wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

wtorek, 26 kwietnia 2011

Serce pod kontrolą

Choroby serca są zaliczane do jednych z najpoważniejszych schorzeń cywilizacyjnych XXI wieku. Na całym świecie coraz więcej osób dotyka choroba wieńcowa i zawał serca. Z tego powodu każdego roku umiera około 17 mln chorych. Ponad połowy zgonów można by uniknąć dzięki odpowiedniej, systematycznej profilaktyce.

Czynniki zagrażające zdrowemu sercu są często wynikiem naszych zaniedbań i niezdrowego trybu życia. Wśród najgroźniejszych lekarze wymieniają otyłość i brak aktywności fizycznej, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, stres.

Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn chorób serca

Powstaje przede wszystkim w wyniku spożywania nadmiaru tłuszczu oraz zbyt małej aktywności ruchowej. Brak ruchu, siedzący tryb życia nie pozwala na uwolnienie energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej, za to dodatkowo wpływa na przyjmowanie większej ilości pożywienia. Nadwaga może być efektem stosowania niektórych leków, zaburzeń hormonalnych, jak i mieć podłoże genetyczne. Przyczynę otyłości powinien określić lekarz specjalista i w razie potrzeby zlecić terapię farmakologiczną oraz zasady postępowania. Przy otyłości zwiększa się ryzyko niewydolności serca i choroby wieńcowej, dochodzi do nadciśnienia tętniczego krwi, pojawiają się zaburzenia w gospodarce tłuszczowej, prowadząc do podwyższenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi.

Nadciśnienie tętnicze krwi - wróg numer 1

Początkowo przebiega bez objawów, a im dłużej trwa, tym poważniejsze są konsekwencje. Nadciśnienie skrycie osłabia serce, uszkadza tętnice i przyspiesza rozwój miażdżycy. Jest przyczyną arytmii, prowadzi do niewydolności serca, przerostu mięśnia sercowego, choroby wieńcowej i zawału serca. Dlatego tak ważna jest jego systematyczna kontrola. Wprawdzie ciśnienie można mierzyć samemu w domu, ale warto, by od czasu do czasu skontrolował je lekarz.

Cholesterol zły dla serca

Cholesterol jest związkiem tłuszczowym, potrzebnym każdej komórce. Niestety nie rozpuszcza się we krwi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu nie daje długo żadnych objawów. W tym czasie, na ścianach tętnic odkładają się złogi cholesterolowe zwężając i usztywniając wewnętrzne warstwy tętnic. Najczęściej złogi powstają w tętnicach wieńcowych i szyjnych. Może dojść do zatkania się światła tętnicy i powstania skrzepów, które są głównym powodem zawału serca. Przyczyny podwyższonego cholesterolu całkowitego mogą być różne – choroby, stres, ale przede wszystkim spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Nad prawidłowym poziomem cholesterolu można zapanować. Wystarczy systematycznie, przynajmniej raz w roku wykonać lipidogram, który określa poziom wszystkich odmian cholesterolu. Opieka kardiologa, odpowiednie leki i dieta pozwolą pozbyć się tego problemu.

Stres obciąża serce

Mniejszy lub większy towarzyszy nam prawie na co dzień. Pod wpływem stresu zwężają się naczynia krwionośne, podwyższa się ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca. Jeśli trwa zbyt długo, prowadzi do nadmiernego obciążenia serca i naczyń krwionośnych. Można sobie z nim radzić, wprowadzając nieco relaksu i odpoczynku do naszego życia lub skorzystać z pomocy specjalistów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz