wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju













wtorek, 23 maja 2017

Młodzi ludzie powinni uważać na nadciśnienie

Nawet u ogólnie zdrowych osób w wieku od 18 do 49 lat niewielkie podwyższenie ciśnienia skurczowego podnosi ryzyko stwardnienia tętnic. To z kolei może prowadzić m.in. do udaru, uszkodzeń nerek czy mózgu.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center. Jak twierdzą, zagrożenie pojawia się już przy ciśnieniu skurczowym o wartości powyżej 140 mm Hg, nawet jeśli ciśnienie rozkurczowe nie jest wysokie i wynosi ok. 80 mm Hg. Mówi się wtedy o izolowanym nadciśnieniu skurczowym. Za optymalne ciśnienie skurczowe uznaje się natomiast 120 mm Hg.

Autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Hypertension”, przebadali ponad 2 tys. pacjentów - z pomocą techniki rezonansu magnetycznego ocenili stan aorty (głównej tętnicy, która odprowadza utlenowaną krew z serca) u każdego uczestnika. Było to największe tego typu badanie w Stanach Zjednoczonych. Podwyższone ciśnienie skurczowe wiązało się niestety z jej stwardnieniem w odcinku bezpośrednio połączonym z sercem. Teraz badacze zamierzają w podobny sposób przyjrzeć się nerkom i mózgom ochotników, ponieważ podejrzewają możliwość uszkodzeń tętnic także w tych narządach.

Uczeni tłumaczą, że starsze osoby o nieco podwyższonym ciśnieniu skurczowym są zwykle leczone, lecz część lekarzy unikała terapii u młodszych pacjentów, zakładając, że niewielkie odchylenie od normy ma związek z wiekiem i zniknie samo. Niektórzy uważali wręcz, że wyższe ciśnienie może być związane z silnym sercem, ponieważ pojawiało się niekiedy u młodych sportowców.

To jednak mógł być błąd. „Uważam, że należy rozważyć wcześniejsze leczenie tych pacjentów” - mówi autorka projektu prof. Wanpen Vongpatanasin. „Niepokoi mnie, że niepodjęcie leczenia teraz doprowadzi do większej liczby uszkodzeń mózgu i nerek w przyszłości. Stan ten nie poprawi się, tylko pogorszy” - dodaje.

Autorzy badania zwracają uwagę, że choć u młodych osób rzadko dochodzi do zawału czy udaru, to liczba przypadków podwyższonego ciśnienia skurczowego u Amerykanów w wieku od 18 do 39 lat zwiększyła się ponaddwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad i dotyczy ok. 5 proc. tej populacji. Naukowcy uważają, że może to mieć związek z coraz powszechniejszą otyłością. Niestety stanowi ona rosnący problem w wielu rozwiniętych krajach.



(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz