wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 21 marca 2011

Jak schudnąć?

Przed wojną była popularna piosenka: "Bo ja się boję utyć i tu i tam, bo ja się boję utyć, co mam, to mam". Słowa piosenki są ciągle aktualne. Boimy się otyłości, bronimy się przed nią, co nie zmienia faktu, że często nam się przytrafia.
Nadwaga i otyłość dotyczą prawie połowy społeczeństw wysoko rozwiniętych. W Polsce jest to również spory problem mężczyzn, kobiet i dzieci. Wynika to z niezdrowych nawyków żywieniowych i mało aktywnego trybu życia. Spożywamy za wiele kalorii, których organizm nie jest w stanie zamienić na energię, więc zamieniają się w tłuszcz niedodający nam ani zdrowia, ani urody. Jest z tego jedno wyjście: odchudzanie.

Odchudzanie, ale po co?

Nie ma chyba anie jednej osoby z nadwagą lub otyłej, która byłaby zadowolona ze swego wyglądu, nawet jeśli się z tym nie zdradza przed otoczeniem. Cierpią otyłe dzieci, które nie mogą liczyć na tolerancję rówieśników, cierpi młodzież, która spotyka się z odrzuceniem środowiska. Dorosłym już mniej zależy na atrakcyjności fizycznej, za to bardziej na kondycji zdrowotnej, tymczasem organizm zaczyna szwankować, bolą kości i stawy,doskwierają się bóle kręgosłupa, pojawiają się takie choroby jak cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze. Zagrażają zawały serca i mózgu oraz choroby nowotworowe. Zamiast te choroby leczyć, lepiej im zapobiegać. A profilaktyka polega na zrzuceniu wagi. Dokucza też obniżenie sprawności fizycznej i szybka męczliwość. Lepsza forma fizyczna, i psychiczna, zdrowie, ładny wygląd, akceptacja swego wyglądu - to tylko niektóre korzyści z odchudzania. Czy nie warto więc się starać o likwidację kilogramów tłuszczu?

Schudnąć, ale jak?

Łatwo powiedzieć: "schudnę", trudniej zrealizować. Wiele osób ma za sobą nieudane próby zrzucania wagi, wiele osób znacznie schudło, ale powróciło po krótkim czasie do otyłości, a tyć i chudnąć na przemian zdarzało im się nie raz.

Nikt nie twierdzi, że odchudzanie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Gdyby tak było, nie mielibyśmy wokół siebie tylu ludzi z nadwagą. Jednak na pewno jest to możliwe. Trzeba odchudzać się w sposób możliwie naturalny, bez chemicznych środków, które powodują wiele niepożądanych skutków ubocznych, łącznie z poważnymi chorobami i uszkodzeniami organizmu.

W odchudzaniu należy stosować tylko bezpieczne wspomagacze. Należą do nich np. tabletki z błonnikiem. Potrafią one w żołądku wielokrotnie powiększyć swą objętość, oszukując w ten sposób ośrodek głodu, dzięki czemu nie odczuwamy uciążliwego ssania w żołądku, a nawet możemy zrezygnować z kolejnego posiłku. Oblicza się, że dzięki temu można schudnąć do kilograma tygodniowo. Sam błonnik nie jest wchłaniany, a pozwala jeszcze na oczyszczenie organizmu.

Dobroczynne skutki przynosi też chrom, który reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu, dzięki czemu nie odczuwamy apetytu na słodycze. W odchudzaniu pomagają też tabletki - termogeniki będące spalaczami tłuszczu, które przyspieszają przemianę materii, a więc szybciej widoczne są skutki odchudzania.

Nic tak nie zniechęca do dalszych wysiłków jak brak zauważalnych efektów diety. Nieprzydatne natomiast przy zrzucaniu wagi są herbatki odchudzające, które są odchudzające tylko z nazwy, gdyż powodują tylko znaczną utratę wody z organizmu, pozostawiając tkankę tłuszczową bez zmian. A odchudzanie polega przecież na likwidacji tłuszczu.

Czy rodzaj diety ma wpływ na tempo odchudzania?

Różnego rodzaju diet jest mnóstwo. Jedne każą łączyć, inne - nie łączyć, jedne nakazują jeść to, czego inne zdecydowanie zakazują. Trudno się w tym połapać i zaufać którejś z nich.

Diety restrykcyjne często są zarzucane, bo są zbyt dużym obciążeniem dla osób odchudzających się, diety jednoskładnikowe powodują więcej problemów zdrowotnych niż sama otyłość, jeszcze inne są zbyt kosztowne lub wymagają spożywania produktów trudno dostępnych. Dlatego należy wybrać złoty środek: urozmaiconą dietę z pewnymi ograniczeniami. Taka dieta plus aktywny tryb życia pozwalają na chudnięcie systematyczne, ale niezbyt szybkie, co akurat jest korzystne. Wolne pozbywanie się wagi pozwoli w przyszłości na uniknięcie efektu jo- jo,które jest zmorą każdej osoby na diecie. Żeby schudnąć, należy wcielić w życie kilka rad dietetyków, które nie są utrudnieniem, nie wymagają wysiłku, a przynoszą wymierne rezultaty: ubytek wagi. Chodzi mianowicie o spożywanie 5 niewielkich posiłków dziennie.

Organizm przyspiesza spalanie materii przy częstych i regularnych posiłkach. Utrapieniem jest zwalnianie metabolizmu, co się zdarza przy restrykcyjnych dietach, gdy organizm oszczędza kalorie. Przy systematycznie spożywanych posiłkach to się nie zdarza.

W odchudzaniu pomaga nawet powolne i wielokrotne przeżuwanie pokarmu. Pozwala to na zaspokojenie głodu. Stwierdzono, że uczucie sytości następuje dopiero 20 minut po posiłku, dlatego spożywamy za wiele kalorii. Wolne jedzenie przyspiesza uczucie sytości. Do przyspieszania metabolizmu potrzeba też dużo płynu, powinniśmy pić co najmniej półtora litra wody dziennie. W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Odchudzanie takim sposobem powinno być skuteczne i trwałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz