianę materii i przyspieszamy spalanie tłuszczy w organizmie.

Ćwiczenia fizyczne to doskonały sposób na poprawę kondycji i ogólnego samopoczucia organizmu. Ćwicząc ujędrniamy ciało i przyspieszamy spalanie kalorii. Ćwiczenia zatem mają pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd. Ćwicząc czujemy się młodsi i atrakcyjniejsi, mamy więcej energii i siły. Każdy może znaleźć ćwiczenia odpowiednie do własnej kondycji i możliwości. Jednak aby ćwiczenia przyniosły pożądane efekty powinny być wykonywane regularnie. Tylko systematyczne ćwiczenia dają rezultaty i widoczne efekty.

Leki przeciwkrzepliwe a udar mózgu

W ostatnich latach pojawiła się nowa generacja leków przeciwkrzepliwych (dabigatran i riwaroksaban), które mogą być podawane doustnie, nie wymagają kontroli układu krzepnięcia i wykazują mniejszą liczbę potencjalnych interakcji z innymi lekami czy składnikami pożywienia.


Bezpośrednio hamują aktywne czynniki krzepnięcia. Na podstawie wyników pierwszych badań u pacjentów z migotaniem przedsionków (RE-LY, ROCKET AF) wykazano, że nowe preparaty są co najmniej tak samo skuteczne i jednocześnie bardziej bezpieczne w porównaniu z preparatami dotychczas stosowanymi. Co ważne, są wygodniejsze do stosowania zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.
Należy pamiętać, że chorobie można zapobiegać stosując metody pozafarmakologiczne. Do zmniejszenia ryzyka udaru przyczynia się ograniczenie palenia papierosów i nadużywania alkoholu, prowadzenie aktywnego trybu życia i stosowanie prawidłowej diety (np. aby obniżyć stężenie cholesterolu we krwi).
Udar mózgu stanowi olbrzymie obciążenie finansowe dla społeczeństwa, a trwałe inwalidztwo w konsekwencji udaru może poważnie odbić się na jakości życia zarówno pacjenta, jak i jego bliskich. Roczne koszty opieki w Europie nad osobami po udarze mózgu w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyły się o 30% i przekroczyły ponad 30 milionów funtów. Stosując odpowiednią profilaktykę, można jednak uratować miliony istnień.

Migotanie przedsiąków serca

Niestety, migotanie przedsionków często pozostaje nierozpoznane. Pacjenci cierpiący na to zaburzenie skarżą się na kołatania serca, osłabienie, ograniczoną zdolność do podejmowania wysiłków fizycznych. Czasami dochodzi u nich do omdlenia lub wystąpienia bólu wieńcowego. Najczęstszą przyczyną migotania jest nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa, może ono także występować w zaburzeniach czynności tarczycy lub przy braku elektrolitów w organizmie.
W przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca należy rozważyć test wysiłkowy oraz koronarografię. Migotanie przedsionków rozpoznaje się w zapisie EKG. Gdy występuje rzadko i trwa krótko, potrzebny jest długotrwały zapis (np. EKG metodą Holtera). Ważne jest, aby znaleźć jego przyczynę, np. niewykrytą wadę serca. W tym celu wykonuje się dodatkowe badania oceniające stan serca i płuc, czyli pomiar ciśnienia tętniczego, ECHO serca, RTG klatki piersiowej, a także analizę krwi.
Leczenie migotania przedsionków należy rozpatrywać indywidualnie, a jego przebieg powinien być zależny nie tylko od objawów, ale przede wszystkim od skutków i zagrożenia, jakie stwarza choroba u konkretnego pacjenta. Głównym celem terapii tej choroby powinno być usunięcie przyczyny migotania przedsionków, następnie wybór strategii postępowania w przypadku samej arytmii.
U części chorych należy przywrócić i utrzymać prawidłowy rytm serca. Można to osiągnąć lekami antyarytmicznymi (niektórzy chorzy wymagają stałego podawania leków, a inni tylko w czasie napadu), kardiowersją (elektryczną lub przy pomocy doraźnie stosowanych leków, czyli tzw. kardiowersją farmakologiczną), a w wybranych przypadkach ablacją.
U pacjentów, u których migotanie przedsionków przeszło w formę utrwaloną, można ograniczyć leczenie do utrzymania średniej częstości pracy komór serca w przedziale 70–90 uderzeń na minutę w spoczynku i poniżej 120 uderzeń na minutę w czasie wysiłku. Jeżeli praca komór w przebiegu migotania przedsionków jest bardzo zwolniona, należy rozważyć wszczepienie rozrusznika serca.

sobota, 5 marca 2011

Czy można uniknąć zawału serca?

W dawnych czasach długie podróże morskie powodowały śmierć wielu marynarzy. Po 70 dniach diety pozbawionej witaminy C zaczynała się awitaminoza, a po czterech, sześciu miesiącach dochodziło do poważnego rozpadu ścian naczyń krwionośnych, niedokrwistości, wypadania zębów oraz wielu innych bardzo przykrych objawów.

Doprowadzało to do samoistnych krwawień, a później do krwotoków wewnętrznych i zgonów. Mimo że choroba ta, nazwana szkorbutem, dziesiątkowała dawnych marynarzy, nigdy nie zachorowały na nią zwierzęta podróżujące statkami. Szczury okrętowe czy koty trzymane do ich zwalczania czuły się wyśmienicie. Wytłumaczenie tego faktu jest bardzo proste. Zwierzęta te, tak jak 99 proc. wszystkich zwierząt, produkują samoistnie witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu, elastyny i innych związków. Kolagen zaś jest głównym składnikiem skóry i ścian naczyń krwionośnych, tworzy również fundament naszych kości.

Naczynia krwionośne, a zwłaszcza wieńcowe serca, w ciągu całego naszego życia są poddawane nieustannej pracy. Prawie 100 tys. razy dziennie serce człowieka podnosi i obniża ciśnienie krwi, tłocząc ją nieprzerwanie przez tętnice i żyły. Nic dziwnego, że poddane największemu stresowi mechanicznemu tętnice serca zużywają się najszybciej i wymagają ciągłych napraw. Zbyt mało naturalnej witaminy C w naszym pożywieniu prowadzi do osłabienia ścianek naczyń i powstawania mikrouszkodzeń.

Organizm, nie mogąc ich naprawić z powodu niedoboru tej witaminy, stara się uszczelnić je za pomocą dostępnych środków. Używa do tego cholesterolu i innych tłuszczy transportowanych we krwi jako lipoproteiny (np. LDL). Ma to jednak poważny skutek uboczny. Z upływem czasu odkładanie się cholesterolu prowadzi do zmian patologicznych i formowania pokładów miażdżycowych w naczyniach, co ogranicza światło przepływu krwi. Przy długotrwałym niedoborze prawdziwej witaminy C, a nie jej chemicznych "odpowiedników", pokłady cholesterolu stale rosną, prowadząc w skrajnych przypadkach do uniemożliwienia przepływu krwi. Jeżeli zdarzy się to w naczyniu krwionośnym dostarczającym krew do mózgu, dochodzi do udaru. Jeśli w sercu do zawału.


Badania w tym kierunku zainicjował dr Matthias Rath we współpracy z dwukrotnym noblistą Linusem Paulingiem. Kontynuuje je Instytut Badawczy Dr. Ratha w Kalifornii. Kieruje nim, co jest powodem do dumy dla Polaków, dr Aleksandra Niedzwiecki. Jednym z dowodów potwierdzających wpływ witaminy C na choroby serca i umożliwiających proste tego zrozumienie, jest badanie, jakie przeprowadzono na świnkach morskich. Są one, tak jak i ssaki naczelne, wyjątkiem w świecie ssaków, ponieważ nie produkują samoistnie witaminy C. Aby zbadać wpływ tej witaminy w kierunku podatności na miażdżycę, podzielono świnki morskie na dwie grupy. Jedna z nich dostawała pożywienie bogate w witaminę C, a druga ilości odpowiadające minimalnemu zapotrzebowaniu na nią. Gdy przebadano je po jakimś czasie, okazało się, że w pierwszej grupie testowanych zwierząt nie znaleziono żadnych złogów w naczyniach krwionośnych.

W drugiej złogi były znaczne, zwłaszcza w pobliżu serca. Wiele innych badań, włączając w to badania kliniczne, potwierdza niesłychaną ważność witaminy C dla zdrowia.

Na świecie co sekundę ktoś umiera na jedną z chorób serca. Jest to ponad 12 mln ludzi rocznie. O parę rzędów więcej niż ilość zgonów wystarczająca do wzbudzenia w mediach ogólnoświatowej paniki, jak to było z ptasią grypą. Ale panika tamta spowodowała masowe wykupywanie szczepionek i innych lekarstw. Mimo że nie ma leków zwalczających wirusy, ponieważ nie mają one swojego metabolizmu, który można uszkodzić lub zdestabilizować. Pozostaje nam zadać pytanie: dlaczego wiedza na temat powiązania między witaminą C i chorobami serca, mimo że tak potrzebna i udokumentowana, nie jest powszechnie znana? Odpowiedź jest prosta – w czasach hiperkonkurencji, wyścigu szczurów oraz powszechnej pogoni za pieniądzem, który ze zwykłego przelicznika towarów i usług stał się głównym celem życia, przekazywana i podawana jest prawie wyłącznie informacja sensacyjna lub dająca bezpośredni zysk. Media, zwłaszcza ostatnio, skoncentrowały się na takich działaniach, które przynoszą pieniądze.

Ważny jest reklamodawca i jego wpłaty. Mniej ważne jest, czy przekazywana informacja jest rzeczywiście rzetelna i korzystna dla jej odbiorcy. Czytelnicy ze zmęczenia i z braku czasu najczęściej ograniczają się do przejrzenia podstawowych informacji i przyswajają praktycznie wyłącznie zawarty w nich przekaz emocjonalny – sensacja, panika, kryzys, wojna, pandemia. Są to prawie wyłącznie przekazy negatywne. Czy nie czas zacząć poszukiwać pozytywów, optymalnych rozwiązań oraz rzeczywistej wiedzy zamiast taniej sensacji?

piątek, 4 marca 2011

Wpływ kwasów Omega 3

Artykuł opisuje działanie kwasów Omega 3 na poszczególne obszary organizmu, a mianowicie: układ sercowo-naczyniowy, cukrzycę, nadwagę i otyłość, problemy ze wzrokiem, system nerwowy, depresję oraz inne.



Działanie Kwasu OMEGA 3 i 6 obejmuje następujące obszary organizmu:

UKŁAD SERCOWO – NACZYNIOWY

Kwas OMEGA 3 i 6 skutecznie zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu, zawałom serca i ich powtarzaniu się. Wykazuje działanie antyarytmiczne.

• Kwas Omega 3 i 6:

- biorą udział w metabolizmie cholesterolu i jego transporcie (przeszło połowa estrów cholesterolu występuje w postaci połączeń z kwasem linolowym, co ułatwia ich rozprowadzanie w organizmie),

- obniżają stężenie „złego" cholesterolu we krwi i zwiększają stężenie „dobrego" cholesterolu (HDL),

- hamują zlepianie się płytek krwi i zatykanie światła naczyń krwionośnych (hamują agregację i adhezję płytek krwi),

- zmniejszają ryzyko nagłej śmierci, w tym śmierci po zawale,

- obniżają nawet o 30 % śmiertelność z powodu chorób układu krążenia.

UKŁAD NERWOWY, STWARDNIENIE ROZSIANE

• Stosuje się je jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Ze względu na to, że kwasy omega-3 budują komórki nerwowe oraz ich osłonki (tzw. osłonki mielinowe) pomaga w łagodzeniu objawów schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.

• W przypadku stwardnienia rozsianego, dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3, może ograniczać rozwój choroby we wczesnym stadium - odbudować częściowo osłonki mielinowe nerwów, a w stanach zaawansowanych spowalniać rozwój choroby.

CUKRZYCA

• Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, gdyż niwelują wahania poziomu cukru we krwi, zmniejszając odporność komórek na insulinę.

UKŁAD TRAWIENNY, ZAPARCIA. HEMOROIDY

• Szczególny skład kwasu Omega 3 i 6 wspomaga procesy trawienne, co może zapobiegać tworzeniu się cholesterolowych kamieni żółciowych.

• Kwas Omega 3 i 6 wzmacnia, regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego, pomaga w przechodzeniu treści pokarmowej przez jelita i ułatwia formowanie się mas kałowych, co zapobiega zaparciom.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ

• Kwas Omega 3 i 6 pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zaburzone proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Kwasy omega-3 (w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi) regulują poziom cholesterolu i cukrów we krwi zwiększając tym samym skuteczność kuracji odchudzających.

• Obecność kwasu omega-6 wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby. Sprzężony kwas Omega, zmniejsza zapasy tłuszczu w organizmie i sprzyja odbudowie tkanki mięśniowej.

JASKRA, PROBLEMY ZE WZROKIEM

• Kwas OMEGA 3 i 6 może być nowym sposobem zapobiegania jaskrze, chorobie oczu, której przyczyną jest zwiększone ciśnienia śródgałkowego, prowadzące do postępującego upośledzenia funkcji wzroku. Jak wykazały badania na zwierzętach olej lniany obniża ciśnienie śródgałkowe nawet o 56 %.

• Kwasy omega-3 wchodzą w skład siatkówki oka, która jest tkanką o najwyższym stężeniu kwasu DHA (omega-3). DHA jest ważny dla przekształcania impulsu świetlnego w sygnał elektryczny, który jest przekazywany do mózgu i interpretowany.

DEPRESJA, NERWICE, STRES

• Kwasy tłuszczowe omega-3 są składnikami błon biologicznych komórek nerwowych. Największa ich ilość znajduje się w korze mózgu. Prawidłowa budowa błon umożliwia neuronom sprawne funkcjonowanie i przekazywanie impulsów nerwowych. Osoby, które spożywają zbyt małe ilości omega-3 lub mają zaburzony stosunek omega-3 do omega-6 w diecie, są bardziej narażone na stany depresyjne, nerwice, stres, mogą częściej wykazywać zachowania agresywne.

• Kwasy omega-3 wspomagają produkcję i uwalnianie neurotransmiterów odpowiedzialnych za stabilność emocjonalną (np. serotoniny) i pozytywne emocje (np. dopaminy).

• Kwasy omega-3 wykazują wiele korzystnych efektów w profilaktyce i leczeniu różnorodnych schorzeń neuropsychiatrycznych: autyzmu, schizofrenii, stanów lękowych, zaburzeń snu, alkoholizmu, demencji, depresji.

MÓZG, MIGRENY

• Kwas Omega-3 jest przekształcany w naszym organizmie do kwasu DHA, będącego bardzo ważnym składnikiem tkanki mózgowej. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.

• Kwasy omega-3 poprawiają również krążenie krwi, w tym krążenie w naczyniach krwionośnych głowy, co może łagodzić bóle migrenowe.

STANY ZAPALNE, CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

• Proces zapalny jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Zwykle zapalenie jest sygnałem ostrzegawczym informującym o urazie lub toczącej się chorobie.

• Kwas omega-3, który przekształcany jest w przeciwzapalne prostaglandyny serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, jelita grubego, dziąseł.

• Kwasy Omega łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zmniejszają ból i sztywność stawów, zwiększają silę uścisku ręki, zapobiegają zmianom zwyrodnieniowym stawów oraz pozwalają na zmniejszenie dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych. Kwasy omega-3 obniżają aktywność enzymów biorących udział w degradacji kolagenu, zapobiegając w ten sposób niszczeniu tkanki chrzęstnej i uszkodzeniu stawów.

• Kwasy omega-3 przeciwdziałają tworzeniu się autoprzeciwciał (prozapalnych cytokin), co przeciwdziała i łagodzi skutki szeregu chorób autoimmunologicznych: choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, czy tocznia rumieniowatego.

ŁUSZCZYCA, SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE

• Niedobór NNKT jest związany z występowaniem różnego rodzaju chorób skóry, w tym egzemy, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Spożywanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 poprawia ogólny stan skóry, zapobiega jej wysuszaniu i powstawaniu stanów zapalnych. Zapobiega rumieniowi, uczuciu swędzenia, przyspiesza gojenie się oparzeń skóry.

ASTMA, CHOROBY PŁUC

Kwasy omega-3 działaniem przeciwzapalnym i łagodzeniem reakcji immuno-logicznych organizmu łagodzą objawy astmy u dzieci i dorosłych.

• Zmniejszają wrażliwość płuc na czynniki drażniące i ogólnie polepszają krążenie, co chroni płuca w czasie zapalenia oskrzeli, rozedmie oraz przewlekłych chorobach płuc.

ZDROWIE KOBIET

• Kwas omega-3 i omega-6 może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy, regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z bolesnym miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki.

• Kwas omega 3 i 6 łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

ZDROWIE MĘŻCZYZN

• Kwas omega 3 i 6 korzystnie działa na organizm mężczyzny. Stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty.

CIĄŻA, ZDROWIE NIEMOWLĄT

• W czasie ciąży kobiecie potrzebne są NNKT na potrzeby jej własnego organizmu oraz rozwijającego się płodu. Najwięcej NNKT potrzeba w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży oraz przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu się. Noworodek otrzymuje NNKT z mlekiem matki, które jest szczególnie bogatym źródłem kwasów omega 3. Kobiety karmiące piersią powinny zatem szczególnie dbać o dostarczanie odpowiednio większych ilości NNKT, a kobiety nie mogące same karmić swoich dzieci powinny dbać by podawać swoim dzieciom mleko wzbogacone w kwasy omega-3.

NNKT są niezbędne do budowy mózgu, całego układu nerwowego oraz siatkówki oka dziecka.

• Prawidłowa ilość i proporcje kwasów omega-3 i 6 zapobiega przedwczesnemu porodowi.

• Niedobór NNKT w organizmie rozwijających się dzieci prowadzi do wadliwej budowy błon komórkowych układu nerwowego i siatkówki oka, gorszego rozwoju fizycznego, zmian skórnych i częstszych infekcji.

• Noworodki otrzymujące z mlekiem odpowiednią ilość omega-3 (ewentualnie w postaci suplementu) we wczesnym okresie niemowlęctwa, dłużej śpią, następnie wykazują lepsze zdolności motoryczne i poznawcze, szybciej uczą się komunikować.

MŁODZIEŻ SZKOLNA, ADHD

• Dzieci z niedoborami kwasów omega-3 mają problemy z zachowaniem, nauką, pamięcią i częściej u nich występuje ADHD

• W Polsce 3-5% dzieci szkolnych cierpi na ADHD - zespól nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Obecnie uważa się, że zespół ten jest efektem zaburzonego dojrzewania układu nerwowego. Objawy nasilają się m.in. przy złej diecie.

• U znaczącej liczby dzieci z ADHD stwierdza się niedobór lecytyny (fosfolipidu budującego błony komórkowe neuronów), kwasów omega-3 i innych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, witamin z grupy B, beta-karotenu, magnezu i cynku.