wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 29 maja 2017

Inteligencja serca – organu, który posiada własny mózg

Naukowcy dowiedli, że serce jest nie tylko pompą, tłoczącą życiodajną krew, ale również wyspecjalizowanym organem, który posiada własny mózg oraz inteligencję. Serce człowieka kojarzymy najczęściej z uczuciem miłości. Symbolizuje ono zarówno miłość, czułość, troskę, ale również słowa: kocham cię. Serce jest uniwersalnym symbolem, który jest odczytywany w taki sam sposób przez ludzi na całym świecie.


Odkrycie tajemnic serca

Naukowcy z amerykańskiego Instytutu HeartMath w Kaliforni, odkryli kolejne tajemnice tego niezwykłego organu. Okazało się, że serce ma układ nerwowy (mały mózg), składający się z czterdziestu tysięcy komórek, identycznych z tymi, które znajdują się w mózgu. Serce ma zdolność do zapamiętywania informacji, uczenia się, reagowania na uczucia i emocje, a nawet podejmowania decyzji niezależnych od głównej centrali w mózgu (to dlatego czasami mamy wrażenie, że umysł i serce pragną zupełnie czego innego).

Rytm serca i emocje

Badacze dowiedli, że na pracę serca najkorzystniej wpływają emocje i uczucia pozytywne, takie jak: radość, wdzięczność i miłość. Zaburzają zaś jego pracę emocje oraz stany negatywne, takie jak: zazdrość, zaborczość, gniew oraz trzymanie do kogoś urazy. Generalnie, stresujący tryb życia (pośpiech, zdenerwowanie, ets.), powoduje zaburzony rytm serca oraz osłabia odporność organizmu.

Naukowcy z Instytutu HeartMath, zalecają stosownie technik relaksacji, które mogą pomóc zharmonizować pracę serca nawet w dwie minuty. Oto jedno z ćwiczeń, które polecają zarówno nauczycielom w szkołach, jak również byłym żołnierzom armii amerykańskiej, aby zniwelować skutki stresu za pomocą przekierunkowania uwagi na wspomnienia pozytywne.

Możesz wykorzystać energię pola serca, by wprowadzać przełomowe zmiany w swoim życiu. W tym celu wykorzystaj wskazówki zawarte w książce Metoda dwupunktowa w praktyce.

Ćwiczenie Moc wizualizacji

Mózg człowieka nie odróżnia obrazów realnych od wymyślonych. Dla mózgu wszystko dzieje się teraz. Wiedząc o tym, możemy świadomie wizualizować obrazy, z którymi mamy dobre wspomnienia. Dzięki temu, rytm serca wyrówna się, oddech się pogłębi, poziom hormonów stresu we krwi obniży się, a samopoczucie psychiczne ma szansę się poprawić. Warto spróbować.

Usiądź wygodnie i zamknij oczy.
Zrób głęboki wdech i wydech.
Skieruj uwagę do klatki piersiowej. Poczuj jak z każdym wdechem, delikatnie się unosi, a na wydechu opada. Z każdym wydechem, ramiona są przyjemnie „ciężkie”, rozluźnione.
Po minucie spokojnego, świadomego oddychania, przypomnij sobie jakieś piękne miejsce w przyrodzie, w których czułaś/łeś się bezpieczna/y, zrelaksowana/y, radosna/y. Wyobraź sobie to miejsce ze wszystkimi szczegółami. Uaktywnij zmysły. Oddychaj świadomie.
Utrzymuj ten obraz przez co najmniej dwie minuty.

Zauważ, czy Twoje samopoczucie psychiczne się zmieniło. Jak się teraz czujesz?

Inteligencja-serca
Dagmara Gmitrzak
Inteligencja serca
Pierwsza w Polsce książka o inteligencji serca przeniesie Cię w świat najnowszych naukowych odkryć. Autorka – trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka reiki i dziennikarka – udowadnia, że pole elektromagnetyczne serca oraz jego rytm, wpływają na zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne.

Ważne:
Wybierz miejsce, z którym masz tylko i wyłącznie pozytywne wspomnienia. Jeśli takie miejsce nie przychodzi Ci do głowy, możesz wybrać obraz pięknej plaży nad morzem lub polany w lesie. Im większe zaangażowanie w ćwiczenie, tym efekt mocniejszy. Nie zawsze jednak za pierwszym razem odczujesz zmianę samopoczucia, wszystko zależy od tego, jaki jest obecnie poziom Twojego stresu i napięcia psychicznego. Im częściej będziesz praktykować tą z pozoru prostą technikę, tym efekty będą bardziej odczuwalne.


Autor: Dagmara Gmitrzak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz